Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kardeşlerin Aynı Odayı Kullanması

Çoğunlukla ebeveynler eğer ki iki kardeş aynı odayı paylaşırsa çocukların uyku düzeninin bozulacağını ya da çocuklara uyku eğitimi vermenin daha da zorlaşacağını düşünürler. Bu endişeler haklı olduğu kadar bu durumda yapılabilecek ve oda paylaşım tecrübesini pozitif hale getirebilecek şeyler de mevcuttur.

İki kardeşi aynı odaya yerleştirmeden önce bu değişikliği neden yaptığınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bir odayı yaşları yakın iki kardeşin paylaşımı belli bir yaşa kadar güzel olabilir. Ancak odayı paylaşanlardan birinin henüz bebek olması halinde zorlukların yaşanılması kaçınılmaz bir hale getirir.

Bu durum çocuk yaşamında büyük bir değişikliktir ve bu değişiklikler çocuğunuzu mutlaka etkileyecektir. Aynı oda paylaşılması birden fazla değişime yol açacağında anne ve babaların başa çıkmaları kolay olmayacaktır.

Örneğin, iki farklı uyku düzeninin aynı odada yaşatmaya çalışılması, diğer yandan her şeyi yeni yeni öğrenmeye ve keşfetmeye çalışan çocuklarınız için de yaratıcı fikirlerini ve hareketlerini rahatlıkla yaşayabileceği bir alan sunulması en temel sorunlardandır. İki kardeşi aynı odaya koymadan önce mümkünse her ikisinin de uyku düzeni konusunda eğitilmiş olması sağlaması iyi olacaktır. Başka bir deyişle her ikisinin de kendi kendine uyumayı biliyor olması önemlidir.

Hastaneden çıkıp eve geldiğinizden itibaren özellikle 6 ay boyunca bebeğinizin sizin odanıza yerleştirilen bir beşikte olması her ikinizin için de oldukça konforlu olacaktır.

Zaman ilerlediğinde de büyük kardeşin yanına geçileceği zaman onu da dahil ederek odada bir takım düzenlemeler yapabilirsiniz. Özellikle emekleme ve yürüme aşamasında tehdit oluşturacak eşyaları odadan çıkararak işe başlayabilirsiniz.

Aynı zamanda büyük çocuğunuzu da oda paylaşımı konusunda hazırlamalısı gerekmektedir. Kardeşi ağladığı zaman en kısa sürede yanlarında olacağınızı onun yatağından kalkmasına gerek olmadığını söyleyerek alıştırmalara başlayabilirsiniz. Tabii bu arada bebeğinizin ağlaması onun uykusunu da bölecektir ama endişe etmeyin birkaç tekrar sonrasında bu duruma alıştığını göreceksiniz.

Her iki çocuğunuza da uyku eğitimi ayrı ayrı verilmesi gerekmektedir. Özellikle, aralarında yaş farkı varsa iki çocuğunuza aynı oda içerisinde uyku eğitimi vermek kolay olmayacaktır. Eğer şansınız varsa öncelikle onları ayrı odalarda tutun ve uyku sorunu daha fazla olan çocuğunuza odaklanın. Bu, uyku sorunu olan çocuğunuzun diğerini uyandırmasını ya da sizin de stres olup o sırada güzel bir şekilde uyuyan diğer çocuğunuzun uyanmaması için her yolu denemenizi (diğer çocuğunuzu uyutmak için emzirmek, sallamak gibi) engelleyecektir.

Akşam yatağa gitme saatlerini ayarlarken de ikisinin arasında yarım saatlik bir ara olması iyi olacaktır. Bu arada bebeğiniz uykuya iyice dalmış olur, bu durumu büyük kardeşe açıklarken de biraz daha büyüdüğü için daha geç yatıp sizinle daha fazla vakit geçirebileceğini söyleyebilirsiniz kesinlikle kendini daha iyi hissedecektir. Bu zaman dilimi için yaşına uygun olarak ya siz ya da kendisi farklı bir hikâye okuyarak bu vakti değerlendirebilirsiniz.

Oda içerinde her iki çocuğunuz içinde ayrı ama eşit yerler belirlemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bebeğinize zara getirebilecek küçük oyuncak ve objelerin emekleyerek veya uzanarak erişilemeyecek düzende olmasıdır.

Oda paylaşımı aslında onlar için bir tür eğitim olacaktır. Çocuklarınıza sorumluluk ve saygıyı öğretmenin farklı bir yoludur. Örneğin birbirinden önce uyanan çocuklarınız ses yapmadan ve diğer kardeşini uyandırmadan hareket etmeyi öğrenecektir. Ya da kendi alanın dağınık olduğunu gören çocuğunuz eşyalarını toplama gereksinimi duyacaktır.

Uyku sorunu olan çocuğunuz diğerini uyandırmasın diye hemen yanına koşup geri uyutmaya çalışırsanız çocuğunuzun gece uyanmalarının devam etmesine ve hatta artmasına sebep verirsiniz. Bunu yaptığınız zaman aslında çocuğunuza "Eğer ağlarsan ya da bağırırsan, annen hemen yanına gelir ve seni kucağına alır" mesajını öğretmiş olursunuz.

Bebekler ve çocuklarımız sandığımızdan daha akıllıdırlar. İki çocuğunuzu birden, ayrı ayrı uyku eğitimi veremeyeceksiniz o zaman bu görevi eşinizle, bakıcınızla ya da bir diğer aile ferdi ile paylaşması önerilmektedir. Siz bir çocuğunuza eğitim verirken diğer kişi de öbür çocuğunuza eğitim vermeyi deneyebilir.

Her iki çocuğunuzun da alması gereken uykuyu aldığından emin olmak için gündüz uykusunda onları ayırmayı deneyebilirsiniz. Bu özellikle küçük çocuğunuzun daha uzun uyuduğu, büyüğün ara sıra gündüz uykusu yaptığı zamanlar için geçerlidir. Bunun da sebebi gündüz uykusunun gece uykusundan farklı oluşudur. Gece aynı odayı paylaşmak isteyen çocuklarınız gündüz buna istekli olmayabilir ve birbirlerinin uykularını olumsuz etkileyebilirler.

Çocuklarınızı aynı odaya yerleştirdiğiniz ilk zamanlarda en küçük bir seste sürekli birbirlerini uyandırabilirler. Bu doğaldır. Onlara zaman tanıyın. Bu duruma zamanla alıştıklarını, küçük çocuğunuz yatağın köşesine sıkışan uyku arkadaşını almak için epey ses yaparken büyük olanın bu durumdan hiç etkilenmediğini göreceksiniz.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top