Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuk piskolojisi - Eğitim ve Terapi Yolculuğu

İlk olarak anaokulunda yazma egzersizlerinde çok zorlanıyordum. İlkokul birinci sınıfa geçtim. Okumada ve yazmada zorlanıyordum. Hocalarımın yardımı ile biraz daha iyi okuyordum.

İlkokul 2’de bir öğretmenim bana yazma ve okuma konusunda yardım etti. Bazı yerlerde takılıyordum. Okulumdaki hocam beni evine götürüp ders veriyordu. Üçüncü sınıfa gelince İstanbul’da bu konuda iyi bir profesöre gittik. Orada sosyal olsun, her şeyde yardımcı oldular. Orada tanıştığım bir ablayla bir sürü çalışma yaptık ve orada WISC-R testiyle disleksi olduğum çıktı. O vesileyle başka bir ablayla görüştük. Ondan hızlı okuma kursu aldım. Hikâyeler okuyup özet yazıyordum.

 

 

 

Hocalarım bana ödev veriyordu. Yazma konusunda çok zorlanıyordum. Onlara disleksi olduğumu söyledim. Ondan sonra bana okulda özel, farklı sınavlar yapıyorlar. Raporu aldığım için okulda ve gireceğim farklı sınavlarda bazı haklarım var. Hocalarım bana ders veriyordu: Matematik, Türkçe, Fen, İngilizce…

Sonra farklı bir kuruma başladım. Bu kuruma başlamadan önce rapor almam gerekiyordu. Annemler bir seminerde ünlü bir psikiyatristin önerisiyle beni bir doktora götürdü. Benim disleksi olduğum kayıtlara geçti. Doktorun önerdiği ilacı kullandım. Dikkat dağınıklığıyla ilgili biraz işe yaradı. Beni insanlar anlamıyordu… Bazıları. Zorlanıyordum. Gittiğim kurumda önce bir hoca sonra farklı bir hocayla çalıştım, Matematikle ilgili şeyler gördüm. En sonunda hafıza çalışması için Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi’ne gidiyorum. Gerçekten ilerleme kaydettim. Şu an altıncı sınıftayım. Hayatım birçok insana göre değişikti. Ama iyi anlamda, mutluydum.

Disleksi olmak bir ayrıcalık. Farklı farklı yetenekleriniz oluyor. Resim kursuna gidiyordum. İlk gittiğim gün resim hocam benim resim yeteneğimi fark edip annemi çağırdı. Benim resim yeteneğimi fark edip etmediklerini sordu. Özel fırça darbelerim olduğunu, çok yetenekli olduğumu söyledi. Bana yardım etti, çok güzel resimler yaptık. Zaten küçüklükten madalyalarım vardı resimle ilgili.

Arkadaşlarım benim disleksi olduğumu bilmiyorlardı. Zorlandığım konularda benimle dalga geçmediler, bana farklı davranmadılar.

Annem babam beni bir sürü eğitime, kursa gönderdi. Benimle hep ilgilendiler. İlk başlarda bu kadar yazı yazmak, bu kadar kitap okumak berbat geliyordu. Çünkü gerçekten yazmada, okumada, matematikte çok zorlanıyordum. Ama artık öyle değil. Bu çalışmalar çok işe yaradı ve işe yaramaya devam ediyor.

Bazen gitmek istemedim, devam etmek istemedim. Annem babam benimle konuştu, daha iyi olmam için gitmek zorunda olduğumuzu söylediler. Bana bayağı yardım ettiler. Benim için çok zor olsa da, bazen ağladım, “gitmek istemiyorum”, “yapmak istemiyorum” diye… Ama yine de devam ettim. Eskiye göre çok daha ilerideyim.

 

 

 

Böyle çocuklar ve anne babaları için söylüyorum: Onu takip edin, olmazsa onu bir yere götürüp WISC-R gibi testler yaptırın. Disleksiyse veya başka bir şeyse onunla ilgili çözümler arayın, seminere gidin. İyileşene kadar destek alın. Bu 16 yaşına kadar sürer. Tam bitmese de, zaman geçtikçe hiperaktivite azalan bir şey. Bir sürü ünlü insan küçüklüğünde disleksiydi.

Disleksi olan insanlar da çok iyi yerlere gelebiliyorlar. Amerika’da birçok büyük şirketin yöneticisinin küçüklüğünde böyle problemleri olan insanlardan oluştuğunu biliyorum. Bu insanlar farklı düşündükleri için şirketleri daha ileriye götürüyorlar.

Nur (Karaman) Ağdelen

Uzm. Psikolojik Danışman, Aile ve Çift Terapisti

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top