Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Depresyon geçirmek, üzgün olmak ya da huysuzluktan daha farklı bir şeydir. Büyümek, özellikle ergenlik çağlarında, karmaşanın, huysuzluğun ve aşırı hassaslığın yaşandığı bir dönemdir. Genellikle isyankârlığın ortaya çıktığı bir dönem olarak da görülebilir.

Aileler olarak bizlerin görevi çocuklarımızın keder, kızgınlık, isyan, suçluluk veya kendilerine güvensizliklerinin, normal sınırların dışına çıkarak, aşırı derecede üzgün olduklarının bir işareti olup olmadığının farkına varmaktır.

Çocuklarımızın kendilerini kötü hissetmesi hayatın başka alanlarında da kendini gösteriyor mu?

Eskiden başkalarıyla kaynaşabilen, arkadaşlarıyla oynayabilen veya yaşıtlarıyla zaman geçirmekten hoşlanan çocuklarımız; şimdi kendilerini bu tür etkinliklerden çekip arkadaşlık yapamamaya, zamanlarının çoğunu yalnız geçirmeye veya odalarına çekilip evde tek başlarına kalmaya başlamış olabilirler.

Eskiden hoşlandıkları etkinlikler veya ilgi duydukları şeyler artık onları ilgilendirmemeye başlamış olabilir. Okul ödevlerini yapmaya devam etseler bile dikkatlerini toplayamadıklarından başarı seviyeleri düşmüş olabilir.

Eskiden enerji yüklü olan çocuklarımız artık o enerjiyi bulamıyor olabilir.

Eskiden kendileriyle barışık olan çocuklar, kendilerini gittikçe daha az sevmeye başlayabilirler. Kendilerine karşı duydukları hoşnutsuzluktan dolayı, sürekli risk teşkil eden davranışlarda bulunabilirler. Bütün bu değişiklikler yavaş yavaş, bir kaç haftada veya birkaç ay içinde olabilir.

Çocuklarımız duygularını açıklayabiliyorlar mı?

Okulda ya da evde sorun yaşayan çocuklar veya ergenlik çağındaki gençler, bazen bunalımda olup da bu durumlarının farkında olmayabilirler. Çocuklarımız her zaman üzgün durmadıklarından, biz aileler onların kötü davranışlarının aslında depresyonun belirtileri, olduğunu fark edemeyebiliriz.

Kendilerine sorduğumuzda, çocuklarımız bazen mutsuz veya üzgün olduklarını, dile getirebilirler. Depresyon geçiren çocuklarımız ve ergenlik çağındaki gençlerimiz duygularını veya ruh hallerini ifade edemeyebilirler. Genellikle çocuklarımız, depresyon geçirdiklerinin farkında bile değillerdir. Bu nedenle gerekli olan yardım, istenmeyecek ve sağlanmayacaktır.

Çocuklarımızın yaşamında olan biten değişikliklerin ve onların bu farklı duygularla nasıl başa çıkmaya çalıştıklarının farkına varmak, aileler olarak bizlerin görevidir. Gençler, yaşamlarında olup biteni paylaşamadıklarında, bu bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretidir.

Çocuklarımız intiharı veya ölümü düşünüyor mu?

Aileler, bunalım geçiren çocukların "hayat yaşamaya değmez" veya "hayat o kadar kötü ki artık yaşamak istemiyorum" gibi düşüncelerini ve duygularını açığa vurduğunda, gelelikle çok endişelenirler.

Bir aile için çocuğunun ölümü dilemesini veya intihardan bahsetmesini dinlemek, dayanılamayacak kadar zordur. Duygusal anlarda söylenen şeyler, belki de çok anlam ifade etmez, fakat hem çocuk hem aile için korkutucudur. Eğer bu duygular veya düşünceler geçici bir şeyler olmaktan uzaksa, bunlar ciddiye alınmalıdır.

Çocuklarımız depresyon geçiriyorlarsa, intiharı düşünebilirler. Bundan bahsetmiyor olmaları, bu riski ortadan kaldırmaz. Onlara yumuşak bir şekilde, anlayışla, destekle ve açıkça, uyuyup uyanmamayı veya ölmeyi düşünüp düşünmediğini sorunuz. Eğer çocuklarımıza, paniğe kapılmadan ya da eleştirmeden, bu korkuları sorabilirsek, bu onların kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlar. Onlara bu duygularını konuşma fırsatı vermek kafalarına bu düşünceleri sokmak anlamına gelmez.

Eğer çocuklarımız ölmek istediklerini söylüyorsa, bunu göz ardı edemeyiz. Aileler olarak çocuklarımıza kendilerine zarar verme ile ilgili bu duygularını konuşabilme fırsatı vermek ve onlara telaşa kapılmadan, çektikleri acıyı anlayabildiğimizi belirtmek, çok önemlidir.

Ne yapabiliriz?

Eğer çocuklarımız kendilerine zarar vermeyi düşünüyorlarsa veya böyle bir girişimde bulunmuşsalar, aileler olarak onları kesinlikle yalnız bırakmamalıyız. Bir aile doktoru, çocuk doktoru veya bir psikolog tarafından görülene kadar, bu durumdaki çocukların gözlem altında tutulmaları gerekmektedir.

Eğer çocuklarımız, kendilerine zarar vermek istediklerini söylüyorlarsa, yardıma ihtiyaçları olacaktır. Eğer ailesi olarak onları güvenlikte tutamayacağınıza inanıyorsanız çocuğunuzu, bir doktora veya bir hastaneye götürmelisiniz.

Ne kadar sürer?

Çocukluk çağında, geçirilen sıradan üzgünlük veya karamsarlık, genellikle çok uzun sürmez. Bu durum 2 haftadan fazla devam ederse, endişe etmeye başlamamız gerekir. Eğer 3 aydan fazla sürerse, yardım istemek önemlidir.

Ne zaman yardım istemek gerektiğini, nasıl bileceğiz?

Çocuklarımız, depresyon geçiriyorsa, en önemli belirtileri, aşağıda sıralanmıştır. Bu durumda, profesyonel yardım almanın zamanı gelmiştir.

• Çocuk veya genç sürekli mutsuzsa,

• Günlük normal faaliyetlerini yapmıyorsa,

• Okulda derslerinde başarılı olamıyorsa,

• Uzun süre arkadaşlık yapamıyorsa,

• Her zamankinden daha endişeli ise,

• Fiziksel olarak kendini iyi hissetmiyorsa,

• Ağlayan, huzursuzlaşan, umutsuzluk, çaresizlik hissine kapılan,

• Suçluluk duymasını gerektirmeyecek şeyler için bile suçluluk duyuyorsa

Bize depresyon geçiren bir çocukla, karşı karşıya olduğumuzu gösteren belirtiler

• Uyku düzeninin bozulması: Bu durum sabah erken uyanma, uykuya dalmakta zorlanmalarını veya uyku halindeyken sürekli uyanmalarını kapsar. Bu, çocuğun uyuyamadığı için sabaha kadar televizyon seyretmesine, okul saatinde uyanamamasına veya gündüz uyumasına neden olabilir.

• Kiloda ve iştahta değişiklik: Çocuklarımızın kilosunda değişiklikler olabilir. Bu durum çocuğun bir ayda 3 kilodan fazla kilo kaybetmesi veya alması, iştah kaybı veya artışı, ya da kendini iyi hissedebilmek için, çok yemek yemesiyle kendini gösterebilir.

• Normal enerji seviyesini ve hayattan zevk alma yeteneğini kaybetmek:

Çok aşırı hallerde bu durum çocukların hareketlerinin ve düşüncelerinin yavaşlamasına neden olabilir.

• Dikkatini toplamakta (Konsantrasyon) ve hatırlamakta zorluk çekme: Bu durum genellikle kendini, dikkatin kolay dağılması ve endişe haliyle birlikte gösterir.

• Belli zamanlarda, kendini kötü hissetme: Bu durumda çocuklarımız, bize günün belli bir zamanında, örneğin geceleri yalnızken kendilerini kötü hissettiklerini söylerler ve bunun sebebi bir günlük stres değildir.

• Kötü düşüncelerin, devamlı kafalarını meşgul etmesi: Bu durumda ölüm ya da kendilerine zarar verme düşüncesi, sürekli olarak çocuğun kafasını meşgul eder.

Aileler olarak, farkında olmamız gereken şeyler?

Aileler için kendini yalnız hisseden, huysuz, bunalımlı veya öfkeli çocuklarla yaşamak zor olabilir. Bu gibi dönemlerde, çocuklarımız için endişeye kapılır, çaresizlik, umutsuzluk, ya da çocuklarımızın acı çektiği gibi düşüncelerle kahrolabiliriz. Bu duygulardan dolayı, ailelerin kendi kızgınlıkları, üzüntüleri, hayal kırıklıkları veya çocuklarına karşı, tepkilerini kontrol etmenin yollarını bulmaları çok önemlidir.

Neler yapabiliriz?

• Çocuklarımızı dinlemeye ve yardım etmeye hazır olmalıyız: Çocuklarımız kendilerini üzgün ya da kötü hissettiklerinde, onlara, kendilerini dinleyeceğimizi hissettirmek, onlarla birlikte zaman geçirmek ve profesyonel destek bulabilmeleri için, yardım önermek çok önemlidir.

• Neleri bilmediğimizin farkında olmalıyız: Çocukların gelişme ve olgunlaşma süreçlerini bilmemiz gerekir. Bu konuda sağlık görevlilerinden veya okuldan bilgi isteyebilir veya kendimize sorular sorabiliriz. Örneğin çocuğumun böyle davranmasına sebep olan nedir gibi. Belki cevabını, o anda bulamasak bile, en azından bilmemiz gereken şeyleri düşünmeye başlamış oluruz.

• Başkalarından yardım isteyebilirsiniz fakat kendi çocuğunuz için, en iyiyi sizin yapabileceğinize inanın: Sorunları aile içinde çözmeye çalışmamız çocuklarımıza, onlara önem verdiğimiz mesajını verir ve onlara olan sevgi ve desteğimizi gösterir. Fikirleri, duyguları paylaşmak, sorunları bir aile bütünlüğü içinde çözümlemeye çalışmak, çocuklarımızın kendilerini üzgün hissettikleri zaman, bizlerle konuşabilmelerini kolaylaştırır.

Onları eleştirmek yerine cesaretlendirmek ve takdir etmekte, duruma yardımcı olur. Ancak yalnızca bizim yardımımızla, çocuğumuzda bir ilerleme göremiyorsak, bir profesyonelden yardım almamız gerekir.

Çocuklarımızı:

• Duygularını ifade etmeye ve duyguları hakkında konuşmaya,

• Destekleyici, yardımcı arkadaşlarla zaman geçirmeye,

• Güvendikleri kimselerle, duygularını paylaşmaya,

• Hoşlandıkları faaliyetlere, katılmaya,

• Yarışma niteliği olmayan egzersizler, yapmaya,

• Rahatlamak için yeni bir film seyretmek veya yürüyüşe çıkmak gibi yeni yöntemler, denemeye teşvik ediniz.

Zor dönemlerle başa çıkmanın yolları:

• Pratik sorunları çözmekle, işe başlayabiliriz: Çocuklarımızı desteklemek için ve sorunlarını çözebilmeleri için profesyonel bir kimseden, randevu almayı önerebiliriz.

• Kendimizin ve çocuklarımızın, kendilerini iyi hissetmelerine yardım edecek, özel şeyler yapabiliriz: Örneğin gelecekte birlikte yapabileceğiniz bir şeyleri, planlamak gibi.

• Kendimizi iyi hissetmek için çaba harcayabiliriz: Çocuklarımızın, onlara değer verdiğimizi ve gelecekte her şeyin iyiye gideceğine inandığımızı, bilmeye ihtiyaçları vardır.

• Engeller ve hayal kırıklıkları için hazırlıklı olabiliriz: Bir şeylerin düzelmesi ve iyiye gitmesi için zaman, çaba ve enerjiye ihtiyacımız olduğunu, kabul etmemiz gerekir.

Eğer fark edilir ve yardımcı olunursa, depresyon çocuklarda genellikle geçici bir durumdur. Ciddi olduğu durumlarda bile, profesyonel tedaviye daima cevap verir. Depresyonunun farkına varabilmenin en önemli aşaması, bizim çocuklarımızın da depresyon geçirebileceğini bilmek ve çocuklarla iletişimimizi sürdürmektir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top