Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuk piskolojisi - 2 Yaş Sendromu

2 yaş dönemi anne babaların başa çıkmakta zorlandıkları oldukça can sıkıcı bir dönem. Bu dönemde çocukların günlük ihtiyaçlarını gidermek bile tam bir işkence haline gelir. Anne babalar bu dönemde çocukların inatlaşma, tutturma, hırçınlaşma davranışları karşısında ne yapacaklarını ve nasıl davranacaklarını bilemezler.

Neden çocuklar 2 yaşında zorlayıcı davranışlar içerisine girerler?

Bu yaş dönemi çocukların emeklemekten yürümeye geçtikleri dönemdir. Çocuğunuz artık kas kuvvetlerinin arttığını hissetmeye başlamış ve özgürce hareket etmeyi keşfetmiştir. Dilediğince koşmak, zıplamak ve tırmanmak isteyecektir. 2 yaş dönemi çocuğun içerisinde adeta bir enerji patlaması yaşadığı bir dönem olduğu için sürekli hareket etme ihtiyacı hissedecektir. Bu dönemde çocuğun hareketlerini kısıtlamak, onu engellemeye çalışmak hırçınlaşmasına yol açar. Aksine çocuğun enerjisini atabilmesi için onu daha çok hareket etmeye teşvik etmelisiniz.

Engellemeyin

Engellenen çocuklar daha fazla hırçınlaşır ve inatlaşırlar. Engellenme duygusu bir yetişkinin bile baş etmekte zorlandığı bir hisken, henüz duygu ve düşüncelerini ifade edemeyen iki yaşında bir çocuk için baş etmesi çok daha zor bir histir. Engellenmek çocukların öfke duygusunu pekiştirir. Daha huysuz olmalarına sebep olur.

Öfkeli bir 2 yaş çocuğu için yapılabilecek en doğru davranış öfkesini yaşamasına ve ifade etmesine izin vermektir. Çünkü öfke doğal bir duygudur ve sağlıklı bir şekilde ifade edilmesi son derece önemlidir. 2 yaş çocuğu öfkesini dile getirecek kelime haznesine sahip değildir. Öfkesi ne kadar yoğun olursa olsun onu yargılamadan dinleyin ve kendisini istediği gibi anlatmasına izin verin.

 

 

 

Bir Şeyi Zorla Yaptırmayın

Bu yaş döneminin en tipik özelliklerinden bir de çocuğun canının istediği şeyi yapıp istemediğini yapmamasıdır. Hatta çocuk istediği şey konusunda çok fazla ısrarcı olur. Bununla birlikte istemediği bir şeyi yaptırmaya çalıştığınızda da sizinle inatlaşacaktır. Böyle durumlarda ısrarcı olmak yerine çocuğunuza istediğiniz şeyi yapma gerekçenizi muhakkak anlatmalısınız. Israr etmek yerine bir süre bekledikten sonra tekrar denemek olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlar.  Bu durumu genellikle uyku, ilaç alma, yemek yeme gibi istek ve ihtiyaçlar söz konusu olduğunda yaşıyoruz. Mesela yemek yeme konusunda isteksiz olduğunda onu yemeye zorlamak daha fazla direnmesine ve hırçınlaşmasına yol açar. Ona yemek yemesinin gerekli olduğunu, yemek yemenin faydalarını anlatın ve muhakkak onun da fikrini alın. Fikrini aldıktan sonra tekrar denemek olumlu sonuçlar görmenizi sağlayacaktır.

Kontrolü Elden Bırakmayın

2 yaş dönemi çocuğu için bir slogan belirleyecek olsaydık bu kesinlikle şu şekilde olurdu: “Ben de buradayım artık ve ben bir bireyim.”

Hayatı özgürce keşfetmeye çalışan 2 yaş çocuğu size birçok yönden ihtiyaç duyduğu halde sanki kendi kendine yetecekmiş gibi bütün kontrolü ele geçirmeye çalışır. Özgürce hareket etmek ister. Ancak bu dönem çocuğuna muhakkak belli sınırlamalar getirilmelidir. Sizin belirlediğiniz sınırlar içerisinde çocuğunuz istediğini yapabilmeli. Bu sayede otorite ve kontrolün sizde olduğunu hissedecektir.

“Hayır” Derken Tutarlı Olun

Çocuğunuzun isteklerine sınır getirirken, ona her istediğini yapamayacağını öğretirken sıklıkla kullandığımız kelimedir, “Hayır.” Ancak anne baba olarak “hayır” derken tutarlı olduğunuz takdirde çocuğunuzun davranışlarını kontrol edebilirsiniz. Annenin “Evet” dediğine baba “Hayır” dememeli. Her iki ebeveyn de sınır belirlerken ortak kararlar dâhilinde hareket etmeli. Tutarsız davrandığınız takdirde çocuğunuzun kafası karışacaktır ve bu da gerginliğinin artmasına sebep olacaktır. Hayır derken muhakkak tutarlı olun ve neden hayır dediğinizi çocuğa özenli bir dille açıklayın.

 

 

 

Psikolojik Danışman Gülbahar Bozkurt

https://www.gulbaharbozkurt.com/

Ayvalı Mah. 209. Cd. No:1/3 Etlik ANKARA

0 552 508 8298

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top