Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuklarla İletişimde Fark Yaratmak

İlişki problemlerinin gün geçtikçe arttığı bireylerin birbirlerine anlayış ve hoşgörü göstermekte zorlandığı, nezaket ve saygının gereksiz bir detay gibi algılandığı günümüzde pozitif iletişim kavramı gittikçe daha da önem kazanmaktadır.

Günümüzün stresli yaşam koşullarında; iş hayatımızda, aile ilişkilerimizde ve diğer sosyal ilişkilerimizde; iş birliğine daha açık bir ortam yaratmaya, anlaşmazlıkları daha hızlı ve zararsız çözmeye, daha az öfkelenip daha fazla mutlu olmaya hepimizin ihtiyacı vardır.

Özellikle çocuklarımızla kurduğumuz ilişkide kullandığımız dil ve iletişim tarzı ya onları bizlere yakınlaştırıp kendilerini ifade etmelerini kolaylaştırmakta ya da kendilerini ifade edebilecek yeni ortamlara sürükleyip uzaklaştırmaktadır.

Peki, çocuklarımızla nasıl daha yakın ve açık bir etkileşim şekli ve iletişim dili oluşturabiliriz?

Aslında konuşma dilimizde yapacağımız birkaç küçük değişiklikle daha yapıcı, sorun yaratan değil sorun çözen, suçlamak yerine çözüm üreten ve empati kurmaya yönelten bir İletişim şekli oluşturabiliriz.

 

 

Çözüm odaklı ve daha yapıcı bu iletişim tarzıyla; karşımızdaki ister çocuğumuz ister iş arkadaşımız olsun içten bir anlayış, samimi bir işbirliği ve gerçek bir nezaket görebilir, karşımızdakini daha iyi anlar ve anlaşılmanın tarifsiz keyfini yaşayabiliriz. Ayrıca adeta toplumsal bir hastalık gibi tüm bireyleri etkileyen ilişkilerdeki saygı, anlayış ve nezaket erozyonunun önlenmesine de küçük de olsa bir katkıda bulunmuş oluruz.

Küçük Değişiklikler Önemli Farklar Yaratır!

Hepimiz olumlu ilişkiler kurmak, insanlar üzerinde iyi bir etki yaratmak isteriz. Gerçekten de yaşam kalitemiz bir anlamda insanlarla kurduğumuz iletişimin kalitesiyle doğru orantılıdır. Ancak çoğu zaman; karşımızdakinin suçlandığı, eleştirildiği, dışlandığı veya utandırıldığını düşüneceği "tetikleyici" iletişim diliyle düşündüğümüzden farklı bir etki yaratıveririz.

İletişim dilimizde yapacağımız küçük değişiklikler, bizi yıkıcı etkiler yerine daha yapıcı ve olumlu etkiler yaratmaya yöneltecektir.

İnsanların Neyi Yanlış Yaptığını Değil, Nasıl Doğru Yapabileceklerini Söyleyin

Hatalarımızı geri dönüp silemeyiz, dolayısıyla hatalarımız söylendiğinde doğal olarak çaresizlik hissederiz. Bu nedenle bir hata yapıldığında bunun gelecekte nasıl ele alınabileceğine odaklanmak bir daha ki sefere doğrusunun nasıl yapılabileceğini önermek daha yapıcı bir yöntemdir. Unutmayalım "insanları kendilerini kötü hissettirerek daha iyi bir performansa teşvik edemeyiz"

Karşınızdaki ile aynı tarafa geçin : İnsanlar bir talepte bulunduklarında onlara bunun neden yapılamayacağını söylemek yerine bir an durup nasıl yapılabileceğini düşünün. O fazladan yolu gidip “yapamazsın çünkü…..      ." yerine "tabii, …..olduğunda yapabilirsin" Böylece olumsuz bir etki yerine karşımızdakine istediğini elde etmenin sorumluluğunu da vermiş oluruz.

İletişim dilinizden olumsuzlukları çıkartın : "Birini endişelendirmenin en kesin yolu, ona endişelenmemesini söylemektir. Zihin genellikle tek boyutlu bir seçicilik gösterip öncelikle kendisine söylenmek isteneni değil, söyleneni öğrenip ona göre hareket eder. Örn: kendi kendinize markete gitmiyorum dediğinizde gözünüzde büyük olasılıkla marketin görüntüsü oluşur, "değil" "yapma" "olmasın" sözcükleri de genelde olumsuz emirlerle kullanıldığı için, olumsuz davranışları teşvik eder, pekiştirir veya sürdürür.

İstenmeyen davranışlara değil, arzulanan davranışlara odaklanın: İstemediğiniz bir durumla karşılaştığınızda kendi kendinize "Ben ne istiyorum/ bekliyorum?" diye sorun ve onu belirtin. Neyi istediğimizle iletişim kurmaya başlarsak, onu elde ederiz.

Gerçeklere uygun bir dil kullanın: Aşırı sözcükler aşırı tepkilere yol açar. Hedefimiz incitmek yerine yapıcı bir dil kullanmak olduğunda; " ya hep ya hiç" türü ifadeler veya sübjektif genellemelerden kaçınmamız gerekir. Objektif bir dil kullanmak, abartmadan yorumlamak ve bir yanlışı kişinin tüm davranışlarına genellememek sorunu daha çözülebilir ve sonuçları daha olumlu hale getirebilir.

 

 

"Ben olsam ne hissederdim?" diye sorun: Sinirlendiğimiz zamanlarda genellikle olayları sadece kendi penceremizden görürüz. Sadece kendi duygularımızı düşündüğümüz sürece de öfkemiz geçmez. Ancak kendimizi bizi öfkelendiren kişinin yerine koymak, yapılan davranışı onaylamasak da anlamamıza yardımcı olabilir. Öfkemizi eş duyuma çevirebilir. Eş duyum ise hoşgörü ve karşılıklı davranış değişikliğini beraberinde getirir.

Gerektiğinde iyi bir dinleyici olun: İnsanlar bazen güzel sözler duymaya değil sadece dinlenip , anlaşılmaya ihtiyaç duyarlar. İtim dikkatimizi vererek dinlemek onlara kendilerini değerli ve önemli olduklarını hissettirmenin en iyi yoludur.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top