Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeklerde Kraniosinostoz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kraniosinostoz, bir bebeğin kafatasındaki kemiklerin bir araya geldiği bir doğum kusurudur. Bu durum yaygın olarak bebeğin kafası tam olarak oluşmadığında meydana gelir. Bu doğum kusuru bebeklerde görme kaybına ve öğrenme sorunlarına neden olabilir.

Kraniosinostoz Nedir?

Kraniosinostoz, bebeğin kafatasındaki kemiklerin zamandan çok önce birleşmesine yol açan bir beyin kusurudur. Kemiklerin birleşmesinden dolayı beyinde şekil bozuklukları oluşturan kaynaşmış bir kafatası şeklidir. Bu durum, beyin tamamen oluşmadan önce gelişir ve büyümeye devam ettikçe beynin yapısında daha fazla soruna neden olabilir.

Kemik yapısı oluşumu bir normalde nasıl gerçekleştiğine kraniyosinostozis bebeğin beyninde geliştiğinde gerçekleşecek değişiklikleri anlamak için öncelikle konu hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.  Bir bebekte kafatası kemikleri arasında bulunan boşluk, sütür adı verilen belirli bir malzeme ile doldurulur. Bu dikişler bebeğin beyni de genişledikçe bebeğin kafatasının genişlemesini sağlar. Belli bir süre sonra yani yaklaşık 2 yıl sonra bu dikişler kemiğe dönüşür ve kemikler birleşmeye başlar. Bu, 'dikişler' kapanmaya başladığında birleşmenin kritik bir aşamasıdır. Kraniosinostoz, gerekli sütür sayısından daha fazla kapandığında gelişmeye başlar ve bu durum geliştiğinde, zararlı bir etkiye sahip olabilir ve bebeğin beyninin normal büyümesini engelleyebilir. Dikişler kapanırken beynin bir bölümünün daha fazla büyüme için kapandığı ve beynin diğer bir bölümünün büyümeye devam ettiği bir zaman gelir. Bu, beynin düzensiz bir şekline neden olur. Bütün bunlar kafatasında muazzam bir baskıya yol açar.

Ne Kadar Yaygındır?

Yapılan araştırmalar genellikle 2.500 bebekten 1'inin bu durumdan etkilendiği söylenmektedir

Kraniosinostoz Tipleri

Kraniosinostoz, etkilenen sütürlere göre farklı tiplere ayrılabilir. Bazı yaygın kraniyosinostoz türlerini tanıyalım.

1. Sagital Kraniosinostoz

Bu tip bebeğin başının üst bölgesinde gelişir. Bebeğin başındaki yumuşak nokta bölgesinin ön tarafından arka tarafına doğru uzanır. Özellikle bu bölgenin etrafındaki dikişler çok erken kapanırsa, başın şekli uzun ve dar olur. En yaygın türlerden biridir.

2. Koronal Kraniosinostoz

Bu tipin geliştiği bölge, koronal yapıların her iki yanında, sagital sütürlerin bulunduğu her kulaktan başın tepesine uzanan bölgedir. Bu durumda, sütür zamanından önce kapandığında, kafatasının yan tarafında düzleştirilmiş bir alın oluşması muhtemeldir.

3. Lambdoid Kraniosinostoz

Bu sütür, bebeğin başının arkasındaki lambdoid sütürde bulunur. Bu durumda da sütür erken kapanırsa yassı bir yapı oluşacaktır; ancak, başın arka tarafında oluşur. Bu, önceki ikisine kıyasla, nadir görülen bir kraniyosinostoz türüdür.

4. Metopik Kraniosinostoz

Bu kategorideki 4. tip bebeğin burnundan uzanan ve başın üst bölgesine yerleştirilen sagital sütürle biten bölgede oluşur. Bu durumda sütür erken kapanıyorsa benekli deformite bebeğin başının üstünde üçgen şeklindedir. Kafanın önüne doğru daralır ve sonra arkaya doğru genişler. Bu da nadir bir türdür.

Bebeklerde Kraniosinostoz Nedenleri Nelerdir?

Bu nedenler ayrıca iki tipte sınıflandırılabilir: birincisi, çevresel ve genetik faktörler nedeniyle olduğu söylenen sendromik olmayan kraniyosinostoz ve ikincisi, genetik bir bozukluğa bağlı olan sendromik kraniyosinostozdur. Kesin neden bilinmediğinde, sendromik olmayan bir kraniyosinostoz vakası olabilir. Sendromik kraniyosinostoz durumunda, aşağıda belirtilen sendromlardan birine neden olabilir:

 • Crouzen Sendromu; Bu, her iki koronal sütürde erken bir aşamada kaynaşır.
 • Marangoz Sendromu; Bu, sagital ve koronal sütürlerin füzyonu sırasında olur.
 • Saethre-Chotzen Sendromu; Prematüre evrede lambdoid ve koronal sütürlerin füzyonu
 • Pfeiffer Sendromu; Bu, sagital, koronal ve sonra tekrar sagitalin erken kaynaşmasını içerir.

Bebeklerde Kraniosinostoz Belirtileri ve Belirtileri

Semptomlar genellikle doğumda veya birkaç ay içinde fark edilir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken kraniyosinostoz belirtileri:

 • Kafatasının şekli düzensiz ve normal değil.
 • Bebeğin başının üstündeki yumuşak nokta anormal veya eksik.
 • Zamandan önce çok yakın olan sütür bölgesi boyunca sertleşmiş bir kenar görülecektir.
 • Bebeğin kafasında anormal bir büyüme olacaktır.
 • Beyin kusurunun tipine bağlı olarak bebeğin baş ağrısı olabilir. Göz yuvaları daralmış veya genişlemiş olabilir. Bebek ayrıca öğrenme güçlüğü çekebilir ve görme kaybı yaşayabilir.

Komplikasyonlar

Semptomlar tanımlanmadan bırakılırsa ve durum zamanında tedavi edilmezse, aşağıdakiler gibi bazı komplikasyonlar olabilir:

 • Yüzdeki deformasyon kalıcı hale gelebilir.
 • Bebeğin kafası kalıcı olarak deforme olabilir.
 • Bu tür deformasyonlar zayıf benlik saygısına yol açabilir.
 • Güveninizi kırabilir ve sizi sosyal izolasyona itebilir.
 • Beyin büyümeye devam etse bile, kafatasının daha küçük olması nedeniyle kafa içi bölgede belirli bir basınç gelişebilir. Bu, aşağıdakiler gibi başka komplikasyonlara yol açacaktır:
 • Tembel hissetmek
 • Geliştirmeye gecikmiş yanıtlar
 • Öngörülemeyen nöbetler
 • Çeşitli göz problemleri
 • Bilişsel yeteneklerin ciddi şekilde bozulması

Kraniosinostoz Tanısı

Bebeğinizin bu duruma sahip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir doktora danışmalısınız. Doktor durumu teşhis edecek ve doğru tedaviyi sağlayacaktır. Durum fizik muayene ve testler ile teşhis edilebilir.

1. Fizik Muayene

Durumu teşhis etmek için bir çocuk doktoru bebeğinizin kafasına dokunacak ve kafatasının etrafındaki dikişlerdeki çıkıntıları hissetmeye çalışacaktır.

2. Testler

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI), kafatası şeklinin tanımlanmasına ve geliştirilen dikişlerin görselleştirilmesine yardımcı olacaktır.

3. Genetik Testler

Bebeğin genetik sendrom belirtileri göstermesi durumunda genetik testler yapılacaktır.

Kraniosinostoz Nasıl Tedavi Edilir?

Durum teşhis edildikten sonra, doktor bunun için aşağıdaki tedavi seçeneklerini önerebilir.

Endoskopik Cerrahi

Bu işlem 3 aylıktan küçük bebekler için kullanılır, ancak tek dikiş durumunda 6 aylık bebekler için düşünülebilir. Dikişleri çıkarmak için kafa derisinde küçük kesiler yapılır. Bebeğin kafatasını yeniden şekillendirmek için yaklaşık bir yıl boyunca özel bir kask takması gerekecektir.

Açık Cerrahi

Bu tip, 6 aylıktan büyük ve 11 aylık olana kadar olan bebekler içindir. Kafatasının etkilenen bölgesinden kemikler çıkarılır, yeniden şekillendirilir ve geri yerleştirilir. Bu süreç endoskopik cerrahiye göre daha fazla kan kaybına neden olur ve bunun için iyileşme süresi daha uzundur.

Kraniosinostoz, herhangi bir çocuğu etkileyebilecek bir durumdur. Yeni ebeveynlerin yapabileceği tek şey semptomlara dikkat etmek ve en erken zamanda bir doktora danışmak. Erken müdahale, komplikasyonları önlemeye ve bebeği güvenli ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir!

 • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama