Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikolojisi (32)

Çocuklar çok küçükken, ebeveynler ve aile üyeleri, çocuklarda görülen özellikleri kendilerine atfetmeye başlayabilir. Bazı ebeveynler, çocuklarının 'utangaç' veya 'hassas' olduğunu hissedebilir. Diğerleri, çocuklarının 'uyumlu' veya 'mutlu bir çocuk' olduğunu söyleyebilir.

Korku, öfke ya da kızgınlık, sevinç ya da üzüntü gibi bir duygudur. Her insan bu duyguları yaşar. Duygular yaşama aittir ve insan olmanın temelinde yatar. Korku, canlı varlıkların, görünen ve görünmeyen tehlikeler karşısında gösterdikleri en doğal tepkilerdir.

Çocuklar doğdukları andan bağımsız bir yetişkin olana kadar kendilerine bakım veren, ilgi gösteren, başta fiziksel olmak üzere sosyal, duygusal ve bilişsel ihtiyaçlarını gözeten ebeveynlere ihtiyaç duyarlar.

Hepimiz biliriz ki bireyin gelişim dönemleri içinde en sıkıntılı, en zorlanmalı dönemlerinden biridir ergenlik. Ergenin çözmek zorunda olduğu sorunlarından biri de gelecekteki mesleğine ilişkin bir seçim yapma zorunluluğudur. Meslek seçimi, sadece gencin gelecekte nasıl bir işte çalışacağını değil, nasıl bir yaşam biçimi istediğini de belirleyeceği için önemli bir karardır.

Tırnak yeme davranışı genellikle içte yaşanan bir gerilimin dışa yansıması olarak kendini gösterir. Kimi zamanda çocuğun çevresindeki herhangi bir bireyi modellemesiyle ortaya çıkabilir.

Anksiyete, strese veya beklenen tehlikeye karşı yaygın bir tepkidir. Bireylerin tehdidin kaynağından kaçınması veya ortaya çıkması muhtemel durumu ele alması için hazırlanmasına ve harekete geçmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı insanlarda, endişe yoğun ve akut hale gelir veya yararlı olduğu zamanın çok ötesine geçer.

Ebeveynler çocukların dünyasında en önemli yetişkinlerdir. Bir çocuk yorgunluğunu, kızgınlığını, kırgınlığını, öfkesini ve korkularını dile getirdiğinde anneden ve babadan hangi beklenti içerisindedir?

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek isliyorsunuz. Çocuğunuzla bu fikri paylaştığınızda gözlerinin içi gülüyor ve ağabey ya da abla olmanın çok güzel olacağını, bir kardeş islediğini, kendisi söylüyor.

Cezanın çocuk psikolojisindeki yeri ve olması gereken biçimi ebeveynlerce en doğru şekilde anlaşılmalıdır. Çünkü anne babanın her davranışının, yorumunun çocuk psikoloji üzerinde etkisi vardır ve çocuklarına güzel bir şekilde eğitim vermek, onları hayata iyi şekilde hazırlamak bütün anne babaların temel hedeflerindendir.

Kıskançlık, sevilen birinin başkası ile paylaşılmasına katlanamamaktır. Yaşamın her döneminde görülebilir, ancak çocuklukta ortalama 3 ile 8 yaş arasında daha yoğun yaşanır. Çocuklarda kardeş kıskançlığı, annenin ikinci çocuğa hamile olması ile birlikte başlar. Çünkü bu dönemde çocuklar mantık kavramıyla değil daha çok duygu yönlendirmeleriyle yaşamı analiz ederler.

Site İçi Arama