Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuk piskolojisi - Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete, strese veya beklenen tehlikeye karşı yaygın bir tepkidir. Bireylerin tehdidin kaynağından kaçınması veya ortaya çıkması muhtemel durumu ele alması için hazırlanmasına ve harekete geçmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı insanlarda, endişe yoğun ve akut hale gelir veya yararlı olduğu zamanın çok ötesine geçer.

Bu durum bireyin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Anksiyete bozukluğuna ayrılık kaygısı, sosyal kaygı, obsesif-kompulsif bozukluk ve çeşitli fobiler neden olabilmektedir.

Çocuklarda Anksiyete Nedenleri

Diğer nedenlerin yanı sıra, çocuklar aşağıdakilerden herhangi biri için endişe geliştirebilir.

 • Ev ortamında sorun
 • Travmatik yaşam olayları
 • Sevilen aile üyelerinin veya arkadaşların kaybı
 • Akademik kaygılar veya zorbalık dahil, okulla ilgili kaygı

 

 

 

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Çocuklar, aşağıdaki gibi endişe bozukluğu belirtileri gösterebilir:

 • Konsantrasyon zorluğu
 • Kabuslarla uyanmak da dahil olmak üzere uyku sorunları
 • İştahsızlık ya da yiyecek alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Sık hastalanma şikayetleri
 • Belirgin bir sebep olmadan sinirlilik dahil olmak üzere duygu durum değişiklikleri
 • Korku ya da panik hissi

Çocukluk Çağında Sık Görülen Anksiyete Bozukluğu Çeşitleri

Çocuklar ve gençler, aşağıdaki endişe bozukluğu tiplerinden herhangi birini yaşayabilir:

 • Korkular veya fobiler
 • Ayrılma kaygısı
 • Yaygın anksiyete bozukluğu
 • Sosyal anksiyete

Canavarlar, ürkütücüler ve garip hayvanlar gibi varlıklar nedeniyle belirli durumlarda korkular veya fobiler gelişebilir. Bilinmeyen veya bilinen olumsuz tecrübeli olayların veya nesnelerin korkusu ile bir fobi arasındaki fark, normal bir korkunun üstesinden gelinebileceği ve hayatının geri kalanında ezici olamayacağıdır. Buna karşılık, bir fobi tüketir ve sonunda kişinin düşüncelerinin tamamını işgal edebilir ve tepkileri belirleyebilir.

Ayrılma kaygısı, bazı çocukların genellikle 6 aylıkken, ebeveynlerinden veya düzenli bakım verenlerden ayrıldıklarında gösterdikleri korku anlamına gelir. Eğer devam ederse ve yoğunlaşırsa, çocuklar ilk ana okullarını veya günlük bakım tesislerini büyük bir endişe kaynağı olarak bulacaklardır. Zaman zaman, ayrılma kaygısı, aile zorluklarının veya değişikliklerin varlığını gösterebilir.

Yaygın anksiyete bozukluğu, açık bir neden veya zaman periyodunun olmaması nedeniyle korku veya endişeden ayırt edilen yaygın ve mantıksız bir anksiyete duygusu anlamına gelir. Oldukça uzun vadeli bir durumdur ve kişinin, gerçekten yaşanmakta olan veya yakın zamanda karşılaşabileceği herhangi bir spesifik durumdan ziyade çok çeşitli yaşam durumları ve problemleri hakkındaki düşüncelerini etkiler.

Bir çocuk utangaç olabilir, ancak arkadaşlarıyla ya da etkinliğin eğlenceli olabileceği sosyal bir ortamda vakit geçirmeyi dört gözle bekleyebilir. Ancak, sosyal kaygıları olan çocuklar, evlerinde veya sadece odalarında olsunlar, her zaman rahat bölgelerinden çıkmakta tereddüt edecektir. Alışveriş yapmak, telefona cevap vermek, okula gitmek, toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmek veya arkadaşlarla buluşmak, faaliyete katılan diğerlerinden bağımsız olarak her zaman endişe uyandırıcıdır.

Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk, çocuklarda nadir görülen diğer anksiyete bozukluğu formlarıdır.

Sonuç olarak; çocukluk çağında uzun süreli kaygının varlığı, kişinin duygusal büyümesinde, sosyal gelişiminde, akademik doyumunda, aile yaşamında ve genel gelişiminde aşırı bodurluğa neden olabilen, çabalayan ve tüketen bir süreçtir. Bu bozuklukların daha sonraki yaşama devam etmesi ve çocuğu yetişkin yaşamı boyunca salgılaması olasıdır. Ergenlikte veya depresyon, alkol kötüye kullanımı, uyuşturucu bağımlılığı ve intihar eğilimleri gibi erken yetişkinlik döneminde tam teşekküllü zihinsel bozukluklara neden olabilirler.

tedavi

Anksiyete bozuklukları değişkendir ve bu nedenle çocuklara onları tedavi etmek için çok çeşitli seçenekler sunulur. Bunlar, hastalığın türüne bağlı olarak ilaç, danışmanlık ve bilişsel-davranışçı terapi gibi yöntemleri içerir.

ilaç

İlaçlar sadece danışma veya diğer müdahalelerle tedavi edilemeyen şiddetli anksiyete bozukluğu durumlarında kullanılır. Klinik etki yaratması 4 hafta kadar sürebilir ve bu nedenle ilacın tipinde veya dozunda bir değişiklik talep etmeden önce bu sürenin geçmesine izin verilmelidir.

Rehberlik

Anksiyete bozukluğu çeken birçok çocuk, güvenebileceğiniz veya tavsiye alabileceğiniz sempatik bir işitici veya anlayışlı bir kişi bulamayabilir. Bu tür çocuklar için profesyonel bir danışman, ailelerinin sohbete katılmadıklarını bilerek endişelerini ve korkularını boşaltmak için yardım veya tarafsız bir yer önerebilir. Çocuklar kendileriyle ilgili olmayan ya da günlük çevrelerinin bir parçası olmayan başka bir kişiyle konuşmayı tercih edebilmektedir. Profesyonel danışmanlar kaygının kaynağıyla başa çıkmanın yollarını bulmaya yardımcı olabilirler.

 

 

 

Bilişsel davranışçı terapi

Bilişsel davranışçı terapi veya BDT de konuşma terapisi olarak adlandırılır. Kaygıları olan çocuklara, düşünceleri ve eylemleriyle çalışmaları için yardımcı olabilecek profesyoneller tarafından sunulur. Bu çocukların, kendilerinde istenen ve üretken değişiklikleri meydana getirme davranışını analiz ederler.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top