Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuk piskolojisi - Tuvalet Eğitimi

Çocuğun tuvalet eğitimi sürecine iyi bir başlangıç ​​yapılmasına karşın birdenbire tuvaleti kullanmayı reddetmeye başlaması sık karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk direnci veya reddi en yaygın tuvalet eğitimi mücadelesidir, ancak direnci veya reddetmeyi 'hazır olma' durumundan ayırmak önemlidir.

Küçük çocuklar gelişimsel olarak tuvalet eğitimine başlamaya hazır değilse, genellikle direnç olarak yanlış yorumlanabilecek davranışlar sergilemektedirler.

Gerçek tuvalet direnci tipik olarak en az üç yaşları olan, kendilerini tuvalete veya lazımlığa götürebilen ve muhtemelen geçmişte bunu yapmış olan ancak pantolonlarını ıslatmayı veya topraklamayı seçebilen çocuklar arasında görülmektedir. Bu çocukların kendilerini bağımsız olarak tuvalete götürmeleri pek mümkün değildir ve ebeveynleri tarafından sorulduğunda bile bunu yapmayı reddedebilirler. Ne yazık ki, bu genellikle tuvalet eğitimi sürecini duygusal bir savaş alanına dönüştürerek ebeveynler ve çocuklar arasındaki güç mücadelelerine yol açması sık karşılaşılan bir durumdur.

Tuvalet eğitimi ile ilgili en zorlu şeylerden biri, tipik olarak küçük çocukların daha fazla özerkliğe ihtiyaç duyduğu durumlarda, gelişme aşamasında gerçekleştiğidir. Küçük çocukların, bağımsızlıklarını sürdürmek ve durumu kontrol altına almak için ebeveynlerinin hatırlatmalarını kasten görmezden gelmeleri alışılmadık bir durum değildir. Bağımsızlık ve atılganlık, çocuğunuzu gelecekteki çabalar için iyi durumda tutarken, bu tür davranışlar tuvalet eğitimi alanında her zaman hoş karşılanamaz!

 

 

 

Peki dirençli bir çocuğu nasıl tekrar düzene sokabilirim?

Odağı sadece bir süre için tuvalet eğitiminden uzaklaştırın

Hayat bir uzun savaşa dönüşmüşse, bir ya da iki haftalığına ara vermenin zamanı gelmiş demektir. Tuvalet eğitimini bir kenara koyun ve çocuğunuzun keyfini çıkarın. Çocuğunuzun kısa ömürlü yaşamlarında kazandığı harika şeyleri kutlamak için bu zamanı kullanın.

Stratejilerinizi tekrar düşünün

Bağımsız tuvaleti teşvik etmek için kullandığınız stratejiler ne olursa olsun, kesinlikle çocuğunuz için uygun değildir. Çocuğunuzu tuvaleti kullanması için teşvik edebileceğiniz veya teşvik edebileceğiniz farklı yollar düşünün. Fiziksel ödüller tüm anlamlarını kaybetmişse, başka neler işe yarayabileceğini düşünün. Çocuğunuzla konuşun ve ne tuvaleti kullanmalarına yardımcı olacağını düşündüklerini sorun.

Tuvalet sorumluluğunu çocuğunuza geri aktarın

Tuvalet eğitimine tekrar bakmanın zamanı geldiğinde, kontrolün bir kısmını çocuğunuza geri döndürmeniz gerekir. Onlara vücutlarının nasıl çalıştığını ve çiş ve kakanın onlara ait olduğunu açıklayın. Şimdi onların büyük bir erkek veya kız olduğunu ve bu nedenle onlara tuvalete gitmelerini hatırlatmaya devam etmeyeceğini açıklayın. Çocuğunuza tuvalet dürtüsü duyduklarında tuvalete gitmek için kendi yeteneklerine güvendiğinizi gösterin.

Çıkarıldıktan sonra bezleri tekrar tanıtmayın

Çoğu çocuk ıslak pantolon hissetmekten hoşlanmaz. Çocuğunuz kazalar yaşamaya devam etse bile, onları tekrar bebek bezlerine geri sokmamak önemlidir, çünkü bu onlara bir şekilde başarısız oldukları mesajını verir.

Sürekli hatırlatmalardan kaçının

Çocuğunuza tuvaleti kullanmasını sürekli hatırlatma dürtüsüne karşı durun. Çocuğunuz tuvaleti bir veya iki kez kendi başına kullandığında, bunu yapabildiklerinden emin olabilirsiniz. Çocuklara sürekli tuvalete gitmelerini hatırlatmak daha fazla direnç oluşturabilir ve tuvaletin reddedilmesine neden olabilir.

Teşvikleri nasıl kullandığınıza dikkat edin

Çocuğunuzu tuvaleti kullanmaya teşvik etmek için, arzu içeriden gelmek zorundadır. Ödüller, tuvalet eğitiminin ilk aşamalarında yardımcı olabilir, ancak daha sonra süreçte uygun değillerdir.

 

 

 

Sözlü övgü iyi olsa da, tuvalet eğitimi sürecinde çocuklara verilen ceza kadar zarar verebileceği için bunu aşmamak önemlidir. Her başarısını kutlamak iyidir, ancak davranışlarına odaklanın; “İyi çalışmaya devam et” veya “Çiş yapman gerektiğini söyleyebilmen harika” gibi şeyler söyleyin. Ebeveynlerin küçük çocuklara tuvalette çalıştıklarında onlarla gurur duyduklarını söylemeleri yaygın olsa da bu başarılı olmadıklarında onlarla gurur duymadığınız mesajını verebilir. Aşırı kutlamalı bir cevap, iyi niyetli olsa da aslında 'dirençli' çocukların daha fazla baskı yapma hissi vermesine neden olabilir. Bu, genellikle başarısızlık korkusuyla motive edilen kaçınma yol açabilir.

Her şeyden önce, sakin olun

Söylemesi yapmaktan daha kolay olan işlemdir. Çocukların ebeveynlerinin duygularına çok duyarlı olduklarını unutmayın, bu nedenle yüksek stresli dönemlerden kaçının ve iyi bir destek ağına sahip olduğunuzdan emin olun. Bunu kendi başınıza yönetmek zorunda olmadığınızı unutmayın!

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top