Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Üvey Evlat

İnsanlar isteyerek ve bir ömür boyu sürmesini dileyerek bir araya geliyor ve evleniyorlar. Fakat insan yaşamının önemli kararlarından biri olan evliliği pek çok insan birden fazla yaşayabiliyor. Boşanma sürecinde insanların çoğu zorluklar yaşasa da, yapılan araştırmalar, boşanan kişilerin 3 ila 5 yıl içinde yeniden evlendiklerini gösteriyor.

Başka bir araştırma da, erkeklerin yeniden evlenme oranının kadınlara göre daha kısa sürede olduğuna işaret ediyor. Boşanmanın yanı sıra, eş kayıpları da kişilerin tekrar evlenmelerine neden oluyor.

İki insanın bir arada yaşamasının birçok zorluğu olmasına rağmen, yaşamın güzelliklerini paylaşma, zorluklarla ortak mücadele etmenin avantajlarını yaşama, sahiplenme ve sahiplenilme, çocuk sahibi olma, sevme ve sevilme gibi birçok ihtiyaç ve nedenlerle insanlar yeniden evlenmektedir. Kişiler ilk evliliklerinde tecrübesizlikten dolayı hatalar yaptıklarım ve bu hatalardan ders alarak artık gerçek bir sevgiye ve ilişkiye hazır olduklarını düşünürler.

Yeni bir aile düzenine geçildiğinde de, özellikle çocuklu ailelerde "üvey"lik durumu ortaya çıkar. Çocuklar açısından bakıldığında aileye yeni katılan birey onlar için ya "üvey anne" ya da "üvey baba" konumundadır. Kendilerinin de onlar için "üvey çocuk" olma durumu gerçekleşir.

Toplumda özellikle üvey annelik olumsuz olarak değerlendirilir. Bu durum roman ve fikirlerimize de yansımış, kötü üvey anne sıklıkla işlenen bir karakter olmuştur. Çocukları hiç anlamayan, eziyet eden ve şefkat duygusu olmayan bir kadın imajı zihinlerimize kazınmıştır. Bu imaj, hem çocuk hem de üvey anne için önyargıların oluşmasına neden olmaktadır. Üvey baba için de toplumsal algı bundan farklı değildir.

Ebeveynin tekrar evlenmesi çocukların yaşamında yeni bir dönemin başlangıcıdır. Evlilik sonrasında yeni bir eve taşınmak, çevre veya okul değiştirmek, yeni arkadaşlara, akrabalara alışmak veya ev içindeki yeni düzen ve kurallara uyum sağlamak çocuk için sıkıntılı olabilecek bir geçiş sürecidir. Çocuğun yaşayabileceği bu sıkıntılar yaş, cinsiyet, mizaç, kişilik, gelişim aşamaları ve zihinsel kapasitesine göre değişkenlik gösterir.

Eğer üvey anne veya babanın da çocukları varsa durum daha da karışık olur. Ev kalabalıklaşır. Düzen değişir. Bu durum çocuğun yoğun stres yaşamasına neden olabilir. Olumsuz duygulan da öfkeli davranarak, her şeye itiraz ederek, kendisinden istenen davranışları yapmayarak, kardeşleri ve arkadaşlarıyla sık sık kavga ederek, derslerden uzaklaşarak ya da içine kapanarak gösterir.

Boşanmış bazı anne babalar, çocukları kendi taraflarına çekmek için üvey anne babaya karşı olumsuz bir tavır sergileyebilmektedirler. Bu tutum, belki de çocukların iyi ilişkiler kurabilecekleri üvey anne babalan ile yakınlaşmalarını engelleyecek ve yeni aile ortamının huzurunu bozabilecektir.

Üvey anne babalık neden bu kadar zordur?

Yeni kurulan evlilik bir öncekinin benzeri olabilir. Ancak oluşan aile ortamı kesinlikle önceki evliliğin benzeri değildir. Her şeyden önce, öz anne babanın çocuklu bir yaşama ayak uydurabilmek için çocuğun doğduğu andan itibaren zamanı vardır. Üvey anne-baba ise, partnerinin çocuklarının anne babalığına sonradan dâhil olur. Bu nedenle üvey anne babalık, öz anne babalığa göre daha zor ve karmaşıktır.

Yapılan yeni evliliklerin başarısı çoğu zaman üvey anne, üvey baba ve çocuk ilişkisinin başarısına bağlı olmaktadır. Araştırmacı yazar Fitzburgh Dodson, çoğu üvey anne babanın, evlenmeden önce üvey bir ailede yaşamanın zorluklarını tahmin edemediğini söyleyerek üvey anne babalığı, yüzmeyi sığ suda öğrenmek yerine derin sularda öğrenmeye benzetmektedir.

Çocuğun doğumundan itibaren anne baba ve çocuk arasında oluşan duygusal bağlar ilişki içerisinde yaşanabilecek olumsuzlukların, anlaşmazlıkların ve yetersizliklerin üstünü örter. Üvey ebeveynlikte ise, bu duygusal bağ daha sonra oluşur, hatta bazen oluşmayabilir. Bu durum, çocukların üvey ebeveynden kaynaklanan olumsuzluklara karşı daha az tolerans göstermelerine neden olur. Anne babalar da aynı şekilde, kendi çocuklarında doğal karşıladıkları ve kızmadıkları hataları başkalarının çocuklarında eleştirebilirler. Ayrı durum üvey çocukların üvey anne babalarına karşı hisleri için de geçerli olabilir.

Boşanma sonrası anne ya da babasıyla yalnız yaşamaya başlayan çocuk hem daha fazla sorumluluk taşır hem de ebeveyninin zaman ve ilgisinden daha fazla yararlanma şansı bulur. Bu durum çocuğun kendisini ayrıcalık ve özel bir konumda hissetmesini sağlar. Ancak anne-baba tekrar evlendiğinde, kendisine ayrılan zaman, gösterilen ilgi ve yoğunlukta eskiye oranla azalmalar olur.

Ön planda olamamak, çocukta kendisine eskisi kadar değer verilmediği düşüncesini yaratır. iç dünyasında bunu yaşayan çocuk, huzursuz ve gergin olacaktır. Yapılan evliliği onaylamayacak ve benimsemekte direnç gösterecektir.

 

 

Öz ailede çocukların birbirlerine karşı kıskançlıkları veya eşlerden birinin çocuklara gösterdiği ilgi ve sevgiyi diğer eşin kıskanması durumu sıklıkla görülebilir. Üvey ailede kıskançlıklar, kararsızlıklar, karşılaştırmalar daha yoğun yaşanır.

Üvey aile, genellikle önceki ailedeki anılar ve yaşananlar tarafından rahatsız edilir. Hemen hemen bütün çocuklar evlilikleri ne kadar kötü olursa olsun, anne babalarının tekrar buluşabileceklerini hayal ederler. Anne babalar, ebeveyn veya eş rollerinde çocuğun beklentisini karşılayamıyor olsalar da, her çocuk onların tek olduğunu ve yerlerinin doldurulamayacağını düşünür.

Eşlerden birinin ölümü söz konusu ise, çocuklar anne ve babalarını daha fazla yüceltme eğilimindedirler. Geride kalan eşin yeniden evlenmesi çocuklar tarafından ihanet olarak kabul edilebilir. Çocuk, üvey ebeveyni öz anne veya babasının yerine geçmeye çalışan biri olarak değerlendirebilir ve ona karşı olumsuz davranışlar gösterebilir.

Anne-babaların aile içindeki yeri ve görevi nettir. Buna karşılık üvey anne babalık rolü, süreç içerisinde şekillenir.

Üvey anne veya babanın eğer kendi çocukları yoksa ve aniden bir ebeveyn rolü ile karşı karşıya kaldıysa, bununla başa çıkmak daha zor olabilmektedir.

Çocukların yaşlan da üvey anne babalığı zorlaştıran veya kolaylaştıran bir faktör olarak görülebilir. Genellikle, üvey anne baba ile çocuk arasındaki ilişkiler, çocuklar yaşça küçükse daha kolaylıkla rayına oturabilir. En zor dönem, ergenlik çağıdır. Öz anne babalar bile bu yaşlardaki çocuklan ile sağlıklı ilişki kurmada zorlanabilmektedirler.

Yeni evlilikte, eşlerin ilk evliliklerinden çocuklarının olması yeni kurulan ailede "üvey kardeş"lik kavramını da ortaya çıkaracaktır. Üvey kardeşlik, çocuklar açısından kaygı ve üzüntü yaratabilecek bir uyum sürecini de beraberinde getirecektir. "Yeni kardeşler nasıl insanlar? Odamı onlara vermek zorunda kalacak mıyım? Bisikletimi paylaşacak mıyım? Annem- babam onları benden daha çok severse..." türünden sorular, çocukların endişelerini artırabilir.

Yeni evlilik sonrası oturulacak ev de önemli olmaktadır. Aynı evde oturulmaya devam edilmesi durumunda çocukların yeni evliliği kabulü ve adaptasyonu bazen zor olabilmektedir. Çocuklar genellikle eve sonradan gelen üvey ebeveyne veya üvey kardeşlere, evin herkesten önce kendisine ait olduğunu hissettirme çabası içine girebilirler. Bu durum eve yeni gelenler için dışlanma duygusu yaratacağından uyum sürecini ve yeni aile bağlarının oluşmasını zorlaştıracaktır.

Akrabaların ya da büyükanne ve büyükbabaların kendi torunları ile aileye yeni katılan üvey çocuklara olan tutumlarındaki farklılıklar da yeni kurulan ailenin gerginlik yaşamasına neden olabilmektedir.

Yeni aileyi bir günlüğüne, hafta sonlarında ya da tatillerinin bir bölümünde ziyaret eden üvey çocuklar vardır. Ziyaretlerin geçici bir süre olacağı bilinse de, bu durum aile yapısı ve yaşantısında büyük güçlükler çıkarabilir.

Öncelikle çocuk yaşadığı evden içselleştirmiş olduğu düşünce, tutum, alışkanlık ve davranışlarıyla gelecektir. Eğer bunlar, ziyaretine geldiği üvey aileninkilerle uyuşmazsa şikâyet etmeye ve sorun çıkarmaya başlayacaktır.

İki ev arasında düzensiz gidip gelen çocuklar, yanlarında kararsızlıklarım, gerilimlerini ve mutsuzluklarım da dolaştırırlar. Çocuk eğer anne babasından birisini daha az görüyorsa, anne babalar suçluluk duyabilir. Çocuklar da az görüştüğü anne babanın yaşadığı bu suçluluk duygusunu kullanarak her istediklerini gerçekleştirmede ısrarcı olabilirler. Örneğin; kendisine hediyeler aldırabilirler. Bazen de, çocuklar, mutsuzluklarını saldırganlaşarak dışa vurabilirler.

Yeni kurulan aile ortamında yaşamı kolaylaştırabilecek bazı öneriler şöyle sıralanabilir:

Üveylik süreci herkes için zordur ama bu süreç iyi yönetildiğinde yeni oluşan ailenin bireyleri mutlu ve uyumlu bir birlikteliği oluşturabilirler. Üvey anne baba olmaya hazırlanan ya da üvey aile kurmuş ebeveynler, öncelikle yeni ailenin farklı dinamiklere sahip olacağım kabul etmelidir. Çünkü yeni yapıya ilişkin anne ve babaların kurguladığı şablonlar, yeni ailenin nasıl olması gerektiği ile ilgili zorlamalar çoğunlukla sonuç vermemektedir.

Üvey anne babalar çocukların yetiştirilmesi ile ilgili konulara hızla el atmak yerine yavaş yavaş ilerlemeyi tercih etmelidir. Aceleci ve geniş kapsandı müdahalelerin huzursuzluk yaratma olasılığı yüksek olduğundan, başarılı bir üvey anne baba olma şanslarını azaltacaktır

Üvey anne ve babaların kaçınması gereken önemli bir durum da, üvey çocuğun biyolojik ebeveynleri arasında taraf tutmaktır.

Çocuğun diğer ebeveynleri hakkında olumsuz eleştiri, konuşma tarzı, çocuğun yabancılaşmasına ve diğer ebeveynlerine sadakatsizlik edildiği hissine kapılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle üvey anne ve babalar çocuğu düşünerek tarafsız davranmaya çaba harcamalı, aynı zamanda her iki ebeveynin de çocukla ilişki içinde bulunma hakkının olduğu unutulmamalıdır.

Uygulanacak kurallar hakkında eşlerin daha önceden konuşarak anlaşması ve eve gelecek tüm çocuklara aynı kuralları, kayırmadan uygulamaya çalışmaları önemlidir. "Sizin yaptığınız yanlış, bizim yaptığımız doğru" demeden değişik kişilerin değişik yaşam tarzları olduğu anlatmaya çalışılmalıdır.

 

 

Yapılan aile meclisi toplantılarında tüm aile bireyleri düşüncelerini söyleyerek çözümü kolaylaştıracaktır. Aile içerisinde etkin rol almış olmak, yeni aileye aittik duygusunu geliştirecektir. Yeni ailenin özellikle ilk aylarında düzenli aile meclisi toplantıları yapması pek çok sorunun önceden çözülmesini sağlayabilir. Eğer ailenin bir üyesi özel istekte bulunursa fazladan toplantılar da yapılmalıdır. Çocukların, hatta anne babaların diğerinin sözünü kesmeden dinlemesi çok önemlidir. Başarılmış öfke ve kıskançlık gibi duygular konuşularak çözümlenmeye çalışılmalıdır. Duygusal suçlamalar yapılmamalı, çocuklara fikirlerini ifade edebilmeleri öğretilmelidir. Aile meclisinde alınan tüm kararlar her üyenin ihtiyacım giderecek şekilde olmalıdır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top