Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

goz kazalari

Tüm kış okul maratonunda olan çocuklar, tatille birlikte oyun oynamanın keyfine varıyor. Açık hava aktiviteleri, spor etkinlikleri, eğlence parkları ve su havuzları çocukların keyifle zaman geçirebileceği yerler arasında. Çocuklar belli bir yaşa kadar kendilerini koruma bilincine tam olarak erişemiyor, spor aktiviteleri sırasında sıklıkla kaza ve yaralanmalar meydana gelebiliyor.

 

 

 

Op. Dr. Özgür Gözpınar, çocuklarda meydana gelebilecek göz yaralanmaları ve kazaları konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Spor aktivitelerinde gözlere dikkat…

Bilgisayar ve cep telefonu çocukların en büyük hobisi haline gelmiş olsa da, yaz gelince tüm çocuklar dışarda vakit geçirmekten, bisiklet sürmekten, spor yapmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanır. Kalabalık arkadaş grupları içinde oynanan oyunlarda, bireysel olarak yapılan aktivite ve sporlarda bazı fiziksel yaralanmalar meydana gelebiliyor. Özellikle yüz bölgesi, baş, göz ve göz çevresi çarpma ve darbelere karşı korunmasız bir alan olarak öne çıkıyor.

Çocukluk çağında alınan darbeler kimi zaman kalıcı hasara yol açabiliyor. Op. Dr. Özgür Gözpınar, ‘Çocukluk çağında özellikle spor ile ilişkili göz yaralanmaları oldukça sık görülmekte ve tüm göz yaralanmalarının %55’ini oluşturmaktadır. Yapılan spora ve oyuna göre yaralanma riski ve cinsi değişebiliyor. Yaralanmayla gözde oluşan zarar; göze gelen cismin büyüklüğüne, sertliğine ve göze çarpma hızına bağlı oluyor.

Göz küresinden küçük cisimler göz küresine direkt zarar verebilirken, büyük cisimler göz ve kemik duvarında hasar yapabilir kırıklar oluşturabiliyor. Travmanın büyüklüğüne göre korneal abrazyonlar, korneal yabancı cisimler, kemik kırıkları, göz delinmesi (perforasyon), kanamalar, retinal hasar ve göz kapağı yırtıkları oluşabiliyor. Koruyucu araçların kullanımı ile spor yaralanmalarının %90’ı önlenebilir.

Örneğin; hokey ve beyzbol gibi sporlarda gözü korumak için kask türünde tel koruyuculu polikarbonat camlı koruma gerekirken; badminton, basketbol ve hentbol gibi sporlarda polikarbonat camlı sporcu gözlüğü kullanılması gerekir’ diyor.

 

 

 

Ebeveynleri çocukların yaptığı spora uygun koruyucu önlemleri almaları ve her hangi bir yaralanma anında yapılması gerekenler konusunda uyaran Gözpınar; ’Sutopu ve yüzme gibi sporlarda yüzücü gözlüğü, bisiklet sürerken bisiklet gözlüğü kullanılmalı. Polikarbonat gözlükler saatte yaklaşık 145 km hızla gelen cisimlere dayanıklıdır.

Bu tür gözlükler kaş üzerinde ve burun üzerinde yastıklı dokuyla desteklenmelidir’ diyor. Gözpınar, herhangi bir göz yaralanması anında gözün ovuşturulmadan ve bastırılmadan, mümkünse sert yapılı göz kalkanı ile kapatılarak, en yakın göz sağlığı merkezine gidilmesini tavsiye ediyor.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top