Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Mental aritmetik

Hesap makinesi gibi çalışan bir düşünün; beyini düşünüm sayısal işlemleri zihinden hayal ederek çözümleyebilen, hem yaratıcılıkla ilgili sağ lobunu hem de sol lobunu aynı oranda kullanabilen kendisini ve çevresini doğru biçimde algılayıp anlamlandırabilen bir çocuğunuz olsun istermisiniz?

Çoklu zekaya dayalı bir sistem olan 'mental aritmetik' abaküs kullanımına dayanmaktadır. Okul çağındaki çoğu çocuğun korkulu rüyası haline gelen matematiği çocuklara sevdirirken dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi sorunlara da çare olduğu gözlenmiştir.

Mental aritmetik nedir?

Mental aritmetik sistemi bir beyin gelişim programıdır. “Mental”in kelime anlamı beynin zihinden matematik işlemi yapmasıdır. Yani beynin çalışma prensibinde nöronların işleyişini hızlandırmak ve birden fazla hafıza tekniğini içine alan sistemin adıdır. Kısaca beynin gizli gücü olarak tanımlanmaktadır. Özellikle 4-12 yaş arası çocuklarda mental gelişim sürecine uyumlu olarak, oyun oynama ve hafızada kalacak aritmetik işlemlerle, mental işletim gücüne sahip olabilmek için mental aritmetik kavramı ve sistemi üretilmiştir.

Sistem nerede ve nasıl doğdu?

Bu sistemin çıkış noktası, kullanılan Japon abaküsünün (Soroban) çıktığı ülke olan Japonya’dır. Uzun yıllardır başlangıçta canlı hesap makineleri ortaya çıkarmak için kullanılmış bu sistemin diğer faydaları da yıllar geçtikçe keşfedildi ve hızla bütün dünyada yayıldı.

Abaküs ile beyin gelişimi nasıl sağlanıyor?

Abaküs kullanırken parmak uçları kullanılmaktadır. Parmak uçlarında, doğrudan beyne giden sinir uçları bulunmaktadır. Boncuklara sayıları ekleyip çıkartırken beyin bir yandan uyarılır, bir yandan abaküs görsel olarak algılanır, diğer yandan da işlemi gerçekleştirebilmek için kullanılan formüller düşünülür. Bu çok yönlü faaliyet, beyindeki loblar arasında SİNAP bağları oluşturur ve bu sayede sağ ve sol lobu daha işlevsel ve daha uyumlu bir biçimde çalışmaya başlar. Egzersize devam ettikçe de beyin gelişimi devam eder.

Bu yöntemin amacı nedir?

Mental aritmetik ile çocuklar dört işlemi hızlı bir şekilde yapabiliyor olmasının yanı sıra, gördüğü şeylere verdiği tepki süresi azaldığı için her derste basardı olabilmektedir.

 

 

Bu yöntemin beyni ve hafızayı geliştirdiği doğru mu?

Bu sistemle beyni hızlı bir şekilde geliştirirken kendimize ait olan bazı egzersizler sayesinde fotoğrafik hafıza en üst seviyelere taşınabilmektedir.

Bu eğitimi almış olan çocuklarda ne tür gelişmeler oluyor?

Her iki lobu birden gelişmiş olan çocuk, derslerinde başarılı olmaya başlar, bu da beraberinde özgüveni getirir. Öğrenci gördüğü, duyduğu her şeye daha hızlı tepki vermeye başladığı için okuduğu veya duyduğu her şeyi daha hızlı anlar. Öğrencilerin hızının ve hatasızlığının artmasının yanı sıra, hafıza güçleri de artmaktadır.

Yazma becerisi, dayanıklılık, mantık ve keşfetmeye odaklanma ile konsantrasyon, anlama ve hayal kurma becerileri de gelişerek genel olarak öğrenme yeteneklerinin artması ve böylelikle de tüm performanslarının da gelişmesine imkan tanınır.

Mental aritmetiğin sağladığı faydalar;

 • Analitik düşünce gücü
 • Muhakeme yeteneği
 • Gelişmiş sağ ve sol beyin
 • İyi dinleme ve anlama
 • Hızlı refleks
 • Yaratıcılık
 • Gelişmiş özgüven
 • Güçlü hafıza
 • Gözlem yeteneği
 • Fotoğraf ik hafıza
 • Dikkat ve odaklanma
 • Hızlı işlem ve problemi kolay kavrama
 • Başarılı okul hayatı
 • Sosyal hayatta çözüm bulabilme becerisi
 • Sağlıklı ve mutlu birey olmadır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top