Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuğumu Hepatit A'dan Nasıl Korurum?

Hepatit A, Hepatit A Virüsünün (HAV) neden olduğu karaciğer iltihabıdır ve bazı durumlarda Akut Karaciğer Yetmezliğine (ALF) yol açabilir. Akut Karaciğer Yetmezliği ciddi ve yaşamı tehdit eden bir durum olduğundan, ebeveynlerin semptomlara dikkat etmesi çok önemlidir. Sarılık, iştahsızlık, yorgunluk, mide ağrısı, mide bulantısı, koyu renkli idrar ve karın ağrısı gibi belirtilere dikkat edin. Hepatit A, aşılama ve uygun bakım ile tamamen önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Hepatit A Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Hepatit A insandan insana fekal-oral yolla bulaşan ve çocukları etkileyen bir karaciğer hastalığıdır. Enfekte olmayan bir çocuk, enfekte kişinin yüzleriyle kontamine olmuş yiyecek ve suyu yuttuğunda, çocuk Hepatit A virüsü kapar. Çocuklar, kötü el yıkama veya kanalizasyonla kirlenmiş su ile temas etme yoluyla kolayca enfekte olabilir ve bilmeden bu virüsü bulaştırabilirler.

Hepatit A Nasıl Önlenebilir?

Hepatit A'nın yayılması şu şekilde sınırlandırılabilir:

  • En iyi korunma yöntemlerinden biri olan Hepatit A'ya karşı aşılama.
  • Enfekte kişiyle doğrudan temastan kaçınmak.
  • Kanalizasyon atıklarının uygun şekilde bertaraf edilmesi.
  • Güvenli ve arıtılmış içme suyu tüketmek.
  • Her yemekten önce ve banyoyu kullandıktan sonra sık sık el yıkamak gibi kişisel hijyen uygulamalarını takip etmek.

Çocuklara Hepatit A Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Çocuk Sağlığı otoriteleri çocuklara ilk doz Hepatit A aşısının 12-23 aylıkken yapılmasını önermektedir. Bunu, alınan ilk dozdan en az altı ay sonra bir sonraki doz takip edecektir.

Aşı, daha önce yaptırmamış daha büyük çocuklara (2-18 yaş) da önerilir. Hepatit A aşısının kaçırılması durumunda, ebeveyn/veli, telafi dozu ile ilgili olarak doktorlarından tavsiye almalıdır.

Daha fazla bilgi için lütfen çocuk doktorunuza danışın.

Çocuklarda Hepatit A Aşısı Olduktan Sonra Yan Etki Görülür mü?

Aşılama sonrası yan etkiler genellikle hafiftir ve enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, iştah kaybı ve bazen hafif ateş gibi diğer aşılarda da yaygın olarak görülür. Bu belirtiler bir veya iki gün sürer, daha fazla sürerse lütfen daha fazla bilgi için çocuk doktorunuza başvurun.

Önlemek tedavi etmekten daha iyidir, bu nedenle çocuğunuzu yemeklerini yemeden önce ve banyoyu kullandıktan sonra ellerini her zaman su ve sabunla iyice yıkaması için teşvik edin. Her bez değişiminden sonra sizin ve çocuğunuzun bakıcısının ellerinizi yıkadığından emin olun. Uygun sanitasyon ve iyi kişisel hijyen, Hepatit A virüsünün yayılmasını önlemede ve küçüklerinizin geleceğini korumada uzun bir yol kat eder.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama