Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Ergenlikten Yetişkinliğe Geçiş

Her birimiz küçük yaşlardan itibaren annemizin ya da babamızın söylemiş olduğu “Ahmet senden iyi bir not aldı ama sen alamadın, komşunun çocuğu senden çok daha iyi çalışıyor” sözlerini en az bir kere de olsa duymuşuzdur.

Bu şekilde davranılarak çocukluk döneminde aile ortamında anne-baba veya çocuğun diğer büyükleri tarafından çocuğa rekabet duygusu, kıskançlık, aşağılık kompleksi, yetersizlik.. vb. hisler aşılanıyor. Çocuk bu durumun farkında olmuyor ama aile bilinçsizce ve farkında olmadan çocuğa benimsetilen bu duygular içinde sürdürüyor. Aslında yaşanılan bu durum çocuğun asıl büyük problemleri ileriki yaşlarda yaşamasına zemin hazırlamaktadır.

Ergenlik Dönemi:

11-21 yaş arası dönem de söylenen her söz yetişkinliğe geçiş evresindeki ergenlerin kişiliklerini olumlu veya olumsuz düzeylerde etkiler. Ailenin baskıcı tavırları, başkalarını örnek verici sözleri yetişkinlik dönemine geçiş hazırlığı içinde olan ergeni oldukça gerer, aile ne söylerse söylesin ergenlik çağında bulunan kişi yine kendi bildiklerinin doğruluğuna inanacaktır. Bu durumda aileye düşen durumu anlayışla karşılamak ve onun anlayabileceği şekilde konuşarak sorunları birlikte çözebilmektir.

 

 

 

Ergenlik döneminin en önemli diğer etkilerinden biride sosyal çevresinde kurdugu sosyal ilişkiler ve iletişimdir. Ergenlik dönemi, bireyin sosyal gruplarda kendisini sosyal ve kültürel anlamlarda ifade etmek amacıyla arkadaşlık bağları gelişir. Ergen, kendi arkadaşını yeri geldiğinde kıskanır, yeri geldiğinde arkadaşını korur, bazen ortak paylaşımda bulunamaz, onun sözünden zaman zaman çıkamaz hale gelir ve arkadaşına uyum gösterir. O yaşlardaki bir kişi her duruma kolaylıkla yönlendirilebilir haldedir. Her şeyi merak etme, yaşama isteği belirir.

Ergende, yeni bir kimlik oluşum süreci başlamıştır aslında… Bu geçiş süreci dengeli bir şekilde ilerlemeli eğer sert sonuçlar doğurursa (şiddet, baskı ve aşağılama gibi) yetişkinlik döneminde travmatik durumlara neden olabilir. O yüzden özsaygı (Hem kendimizi özgün bir birey olarak değerli, hem de karşılaştığımız sorunlarla başa çıkabilecek kadar yeterli hissedebilmektir. Özsaygının temeli 0-6 yaşlarında atılmaktadır./Saim Koç) ve özgüven küçük yaşlardan itibaren verilmelidir ki ergenlik dönemine geçtiğinde kişi kendinden emin bir şekilde ilerletilsin.

Çocukluk döneminde, çocuğa ölçülü düzeyde özgüven verilmemesi kişilik gelişimi aşamalarının dengeli gelişmesine engel olacaktır. Kişilik gelişimindeki her bir gelişim aşaması tamamlanmadan bir sonraki aşamaya geçişin olması kişiliğin tutarlı olarak gelişmemesine neden olur. Ergenlik döneminde ise çocukluk döneminde yarım kalmış gelişim aşamaları kendisini ya aşırı şekilde içe kapanık bir kişiliğin veya dışa açık ama sosyal olmayan davranış ve düşünce modellerinin oluşmasına neden olacaktır. Örneğin ilkokul son sınıfta anti sosyal davranan bir öğrencinin davranışsal problemlerine zamanında müdahale edilmezse, çocuk ortaokula geçtikten sonra aynı veya benzeri anti sosyal davranışlarını sürdürmeye devam edecektir..

Ön Yetişkinlik ve Yetişkinlik Dönemleri:

Ön yetişkinlik ve yetişkinlik, 21-65 yaş arasındaki dönemdir. Birey artık kendi ayaklarının üstünde durma ve bireysel özgürlüğünü kazanma telaşındadır. Bu dönem meslek seçimi, işe başlama ve evlenip aile kurma kişi hayatındaki önemli etkilerdir.

* Yaşayarak tecrübe kazanma,

* Bilinçli/bilinçsiz verdiği kararların sonucunu görme,

* Olgunlaşma,

* Farkındalık,

* Kendi gelişime katkı sağlayacak uğraşlara yönelme,

* Toplumsal sorunlarla ilgilenme eğilimi

* Saygınlığını ve özgüvenini daha da arttırma,

* Çevresinde iyi bir etki bırakma,

Bunların hepsi insanın kendi kişiliğinin gelişmesine katkıda bulunan faktörler olup kişiliğin gelişim evrelerinin değerlendirilmesinde ve analiz edilmesinde etkileyici faktörler olarak görülebilirler. Sorunların objektif düzeyde değerlendirilmesi ve analiz edilmesi için ilk etapta çocukluk ve ergenlik dönemleri arasındaki aşamaya dikkat edilmesi gerekir. Bu aşamada ergende, ahlaki değer yargıları gelişimini devam ettirmekte olup ergende nörolojik, psikolojik, bedensel ve sosyal değişimlerin olduğu bir dönemdir. İkinci kritik aşama ise ergenlikten yetişkinliğe geçişin olduğu dönemdir.

Çevremde yetişkin bir birey oldukları halde hala ailenin sözünden çıkmayan, kendi kişiliğini kazanamayan, fikirlerini dahi ortaya koyamayan, özgüveni olmayan insanlar görüyorum. Bağımlı kişiliğe sahip olan bu insanlar, kendi durumlarının farkında bile değiller. Yaşam içinde amaçsızca ne yaptığını bilmez halde dolaşıyorlar. Bireyin yaşadığı durumundan çıkarabilecek ya da farkında olmasını sağlayacak etkenlerden birisi de çevresinde bu durumu gözlemleyen bireyin arkadaşlarıdır.

 

 

 

Sonuç olarak, yetişkinlerin davranış ve düşünce kalıpları incelenirken ve yorumlar yapılırken yetişkin bireyin anlık veya belli dönemlik davranışları değil ergenlik dönemindeki psikolojik ve sosyal gelişim aşamalarının ne derece tamamlandığını anlamak gerekir. Yetişkinlik dönemindeki yaşanan psikolojik sorunların, sosyal uyumsuzlukların ve özgüven yetersizliklerinin temelleri genellikle çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde aranmalıdır. Direk çocukluk dönemine giderek bir yetişkinin kişisel sorunları tam olarak değerlendirilemez.

Özlem ÖZTULUM

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top