Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Sosyal gelişim - Sorumluluk Duygusu

Çoğu anne baba çocuklarını geleceğe hazırlamak adına onların sorumluluk bilincine varmasını ister. Ebeveynlere göre sorumluluk duygusu bir çocuğun edinmesi gereken en önemli vasıflardan biridir. Başarıyı ve mutluluğu tetikleyen en önemli faktörlerden biri olan sorumluluk, kişilik özelliklerinin başında gelir. Bu nedenle çocuklarda olması gereken bir duygu olarak karşımıza çıkar.

İsteklerinin ve sorumluluklarının farkına varan, hakkını her ortamda savunabilen çocuklar, geleceğin kendine güvenen, başarılı bireyleri demektir. Bu bağlamda, tüm anne babalar çocuklarda sorumluluk bilinci geliştirmek adına en doğru adımları atmak ister. Bu noktada uygulanması gereken belli başlı hususlar vardır ki, içeriğimize göz atarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Çocuklarda Sorumluluk Duygusu

Sorumluluk, bir bireyde olması gereken başlıca özelliklerdendir. Kurallara uyma, sınırlar dahilinde diğer insanlara saygı gösterme, yapılan tercihlerin farkına varma ve sonuçlarına katlanma, sorumluluk olarak tanımlanabilir. Sorumluluk hissine sahip olan insanlar, kendi yükümlülüklerinin farkına varır ve bu yükümlülüklerden kaçmak yerine onlarla yüzleşir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarına sorumluluk duygusunu küçük yaşlardan aşılamalıdırlar. Çünkü küçük yaşlardan kendisine ve etrafına karşı görevlerinin farkına varan çocuklar, bunu bir alışkanlık haline getirirler.

Sorumluluk bilincinin oluşumunda en önemli faktör, diğer tüm konularda olduğu gibi anne babalardır. Aile içinde edinilebilen sorumluluk, böylece diğer ortamlara da aktarılır. Bu nedenle anne ve babalar çocuklara bu duygu aşılamalı ve bu süreç boyunca kendileri de örnek teşkil etmelidirler. Sorumluluk duygusu gelişmemiş çocuklar narsisizm duygusunun esiri olmakta ve bu da gelecekte pek çok istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır.

Çocuklarda sorumluluk duygusu özgüven ile ilişkilidir. Bir diğer anlamda, özgüveni eksik olan çocuklar hata yapmaktan korkar ve her şeyi ebeveynlerinin kontrolünde yapmaya alışkın olurlar. Bu nedenle özgüveni eksik olan çocuklar herhangi bir sorumluluk altına girmekten de kaçınırlar. Böylece hayatının diğer yıllarında da sorumluluk duygusundan korkar, her zaman bir kontrol veya birileri tarafından onaylanma dürtüsü hissederler.

Sorumluluk çocuklara 6 yaşa kadar aşılanmalıdır. Çünkü bu yaşa kadar çocuklar bilişsel ve kişilik gelişim açısından daha duyarlı olurlar. Bu yaştan sonra da sorumluluk duygusu kazandırılabilir ancak oldukça zorlu bir süreçtir. Aşırı korumacı ve mükemmeliyetçi ebeveyn tutumu çocukların 6 yaşa kadar sorumluluk duygusu ile tanışmasını önler. Ancak bunun aksine, tüm sorumluluğu çocuklara yıkmak da doğru bir tutum değildir.

 

 

 

Sorumluluk Becerisi Nasıl Aşılanır?

Bir yükümlülük veya mesuliyet anlamını taşıyan sorumluluk, çevremize ve aynı zamanda kendimize karşı duyarlılığı simgeler. Bu nedenle sorumluluk bilincinin oluşturulması çocuk kişisel gelişimi sırasında en önemli hususlardan biridir. Çocuklara bu duygunun kazandırılması anne ve babalar aracılığıyla mümkündür. Bunun için öncelikle ebeveynler çocuklarına bu duyguyu hangi yaşta kazandırabileceklerini bilmelidirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun için ideal dönem, 6 yaşa kadardır. Ebeveynlere düşen görev, çocukları bu yaş aralığında desteklemek ve onlara yormadan, psikolojik olarak olumsuz etkiler bırakmadan bu duyguyu kazandırmaktır.

Çocuklara sorumluluk bilincini kazandırmak için takip etmeniz gereken adımları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Küçük görevler verin.

Çocuklara onları yormayan, eğlenceli ve bir o kadar da dikkat gerektiren görevler verin. Örneğin, oyuncaklarını toplamak, ayakkabısını giyinmek, çantasını toplamak gibi. Böylece küçük görevleri tamamladığı için kendine güveni artacak ve daha zorlu görevlere hazır hissedecektir. Aynı zamanda sorumluluk kazandırma oyunları da bu hususta işe yarayacaktır.

Örnek olun.

Çocuklar büyüklerinin her hareketini gözlemler ve tekrarlar. Bu nedenle yükümlülüklerinizi yerine getirerek onlara örnek olmanız gerekir. Böylece onlardan sergilemesini istediğiniz davranışlar için bir rol model olmuş olursunuz.

Çocuklarınızı daha iyi tanıyın.

Çocukların kişisel gelişiminde en önemli noktalardan biri de onları tanımak ve sergiledikleri davranışları yakından gözlemlemektir. Bu sayede onlara kazandırmak istediğiniz davranışları kısa yollarla öğretebilirsiniz. Bu bağlamda, çocuk gelişimi hakkında kitaplar okumak veya uzman önerisi almak ideal bir yöntem olacaktır.

Sorumluluk duygusunu küçük yaşlardan aşılayın.

Sorumluluğun kazandırılması için en ideal dönem, 6 yaşa kadardır. Bunun aksine, okul çağını beklemek ise yapılan en büyük hatalardan biridir. Küçük yaşlardan itibaren onlara sorumluluk alabilecekleri işler verilmelidir.

Anlayışlı ve sabırlı olun.

Sorumluluk kazanımı, anlayış ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Bu süreçte hızlı bir gelişim söz konusu değildir. Bu nedenle destekleyici bir tutum sergilemeniz süreci daha kolay hale getirecektir.

Sorumluluk almaları için yönlendirin.

Çocuklar oynamak, eğlenmek isterler. Bu nedenle sorumluluk duygusu edinmek için verilen görevler onlara sıkıcı ve yorucu gelebilir. Örneğin, evdeki hayvanın suyunu koymak, oyuncaklarını toplamak, kendi kıyafetlerini seçmek veya sofraya çatal koymak gibi eylemleri yapmak için onları teşvik edin. Bu süreci her ne kadar eğlenceli hale getirirseniz bir o kadar başarılı sonuç elde edersiniz.

 

 

 

Çocuklara Sorumluluk Duygusu Aşılanırken Yapılan Hatalar

Çocuklara sorumluluk duygusu aşılama sırasında yapılan hataların başında onlara sorumluluk duygusunun ne olduğu ve neden gerekli olduğunun anlatılmamasıdır. Herhangi bir davranış kazandırmada uygulanması gereken ilk adım bilgilendirmedir. ‘Ben ebeveyinim, her şeyi bilirim’, ‘Ne dersem onu yap’ gibi tutumlar çocukları yaptıkları şey hakkında bilgilendirmek yerine, sorgulamadan kuralcı bir zihniyete sokar. Böylece bir noktadan sonra yaptığı şeyler anlamını yitirir.

Bir diğer yapılan hata ise bu süreçte çocukları takip etmemek ve onları anlamamaktır. Herhangi bir görev verildiğinde bu görevin önemi çocuğa hissettirilmelidir. Aksi halde, yaptığı işi ciddiye almaz ve sorumluluk duygusundan kaçar. Aynı zamanda tamamlanan görevin bitiminde mutlaka geribildirimler de verilmelidir. Böylece, çocuklar daha fazla motive olur ve yaptıkları işi ciddiye alırlar. Olumlu sonuç gözlemlenmediğinde ise görev tekrar, çocukları yormadan ve bıktırmadan verilmeli ve neden olumsuz olduğu hakkında konuşulmalıdır. Böylece süreç boyunca ortaya çıkabilecek sorunlar, nedenler de tartışılmış olacaktır.

Son olarak, sorumluluk duygusunun aşılanmasında ebeveynlerden sabırlı ve bir tutum beklenir. Sorumluluk kazanımı kısa sürede gerçekleşmez. Uzun ve sağlıklı adımlar gerektirir. Çocukları bu becerileri geliştirilmesi için anlayış gösterilmeli ve teşvik edici ödüller verilmelidir. Bu sayede herhangi bir görevi başardıkları ve çevreden takdir gördükleri için kendilerini mutlu ve başarılı hissedeceklerdir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top