Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuklarda Güven Duygusu

Güven, yapabileceğim inanıyorum demektir veya başkasının yapabileceğine inanmaktır. Dünyaya savunmasız sadece basit reflekslerle gelen bebeklerin temel ihtiyaçlarındandır güven.

Anne karnı güven için ideal bir ortamdır böyle bir yerden dünyaya, karmaşıklığa, bağımsızlığa gelen çocuğun güven ihtiyacının tabii olarak karşılanması gerekir.

Anne baba bu ihtiyacın karşılanması sırasında sergiledikleri tutum ve davranışlarla çocuklarının "güven" ini de doldurmaya başlarlar. Yemeğini zamanında yemesi, kucakta sevilip okşanması ve bunun gibi temel gereksinimlerin zamanında yapılması çocuğun "güvencini olumlu olarak doldurup geliştirmesini sağlayacaktır.

Anne ve babası tarafından zorunlu ihtiyaçları karşılanan ve yeterince sevgi gören çocuk güven içinde büyümeye başlayacaktır. Güven duygusu böyle olumlu temeller üzerinde atılmış çocuğun gelişimi de sağlıklı ilerleyecektir.

 

 

 

Çocuk büyümeye başladıkça farklı gereksinimleri ortaya çıkar. Anne baba her yaşta çocuğunun yanında olmalı ona kendini güvende hissettirmelidir. Bunu yaparken de dikkat etmesi gereken önemli durumlar vardır.

Herkes eksikleri hatalarıyla vardır, çocuğunuzda öyle. Yaptığı yanlışlarda azarlanan, fiziksel cezalar verilen çocuk yeni deneyimlere daha kapalı olacak yeni şeyler yapmak istemeyecektir çünkü yanlış ya da hala yaparsa cezalandırılacağını düşünecektir. Tam tersi yanlışlarının ona deneyim olduğunu vurgulayan, hatalarında veya yanlışlarında onun yanında olan ve her konuda ailesinin desteğini arkasında hisseden çocuk "güvenci tam olarak sağladığı için yeni ortamlara yeni deneyimlere her zaman açık olacaktır.

Çocuğunuzu sevin, ona sahip olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu ona hissettirin.

Çocukların kendilerini ifade etmeleri ve fikirlerinin önemsenmesi de onların güvenini geliştirmedeki önemli etkenlerdendir. Fikirlerini söyleyebildiği veya çocuğa 'Senin de söylemek istediklerin var mı?' diyerek düşüncelerini ifade etmesinin sağlandığı bir ortamda çocuk tabi ki de önemsendiğini hissedecektir.

Çocuğunu/u dinleyin, farklı bir fikir her zaman yeni ufuklar açar. Çocukların kendilerini fark etmeleri, olumlu olumsuz yönlerini bilmeleri, iyi oldukları alanları kullanmaları ve eksik alanlarını da geliştirmeleri "güvenlerini oluşturmada önemli etkenlerden biridir. Burada anne baba çocuğun yönlendirilmesi ve kendini fark etmesini sağlaması açısından önemlidir. Çocuğunu tanıyan aile onun geliştirilmesi için de doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

Çocuğunuzu tanıyın ve ona başarılı olduğunu hissettirin.

Kıyaslanmak kimsenin hoşuna gitmez ama bilerek ya da bilmeyerek herkes bunu yapar. Çocukla kıyaslanma her zaman gerileme meydana getirir. Anne baba karşılaştırmalar yaptığında, çocuğun başarılarını görmeyip hep daha iyisini isteyerek onu yetersiz bulduğunda çocuğun "güven" anlayışı yine sarsılacaktır. Yaptığı çalışmalarda pekiştirilen ve başarıları görülüp takdir edilen çocuklarda durum olumlu yönde olacak ve "güven" bir kez daha pekiştirilecektir.

Çocuğunuzun yaptıklarıyla mutlu olmayı bilin.

Anne baba olarak her zaman çocuğunuzun yanında olun ve bunu da onlara hissettirin. Sizi yanında hisseden çocuk her zaman kendini güvende bilecektir. Her şeyde olduğu gibi güven konusunda da temeller ailede atılır.

 

 

 

Güvende olduğunu hisseden ve güven veren çocuk da gelişimini olumlu devam ettirecektir. Prof.Dr. Nevzat Tarhan'a göre çocuk, temel güven duygusu oluştukça bireyselleşir. Kendi kişiliğini kazanmaya başlar. Eğer anne babanın çocuğa davranışları tatlı bir disiplin de doğurursa çocukta güven oluşur. Yetiştirilmesi esnasında iyi olduğu konularda desteklenen kişi, o konuda ustalaşır. Çünkü çocuğun özgüven sahibi olmasında "ben yaptım" demesi, zafer duygusu yaşaması çok önemlidir.

Yüreklendirilen çocuk yetenekli olduğu bir konuda ustalaşabilir. Eğer anne çocukla ilgilenmez, uzak durursa çocuk kendisini yalnız hisseder, istediği şeyi basarsa dahi yalnızlıktan kaynaklanan bir korku hissedebilir. İdeal olan çocuğu cesaretlendirip, gerisini kendisinin başarmasını sağlamaktır. Bunu başarabilen anneler kendine güveni tam evlatlar yetiştirebilirler.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top