Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."

Oyun kavramının zihnimizde basitliği ve ciddiyetsizliği çağrıştıran bir anlamı vardır. Biz büyükler bazen yaptığımız işin önemini vurgulamak için oyun kavramına atıfta bulunuruz.

Mesela "Bu iş çocuk oyunu değil". "Burada oyun oynamıyoruz."... Halbuki "oyun" sandığımızın tersine ciddiye alınması gereken bir iştir.

Bir anlamda çocuklarımız için gerçek hayatın provası gibidir. Çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren oynadığı oyunların kalitesi, onların kişiliğini ve hayata bakışını önemli derecede etkiler. Çünkü çocuk oyun oynarken arkadaş çevresiyle etkileşime girmeli, belli kurallara uymalı, sıra beklemeyi öğrenmeli, yeri geldiğinde oyundan dışarı çıkmalı, kendini idare etmeyi öğrenmeli kısacası tüm becerilerini etkin hale getirmelidir.

Oyunun gelişimin sürecindeki önemi anlaşıldığında, çocuklarımızın ne oynadıklarının farkında olmanın ve gerektiğinde onları doğru biçimde yönlendirmenin ne kadar önemli bir görev olduğu anlaşılır.

Oyun Kültürü

Anadolu uygarlığında oyun her zaman çocuğun hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Arkeolojik kazılarda Anadolu'nun her köşesinde çocuklara ait farklı türlerde oyunlara rastlanılmıştır Dini kültür içinde ise en büyük öğretici olan Peygamber Efendimiz (S.A.V.) "Çocuğu olan onunla çocuklaşsın." diyerek oyunun önemi üzerinde durmuştur. Hatta 'Çocuklarınızın oyunlarına katılın çünkü o oyunlara melekler iştirak eder.'' diyerek bizleri teşvik eden manevi bir birikimin temelleri üzerinde olduğumuz bilinmelidir.

Selçuklu'da gulamhanelerde. Osmanlı'da dünyanın ilk dahiler okulu olan enderun mekteplerinde çocuk oyunları üzerinde ciddi biçimde kafa yorulmuş ve oyunları bedensel, zihinsel, sosyal gibi kategorilere ayırarak uygulamaya koymuşlardır.

cocuk oyun video

Ekran Karşısında Oyun!

Sahip olduğumuz kültürel mirasa rağmen, çocuklarımızın oyun alışkanlıklarını anlamaktan neden bu kadar uzağız? Asıl sorgulanması gereken bu durum olsa gerek.

Günümüzde oyun denince akla ilk olarak bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi teknolojik araçlarla oynanan oyunlar geliyor. Çocuklar eskiden boş vakitlerinde oyun oynamak için dışarı çıkmaya can atarlardı. Maalesef bugün ekranın karşısına hapsolmuş, yemek, içmek, tuvalete gitmek gibi temel ihtiyaçlarını unutabilecek kadar bağımlı hale gelmiş bir nesille karşı karşıyayız.

Aslında aileler de bunun ne kadar olumsuz bir tablo olduğunu farkındalar Ama daha küçük yaşlardan itibaren bu duruma bile bile göz yumuyorlar. Çünkü çocukla birlikte zaman geçirmek bazen zor ve sabır gerektiren bir iştir.

Çocuk, bilgisayar başında ses çıkarmadan, gürültü yapmadan dururken büyükler kendilerine zaman ayırabiliyorlar. Çocuğun yaşı ilerlediğinde, teknoloji bağımlılığının çocuğun kişiliğinde meydana getirdiği tahribatı farkına vardığımızda iş işten geçmiş oluyor.

Oyun ve Yaramazlık Algısı

Çocuklarımızın biyolojik işleyişi yetişkinlerden son derece farklıdır. Onların yapısı tükettikleri besinlerden çok daha fazla enerji üretmelerine neden olur. Çocuklar

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top