Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuklar Neden Isırıyor

Bazı çocukların yaşadıkları olaylarla başa çıkacak yetileri henüz gelişmemiş olabilir. Sorunlarla ve duygularla başa çıkma öğrenilen bir durumdur ve çocuklar başa çıkma yöntemlerini öncelikle anne ve babalarından ve daha sonra yakın çevrelerindeki insanlardan öğrenirler.

Başa çıkamadıkları duruma örnek vermek gerekirse, bir yetişkinin dikkatini çekmek ya da arkadaşlarından birinin oyuncağını almak olabilir. Bu gibi durumlarda birçok çocuk ne yapacağını bilemez ve ısırma, vurma, çekiştirme gibi yanlış davranışlara başvurabilir. Bu çocuklara, duygularını ifade edebilmeleri için doğru anlatım dilini öğretmek gereklidir.

Bunun için anne ve babaların ve öğretmenlerin “ben dili”ni iyi bilmeleri ve çocuklara çok küçük yaşlarından itibaren kullanmaları, çocukların büyürken kendilerini daha rahat ifade etmeleri olanağını sağlar.

Küçük yaştaki çocukların arkadaşlarını ısırmak istemesi tümüyle normal bir davranıştır. Çocuklar genelde hayal kırıklığı yaşadığında veya bir şeyler yapmak istediğinde ısırma eğilimi göstermektedir.  Isırma eyleminin çok sık meydana gelmesi veya çok saldırgan bir biçimde gerçekleşmesi durumunda ebeveynlerin bir pediatri hekimine başvurması gerekmektedir.

Bazen çocuklar masum nedenlerle bile ısırabilirler. Meraklı çocuklar arkadaşlarının omzunun tadını merak edebilir. Sevecen bir çocuk için ısırmak seni seviyorum demenin kendine özgü bir şekli olabilir. Isırmanın bir nedeni de sadece sizden gördüğü bir hareketi taklit etmesi de olabilir!

1,5 – 3 yaş dönemi çocuğun yeni duyguları tanımaya başladığı bir dönemdir ve bu duygularla nasıl başa çıkacağını bilmemektedir. Bu durumda tek bildiği yöntem olan ısırma, vurma, bağırma ve ağlamayı kullanacaktır. Ancak bu dönemin çocuğun normal gelişim dönemi olduğunu ve belirli bir süre sonra geçeceğini unutmamak gerekir.

Küçük çocukların neden ısırdığını anlamak, bu saldırgan davranışı engellemenizde ve onlara duygularıyla başa çıkmak için daha olumlu yöntemler göstermenizde yardımcı olacaktır.
Çocukların ısırmaları için pek çok farklı sebep olabilir. Bu nedenle işe önce çocuğun hangi tür ısırgan olduğunu anlamakla başlamak, uygun disiplin tekniğini geliştirmenizde faydalı olacaktır. 

Deneyci ısırgan: Bir bebek, ya da küçük bir çocuk, annesinin göğsünü, ya da ona bakan kişinin omzunu denemek amacıyla ısırabilir. Bu gerçekleştiğinde, yetişkinler, çocuğun başkalarını ısırmaması gerektiği konusunda açık, kesin ve çabuk bir tepki vermelidirler. Örneğin kesin ve açık bir şekilde söylenen ´Hayır´ sözcüğü, uygun bir tepki olacaktır.

Deneyci ısırganların tek derdi, diğer insanları koklama, tatma ve onlara dokunma yoluyla dünyaları hakkında daha fazla bilgi edinmek olabilir. Kasları gelişme aşamasında olduğundan, deneyimleme ihtiyacı duyarlar. Bu evrede onlara olabildiğince çeşitli oyun alanları ve renkli oyuncaklar sunmaya çalışın. Bu tür ısırganların bir diğer motivasyonu da diş çıkardıklarından dolayı canlarının acımasıdır. Bu durumda onları rahatlatmak amacıyla ısırmaları için bir şeyler verebilirsiniz; havuç, sert bisküviler, ya da dişlik gibi.

Bıkkın ve sıkkın ısırgan: Yetişkinlerin ilgisini çekmek, ya da başka bir çocuğun oyuncağını isteyen bazı çocuklar, bu arzularıyla başa çıkabilme yetisinden yoksundurlar. Isırmalarının sebebi de budur. Her ne kadar başkalarına zarar verme amacı gütmeseler de, yetişkinler bu davranışı onaylamadıklarını göstermelidirler. Öncelikle kurbana ilgi gösterdikten sonra, ısıran çocuğa ısırmanın başkalarının canını yaktığını ve bu davranışa izin olmadığını açıklayın.

Bu gruba giren çocuklara duygularını gösterme ve ihtiyaçları olan şeyleri elde etme konusunda doğru dili öğreterek yardımcı olabilirsiniz. Çocuklar olumlu bir şekilde iletişim kurduğunda, bu davranışı onayladığınızı gösterin. Potansiyel bir uyuşmazlığı yakalamanız çocuk ısırmadan önce bunu engellemenize yardımcı olabilir.

Savunma amaçlı ısıranlar: Bazı çocuklar tehlikede olduklarını düşünüp, savunma amaçlı ısırabilirler. Çevrelerindeki şeyler üstlerine geliyor olabilir ve bu durumda tekrar kontrol kazanmak amacıyla ısırırlar. Bu durumda da daha önce bahsettiğimiz müdahale tekniklerini kullanın ve çocuğun ve sahip olduğu eşyaların güvende olduğuna dair emin olmasını sağlayın.

Yeni ayrılan anne-babalar, aile büyüklerinden birinin ölümü, annenin çalışmaya başlaması gibi durumlar karşısında çocuk kendini tehdit altında hissedebilir. Savunma amaçlı ısıran çocuklar, evde veya yaşadıkları sokakta şiddete maruz kalıyorsa, fazladan ilgi ve şefkate gereksinim duyabilir.

Zorba ısırganlar: Bazı çocuklar güç ve kontrol için güçlü bir arzu duyarlar. Birini ısırdıklarında, kendilerine verilen tepkiyi görünce, bu davranışı tekrarlama arzusu pekişir. Bu durumda ısıran çocuğa gün içinde birtakım seçenekler sunmak ve olumlu sosyal bir davranışı pekiştirmek (paylaşmak ve teşekkür etmek gibi) iyi olacaktır. Isıran çocuk, ısırmadığı zamanlarda ilgiyi üstüne çekebilirse, güç duygusunu hissetmek için agresif davranmak zorunluluğunu da hissetmez.

Anne baba olarak bu durumu istememeniz son derece doğaldır. Peki, bu durumda neler yapılabilir ve çocuklar ısırmaktan nasıl vazgeçer;

·     Çocuğunuz sizi ısırdığında sizde onu ısırarak ya da bağırarak karşılık vermeyin. Çocuğunuza nasıl bir şey olduğunu göstermek için bile ısırmanız yardımcı olmayacaktır. Isırılmak onu incitip korkutabilir, ama onun tekrar ısırmasın engellemez.

·        Çocuğunuz her ısırdığında ona kararlı biçimde ”Lütfen ısırma. Isırmak acıtır. Kimsenin canını acıtmamalısın” deyin ve dikkatini başka oyun ya da oyuncaklara çekin.

·        Isırmadan önce verdiği belirtilere dikkat ederek onu daha ilk adımda durdurabilirsiniz.

·        Çocuğunuz kızgın olduğunda yapabileceği başka fırsatlar sunun. Örn: eline oyuncak verin.

·        Çocuğunuzun dişi çıkıyorsa diş kaşıyıcıları, havuç ya da salatalık onu rahatlatabilir.

·        Diğer çocuklarla bir arada zaman geçirmesini sağlayın.

·        Isıran çocuk ne yaptığını anlasın diye ısırmayın ve fiziksel ceza vermeyin. Bu, çocuğa duygularla başa çıkmada saldırganlığın geçerli olduğu mesajını verecektir ve onun yanlış davranmasını haklı kılacaktır.

·         Sakin kalın ve olay öncesi çocuğun ne yaşadığını ve nasıl hissettiğini bulmaya çalışın.

·        Enerjisini harcayabileceği durumlar yaratın. Onunla oyun oynayabileceğiniz zamanlar ayarlayın.

·        Ona daha fazla ilgi, şefkat ve sevgi gösterin.

·        Olumlu her davranışını fark edin, fark ettiğinizi söyleyin ve ödüllendirin.

·     Arkadaşlarıyla ısırmadan ve kavga etmeden geçirdiği oyunları için onu övün, sarılın, okşayın ve memnuniyetinizi belirtin. Hatta, yıldız, gülen surat, ayrıcalık gibi ödüller verin.

·        Saldırgan davranışların kabul edilmediğini iyice anlatın. Neden hayal kırıklığına uğradığınızı anlatın.

·         Kural koyun ve kuralları düzenli olarak uygulayın.

·       Başka bir metot olarak, vermiş olduğunuz ayrıcalığı geri alabilirsiniz. Eğer yuvadaysa bu ayrıcalık sınıf başkanlığı olabilir. Yalnız, ayrıcalığın ne kadar süreyle geri alındığı ve ne durumda tekrar kazanabileceği çocuğa bildirilmelidir.

·    Çocuğa doğru davranışın ne olduğu anlatılmalı ve bir şey istediğinde arkadaşına vurmak, ısırmak yerine size gelip söylemesi tembih edilmeli ve uygulamaları olarak bu durum çocuğa yaşatılmalı. Çocuklarda bazı kavramlar henüz gelişmediğinden, “acıyor, canın acır, düşersin, şöyle olur, böyle olur” diye uyarmak pek yararlı olmuyor. Ama yaşadıkları ve gördükleri zaman unutmuyorlar.

·  En önemlisi bu davranışları çocuklara uygulamak için, ebeveyn ve öğretmenlerin özellikle etkin dinleme ve ben dilini içeren iletişim becerileri tekniklerini uygulamaları, çocukların istenen olumlu davranışları göstermeleri, kendilerini iyi ifade etmeleri ve iyi ilişkiler kurmaları bakımından önemli ve gereklidir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top