Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Aile Oyun Terapisi (Filial Oyun)

Filial terapi 1960'larda Bernard ve Louise Guerney tarafından geliştirilmiş, terapötik oyun yoluyla ebeveyn çocuk ilişkisini geliştirmeyi amaçlayan bir terapi şeklidir. Bu metot anne babaların birebir sürece katıldığı ve değişimin temsilcisi olduğu bir yöntemdir.

Filial terapi 3-12 yaş aralığında çocuğu olan ailelerle uygulanan psiko-eğitsel bir yaklaşımdır. Yapılan araştırmalar bu yaklaşımın çocuklara yardım etmek ve aileleri güçlendirmek için uygulanan çok etkili bir araç olduğunu ortaya koymuştur.

Filial terapist önce yalnız çocukla ve sonra aileyle birlikte oyun odasında gözlemleyip, bu yöntemin aile için uygun olup olmadığına karar vermektedir. Daha sonra terapist bu yöntemden faydalanacağına karar verdiği aileye terapötik oyun tekniklerini öğretmektedir. Bu teknikleri uygulama konusunda yeterli hale gelen ebeveynler, bu yöntemi çocuklarıyla önce terapistin kontrolü altında terapi odasında, daha sonra da evde "özel oyun saatlerinde" uygulayıp, terapistle takip sürecini sürdürüp, terapi sürecini tamamlarlar.

 

 

Filal terapide anne babalar;

• Kendi çocuklarıyla özel oyun saatleri yürütmeyi,

• Çocuklarının oyunlarıyla neler ifade ettiğini,

• Çocuklarıyla iletişimlerini ilerletmeyi,

• Oyun yoluyla çocuğun kişilik gelişimine katkıda bulunmayı öğrenirler.

Filial terapinin temel hedefleri;

• Terapiye getirilen sorunları azaltmak,

• Ebeveynlerle çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirmek,

• Ailenin iletişim becerilerini geliştirmek,

• Gelecekte oluşabilecek sorunların önlenmesine yardım etmektir.

“Her ailenin (her anne ve babanın) güçlü ve güçsüz yanları vardır. Anne baba olarak, anne baba olma sanatıyla doğmuyoruz ve çocuklarımız yetiştirirken bu alanda bilgi ve beceriler kazanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Filial terapi ise ihtiyaç duyduğunuz bu bilgi ve becerileri size kazandırıyor, çocuğunuzla olan İletişiminizi güçlendiriyor.”

Her ailenin filial terapisine katılarak çocuklarıyla iletişimlerini güçlendirmesi veya yeniden yapılandırmaya ihtiyacı vardır. Anne baba olarak filial oyun terapisine katılmanız için çocuğunuzla ilgili bir problem yaşamanız gerekmemektedir. Çünkü filial terapi, çocuğunuzla nasıl oynamanız gerektiğini, iletişiminizi nasıl güçlendirebileceğinizi, çocuğunuzun dünyasına girerek, onun dilinde nasıl konuşabileceğinizi öğretmektedir.

Bu terapileri evinizde uygulamaya düzenli olarak birkaç ay ya da gerekli görürseniz birkaç senede devam edebilirsiniz. Filial oyun terapisiyle çocuğunuzla olan iletişimizdeki gelişmeyi günden güne fark edeceksiniz.

Neden sadece oyun terapisi ya da aile danışmanlığından daha etkilidir?

Çocuk merkezli oyun terapisinde sadece çocukla çalışılmaktadır fakat sorun anne baba ve çocuk arasındaki iletişimindeyse bu konuda pek bir şey yapılamamaktadır. Aile danışmanlığında ise sadece aileye çocuklarıyla olan iletişimini geliştirmek için önerilerde bulunmaktadır fakat bu önerileri aile tutarlı olarak uygulayamayabilir.

Filial oyun terapisi ise aileleri bu becerileri kazandırarak çocuğu ulaşmakta, hem çocukla hem de ailelerle çalışmaktadır. Filial terapinin sadece oyun terapisi ya da sadece aile danışmanlığından daha etkili olmasının sırrı oyunu kullanması ve aileyi işe katmasıdır. Filial oyun terapisini anlayabilmek için önce oyunun çocuk için önemini anlamanız faydalı olacaktır.

Oyunun çocuk için anlamı nedir?

Oyun oynayarak çocuklar, kendileri hakkında bilgi kazanır, çevresinde olan bitenlere anlam verir ve kendi kavramlarını geliştirirler. Ayrıca çocuklar gerçek hayatı taklit ederek içsel çatışmalarla ve yaşadıkları stresle başa çıkmayı, duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi oyunla öğrenirler. Oyun, çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel alanda birçok becerileri kazanmalarına fırsat yaratır.

Neden Oyun terapötik etkiye sahiptir?

Çocuklar duygu ve düşüncelerini, içsel çatışmalarını yetişkinler gibi kolayca anlayıp ifade edemezler ve bu duygularıyla başa çıkamazlar. Onlar için bunla başa çıkmanın, kendilerinin tanımanın yolu “oyun”dur. Bu nedenle oyun terapötik etkiye sahiptir.

Filial oyun terapisi çocuğunuzla nasıl oynayacağınızı öğretir!

Oyunun önemi üzerine eminim sayısız makaleler okumuş ve hepsi de çocuğunuzla oyun oynamanızı gerektiğini vurgulamıştır. Fakat hiçbiri çocuğunuzla nasıl oynayacağınız hakkında size bir yol göstermemiştir. Çünkü bu anlatılmaz! Bu becerileri kazanmak için eğitim almanız gerekmektedir. Çocuğunuzla oyun oynarken onun dünyasına girip, ihtiyaçlarını anlamamanız, olumlu iletişim kurmanız için gerekli becerileri filial terapiyle öğrenir ve eğitim sonunda artık siz çocuğunuzun oyun terapisti oluyorsunuz.

Bu yaklaşımın en güçlü yanı anne babalara bu beceriyi kazandırması ve onların bunu çocuklarıyla kendi başlarına uygulamasıdır. Bütün aile müdahale programları anne babaları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Filial oyun terapisini diğer çocuklarınızla da uygulayabilirsiniz!

Filial oyun terapisinin diğer avantajı ise bu beceriyi kazandıktan sonra oyun terapisini diğer çocuklarımızla da yapabilmenizdir. Anne baba olarak filial terapisine katıldığınızda, oyun terapisini evde diğer çocuklarınızla uygulayabilir, çocuklarınızla iletişimizi geliştirebilir ve güçlendirebilirsiniz. Kısacası anne baba olma bilgi ve becerilerinizi filial terapiyle kazanacak ve bunu günlük hayatınızda her zaman uygulayarak, çocuğunuzla çok güçlü bir bağ geliştirebilirsiniz.

 

 

Filial terapi evliliğinizi ve eşinizle olan iletişiminizi de geliştirir!

Filial oyun terapisinin en önemli faydalarından biri de evliliğinizi de olumlu etkilemesidir. Anne baba olarak, “çocuklarınızla yaşadığımız gerginlikler” eşinizle olan iletişiminizi de olumsuz etkileyebiliyor.

Özellikle çalışan anne baba olarak yorgun ve stresli bir şekilde ev döndüğünüzde hiçbir şeye tahammül edemiyor, çocuğunuz yaşadığınız ufacık gerginlik eşinizle tartışmaya neden oluyor olabilir ve günden güne ilişkinizi yıpratıyor olabilirsiniz. Aile olarak çocuğunuzla yaşadığınız problemler azalınca, eşinizle, çocuğunuzun problemlerden kaynaklan gerginlikler de azalacak, hoşgörünüz artacak ve eşinizle olan ilişkinizde gelişecek ve düzelecektir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top