Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Ergenin Dünyasında Aile

Aile, bireylerinin tek tek hareket ettiği ama birlikle yol aldığı, derin bağlarla birbirine bağlı bir yapıdır. Her aile, yaşam döngüsü içerisinde iç ya da dış birçok gelişmenin etkisiyle irili ufaklı değişimler yaşar. Aile yaşamında ortaya çıkabilecek gelişmelerin neler olacağı önceden bilinemezken, çocukların büyümesiyle yaş dönemi özelliklerine bağlı etkiler nispeten talimin edilebilir gelişmelerdir.

Çocukluğun bitişine bağlı değişimlerle, yetişkinliğe geçişin bilinmezlikleri arasındaki köprü dönemi olan ergenlik, her iki dönemin düşünce ve davranışlarının ergen üzerinde gözlenmesine neden olur. Dönemin bu farklı yapısı, uzun süreli olması ve baskın özellikleri, ergenlik döneminin insan gelişimindeki diğer yaş dönemlerinden daha Özel ve önemli olmasına yol açar.

Ailelerin yapıları ve yaşam şekilleri bakımından farklı olmaları, yaşanacakların yoğunluğunu ve etkilerini farklı kılsa da sorun ve çatışma konuları benzer başlıklarda toplanabilir. Ergenlik dönemi boyunca yaşanacak gelişmeler karşısında çoğu zaman nasıl davranılması gerektiğinin zorluğu, yaşanan stres ve kaygıların aile ilişkileri içerisinde çözümlenmesini gerektirir.

Değişimin kaçınılmaz olduğunu ve her değişim döneminde belirli oranda zorluk ve stresi beraberinde getirdiğini bilerek, ergenlik döneminin aile yaşantısına ve ilişkilere nasıl yansıdığına, hangi konuların ön plana çıktığına ve neler yapılabileceğine gelin birlikte bakalım.

 

 

Eskisi Gibi Görüşemiyoruz

Ergen evin içinde olsa da yok gibidir. Odası onun en çok bulunduğu yer haline gelmiştir. Evin içerisinde aileyle geçirilen süreyi bir hayli azaltan bu durum, ergen aile ilişkilerinde gözle görülür bir daralma yaratır. Merak ve rahatsızlık hisseden anne babalar çocuklarının odalarında geçirdikleri süreye zaman zaman müdahale eder, oda kapısının acık bırakılmasını ister ya da çocukları evde yokken odanın sağını solunu gözden geçirirler.

Genellikle elle tutulur bir şeyle karşılaşmazlar; çünkü ergen gözle görülür bir şeyle değil, yeni yeni filizlenmekte olan mahremiyetiyle meşguldür. Mahremiyetin içerisi kişisel ve özel olanlarla doludur. Ergen, yetişkin olma yolundaki tüm acemiliğiyle işine yarasın yaramasın birçok şeyi kişiselleştirir ve özel olmasına gayret eder. Ergenin odası da özeldir ve kişiliğinin bir uzantısıdır.

Bu nedenle odasına sürekli girip çıkılmasından, eşyalarının alınmasından veya yerlerinin değiştirilmesinden, kardeşinin gelip gitmesinden ve odada ne yaptığı ile ilgili sorulardan rahatsızlık duyar. Odasının sınırları içerisinde yalnız kalmak ve çok fazla müdahale edilmemek ergenlerin iyi hissetmesini sağlar.

Dış dünyaya açılan, zevk ve beğenileri değişen ergen, aile etkinliklerine daha az katılmaya başlar. Ailece yapılan sinema, tiyatro, yürüyüş gibi birçok faaliyette yer almak istemez. Eskiden maçlara babasıyla giden ergen, kendi başına ya da arkadaşlarıyla gitmeyi tercih eder. Yaz tatilini ailesiyle geçirmek yerine evde kalmayı isteyebilir. Dinlediği müzik, beğendiği sanatçılar, izlemek istediği film türleri ve genel olarak eğlence anlayışı değişen ergen anne babayla uyuşamaz hale gelir. Paylaşacak fazla şey bulamadığı için de aile etkiliklerinin çok azına dâhil olur.

Sonuçta yapılan birçok etkinlikte anne babalar çocuklarını eskisi kadar yanlarında göremezler. Bu, ergenin anne babasını sevmediği, beğenmediği, ailesiyle mutlu olmadığı gibi düşüncelerin oluşmasına neden olabilir. Aslında durum öyle değildir. Yeni alınan oyuncağıma daha çok oynayan çocuk misali, ergenler de değişen zevk ve düşünceleriyle, gelişmekte olan kişilik ve dünyalarıyla zaman geçirmekten fazla haz almaya haşlarlar. Düne kadar ailesinin düşünce, ilgi, seçim ve kararlarına dâhil olup, ortak bir bilinç İçinde yaşayan ergen, her şeyi sorgulayıp, kendisine göre doğru ya da yanlışları bulmakla daha fazla meşgul olur.

Bir yandan kendisine özel olanları saklama ve koruma İsteği, diğer yandan evin dışında daha fazla vakit geçirmeye başlamaları, ergenle ailesi arasında iletişim kurulacak zamanların ve konuşulan konuların azalmasına neden olup anne babaların çocukları ile ilgili bilgilenme şansım azaltır. Aile giderek çocuklarının düşünceleri, duygulan ve yaşantılarıyla ilgili daha az bilgiye sahip olmaya başlar. Bu durum bir miktar kaygı, korku ve merakın anne babalar tarafından ergenlik dönemi boyunca sürekli hissedilmesine neden olur.

Ergenlerin iletişimden kaçınmalarına neden olan diğer bir faktör de, yargılanmak, beğenilmemek ve küçük düşmekle ilgili korkularıdır. Bahsettiğimiz durumlar, aile içi konuşmalarda sıklıkla dile geliyorsa, ergenin ailesiyle paylaştığı konu ve konuşmalar azalır ya da çok yüzeyselleşir. Ergenler için korku veren bu durumlarla karşılaşmak, güçsüz ve gelişmekte olan kişiliklerine saldırı olarak algılanır. Kendilerini değersiz ve önemsiz hissederler.

 

 

Anne babalar bu tip yaklaşımlar gösterdiklerinde çocuklarıyla aralarında iletişim engeli yaratıp, çocuklarının kendileriyle iletişime girmekte daha az istekli olmalarına yol açtıklarını bilmelidirler. Size ters ya da yanlış gelse de ergenlerin düşüncelerini elettirmek, küçük görmek, değersiz bulmaktan kaçının. Bunun yerine düşüncelerine katılmadığınızı söylemek, kendi düşüncelerinizi dile getirmek daha doğru bir davranış olacaktır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top