Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuk piskoljisi - Kardeş kıskançlığı

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek isliyorsunuz. Çocuğunuzla bu fikri paylaştığınızda gözlerinin içi gülüyor ve ağabey ya da abla olmanın çok güzel olacağını, bir kardeş islediğini, kendisi söylüyor.

Dünyaya gelen evinizin yeni üyesi, evinize: tatlılık, huysuzluk ve uykusuz geceler ile dahil oluyor. Zamanla, bir değişiklik dikkatinizi çekmeye çalışıyor. Büyük çocuğunuzun derslerinde ve arkadaşlık ilişkilerinde bozulmalar, okulundan pek de iyi olmayan haberler kulağınıza çalınıyor. Düşünmeye başlıyorsunuz: çocuğumun havalında ne değişti ki eski düzeni bozulmaya mı başladı. Gözleriniz ufaklığa kayıyor; birden gözlerinizdeki kuşku dile geliyor: Yoksa çocuğum kardeşini kıskanıyor mu?

Kıskançlığın Doğası

Kıskançlık, sevilen birinin başkası ile paylaşılmasına katlanamamaktır. Kıskançlık yaşamın her döneminde görülebilir; ancak çocuklukta biraz daha yoğun yaşanabilir. Bu duyguyla ilk tanışma iki yaş civarındadır.

Doğal, evrensel ve İnsanı oldukça mutsuz eden bir duygudur, önemli olan ne boyutta yaşandığıdır. Çocuk, herkesin kendisinden daha iyi olduğunu ve kendisinin herkesten daha az sevildiğini düşünmeye başlar. Özellikle küçük çocuklarda yeni doğan kardeşi kıskanma kimi zaman yaşamı etkileyecek ve davranış bozukluğuna neden olacak derecede yoğun yaşanabilen bir duygu olabilmekte ve yardım gerektiren bir hal alabilmektedir.

 

 

 

Neden Kıskanırız?

Doğal bir duygu olan kıskançlık sevilen kişinin bir başkasıyla paylaşılamamasından ve temekte güvensizlikten kaynaklanır. O ana kadar kendine yöneltilen İlgi ve dikkatin kardeşine yöneltilmesinden doğan rahatsızlık en temel nedendir.

Kardeşin doğmasıyla birlikte ona ayrılan zamanın azalması çocukta, bebeğe karşı gibi görünen ama aslında ana babaya karşı olan kızgınlık, kırgınlık gibi duyguların gelişmesine neden olabilir. Çocuk kendim terk edilmiş, güvensiz ve desteksiz hissetmeye başlar Kardeşler arası kıskançlığın derecesi, yeni bir çocuğun doğumuyla anne babanın tutumunda olan değişikliklere, büyük çocukla ebeveyn arasında yerleşmiş olan İlişkiye ve çocuğun bebeğe olumsuz bir etkide bulunmasına göz yumma hoşgörüsüne bağlıdır.

Kıskançlık derecesinde rol oynayan bir başka etken de kardeşler arasındaki yaş farkıdır. Yaş farkı az olan kardeşlerde kıskançlığın görülme sıklığı, yaş farkı fazla olanlara oranla biraz daha yüksektir. Dışarından insanlarla, akrabalarda bazı olumsuz düşüncelerin doğmasına neden olabilirler. Kendisinden büyük bir kız kardeşi olan çocuğa saçlarının neden ablası gibi kıvırcık olmadığını sormak, ablaya da kardeşinin boyunun onu yakaladığını ve yakında onu geçebileceğini söylemek (sanki bunlar kötü bir şeymiş gibi) hem gereksiz hem de olumsuz etkileri olan yaklaşımlardır.

Çocukların birbirleriyle rekabete girmelerini, kızgınlık duymalarını sağlayabilir Cinsiyete göre de bazı farklılıklar yaşanabilir; çocuk kız ve doğan kardeş erkek ise, ana babanın kendi cinsiyetinden hoşnut olmadığını düşünebilir Ailelerin cinsiyete ilişkin tercihi varsa ve bunu yansıtıyorlarsa, cinsiyete göre kıskançlık yaşanması kaçınılmaz hale gelir Bazı çocuklar mizaçlarından dolayı daha kıskançtır.

Çocuğunuzun Kardeşini Kıskanıp Kıskanmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz?

Kardeş kıskançlığı, kendine acıma, üzüntü, küçük düşme korkusu, can sıkıntısı, öfke, nefret ve intikam alma düşüncelerinin yanı sıra; sevgi, koruma ve yakınlık hissetme isteği gibi karışık duyguların bir bileşiminden oluşmaktadır.

Bu duygulardan en etkili olanları öfke, kendine acıma ve üzüntü duygularıdır. Çocuk o güne kadar evde kendisi ilgi ve sevgi odağıyken birden ikinci plana itilmiş gibidir Artık anne babasının ve diğer yakınlarının sevgi ve ilgisini kardeşiyle paylaşmak durumundadır.

Sevilmediği düşüncesiyle anneden tamamen uzaklaşır, içe kapanır, yemek yememeye ve zayıflamaya başlayabilir Kabus gördüklerin), çişlerinin geldiğini bahane ederek ilgiyi kendi üzerlerine çekmeye çalışırlar. Altını ıslatma, parmak emme gibi davranışlarla önceki gelişim evresine gerileme görülebilir. Kem gün içinde hem de geceleri aşırı sinirli olurlar. Huzursuz bir görünümleri vardır, sakinleşmekte zorlanır ve kimi zaman çevrelerindeki insanlara öfkeli davranabilirler.

 

 

 

Kendine ya da eşyalara yönelik saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Evden ayrılmayı reddetmeyle birlikte (Örn: Okula gitmek istememe) baş ağrısı, mide bulantısı gibi psikosomatik belirtiler, (Emin olmak için fiziki muayene yaptırmalıdır) huzursuzluk, isteksizlik ve diğer stres belirtileri sık sık gözlenebilir. Yeni bir kardeşin doğumu çocukta ilgi ve koruyuculuk, sıkıntı ve kıskançlık gibi çelişkili duygular yaşanmasına neden olur. Artık eskisi kadar sevilmeyeceği korkusu daha anne hamileyken başlayabilir.

Son aylarda annenin yorgun, isteksiz ve gelecek kardeşin hazırlıktan İle uğraşıyor olması çocuğun huysuzlaşıp, anneden ayrılmak istememesine neden olabilir. Bazı çocuklar kıskançlık duygularını açıkça ortaya koyarak kardeşine vurma, onun oyuncağını kırma, "Ondan nefret ediyorum" deme gibi davranışlar gösterirken bazıları da bu duygularını bastırır ve aşın sevgi gösterir. Bu davranışın altında çoğu zaman ana babanın sevgisini kaybetme, tepki görme korkusu yatar.

Anne babaya sık sık onu sevip sevmediklerini sorma ve onların sevgilerinden bir turlu emin olamama yaşanabilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top