Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur?

Diz sorunları genellikle bazı durumlarda yaşlılığın zorlukları veya yetişkinlerle ilişkilidir. Bir çocuk dizinin ağrımasından şikayet ettiğinde, genellikle çocuğun oynarken veya zıplarken düşmesi nedeniyle dizini incittiğini ve ağrının birkaç gün içinde geçeceğini varsayarız.

Çocuklar büyüdükçe vücut kasları, kemikleri ve bağları da doğal bir süreç olan art arda büyür. Ancak bazı durumlarda vücudunun tüm kısımları aynı oranda büyümez ve bu da genellikle bacak veya diz bölgesinde hissedilen ağrıların büyümesine neden olabilir. Bu yazıda okuyacağınız gibi çocuklarda en az 8 ciddi diz ağrısı nedeni bulunmaktadır. 

Çocuklarda Diz Ağrısının Nedenleri

Çocuklarda görülen diz ağrısının yaygın nedenlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:

1. Bakteriyel Enfeksiyon

Diz bölgesindeki bakteriyel enfeksiyon ağrıya ve şişmeye neden olarak çocuğun yürümesini engelleyebilir. Dizin içinde veya çevresinde herhangi bir iltihaplanma gözlemlerseniz, diz eklemlerinde iltihap oluşumu olasılığı vardır.

Diz ağrısı veya şişlik bir günden fazla sürerse doktora başvurmanız önerilir.

2. Juvenil Artrit

Juvenil artrit, 6 aydan 16 yaşına kadar olan çocuklarda ortaya çıkabilir. Sıcak veya kızarık diz eklemleri ile birlikte eklem çevresinde şişlik, juvenil artritin bir göstergesidir. Ergen veya ergenlik öncesi çocuk sporcularda, juvenil artrite bağlı diz ağrısı genellikle dizin ön kısmında ortaya çıkar. Bu durumun belirtilerini gözlemlerseniz bir doktora danışmanız önerilir.

3. Osgood-Schlatter Hastalığı

Bu yaygın diz hastalığı genellikle ergenliğe ulaşan çocuklarda veya sporcu çocuklarda görülür. Bu hastalık, incik kemiğinin diz kapağına bağlandığı bölgede diz iltihabına neden olur. Çocuğun bu diz hastalığından kurtulabilmesi için ilaçların yanı sıra uygun şekilde istirahat etmesi de gereklidir.

4. Atlayıcı Dizi

Bu, patellar tendonu (dizin zıplama veya çömelme sonrasında düzleşmesini sağlayan tendon) etkileyen başka bir diz durumudur. Aktif çocuklarda aşırı zıplama veya çömelme patellar tendona şiddetli baskı uygulayarak tendon liflerinde yaralanmalara neden olabilir. Dizinin yaygın semptomları, diz kapağının hemen altında şişme veya ağrıdır.

Bu durumdan etkilenen çocuklara, şişme azalıncaya kadar tüm spor veya atlama aktivitelerini durdurmaları tavsiye edilir.

5. Yumuşak Doku Diz Yaralanmaları

Fiziksel olarak aktif çocuklarda yaygın olan yumuşak doku diz yaralanmalarına aşırı kullanım veya diz kasları, bağlar ve tendonlar üzerindeki baskı neden olur. Dinlenme, buz paketleri ve kompresyon (bandaj kullanarak) bu yaralanmaların iyileşmesini hızlandırabilir.

6. Patellofemoral Ağrı Sendromu

Koşucu diz olarak da bilinen patellofemoral ağrı sendromu, dizin ön kısmında ortaya çıkar. Genç gençler ve sporcular arasında yaygın olan sendrom, diz üzerindeki aşırı ağırlık baskısı veya diz kapağının yer değiştirmesinden kaynaklanır. Çocuklar çömelme, zıplama veya diz bükme yaparken diz ağrısı çekerler. Ağrı devam ederse veya şiddetli hale gelirse bir doktora danışın.

7. Kuadrisep Tendiniti

Dizdeki kuadriseps kaslarının neden olduğu yaralanma veya zorlanmanın bir sonucudur. Bu durum, futbol veya atletizm gibi sporlarla veya çok sayıda koşu içeren aktivitelerle uğraşan genç gençlerde yaygındır. Şişlik ve halsizliğin yanı sıra, etkilenen çocuk, diz kapağının hemen üstündeki alt uyluk bölgesinde ağrı yaşayabilir.

Anti-enflamatuar ilaçlar, yeterli dinlenme ile birlikte çocuğun bu diz rahatsızlığından kurtulmasına yardımcı olabilir.

8. Tümörler

Bu, çocuklarda en hafif diz ağrısı türleri arasındadır. Tümörler diz çevresinde oluşur ve genellikle diz ağrısı ile birlikte tek semptomdur. Herhangi bir anormal doku büyümesi arayarak bu diz durumunu teşhis etmeniz gerekebilir. Daha ileri eylem planı için doktora danışmanız tavsiye edilir.

Çocuğunuzun diz ağrısı varsa, ciddi bir sorunu gösteren belirtileri arayın ve hemen tıbbi yardım isteyin.

Çocuklarda Diz Ağrısının Belirtileri

Özellikle ergenlik öncesi  yaklaşık 5 çocuktan 2'sinde büyüme atakları sırasında diz ağrısı görülmektedir. Büyüme ağrısı genellikle bacaklarında, baldırlarında, uyluklarında ve dizlerinin arkasında ağrılara neden olur. Diğer yaygın ağrılar, çoğu çocuğun dahil olduğu koşma, oynama ve zıplama miktarından kaynaklanıyor olabilir. Ailenizde huzursuz bacak sendromu (bacaklarda rahatsızlık hissi) tıbbi geçmişiniz varsa çocuğunuzda da bu rahatsızlık olabilir.

Çocuğunuz daha şiddetli semptomlar yaşıyorsa, bunun nedeni basitçe büyüyen ağrılardan daha ciddi bir diz rahatsızlığına sahip olmaları olabilir. Daha büyük bir sorunu işaret edebilecek, dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler şunlardır:

• Çocuğunuz tüm gün boyunca ve hatta ertesi sabah uylukta, baldırlarında veya dizlerinin arka kısmında ağrı hisseder.

• Diz eklemlerinde veya çevresinde şiddetli şişlik veya iltihaplanma.

• Çocuğunuz fiziksel bir yaralanmaya maruz kaldıktan sonra uzun süre şiddetli ağrı çeker.

• Çocuğunuz sürekli yorgunluk veya halsizlik gösterir.

• Sürekli topallama veya aktiviteler için belirli bir bacağın kullanılması.

• Diz bölgesi çevresinde olağandışı kızarıklıklar gibi kalıcı diz ağrısı belirtileri.

• Çocuğunuzun ateşi yüksekse, Juvenil artrit belirtisi olabilir.

• Sıcak veya ciddi şekilde kızarık diz eklemleri.

• Çocuğunuz dizini tam olarak hareket ettiremiyor veya diz çocuğunuzun ağırlığını kaldıramıyor.

• Çocuğunuz, çocuğunuzun hareket edememesi nedeniyle dizinin sürekli kilitlenmesi yaşıyor.

Çocuğunuzun günlük olarak diz ağrısından şikayet ettiğini veya yukarıdaki semptomlardan herhangi birini gösterdiğini fark ederseniz, muhtemelen doktorunuza veya durumu teşhis edecek bir diz uzmanına danışmanın zamanı gelmiştir.

Çocuklarda Diz Ağrısının Tedavisi

1. Dizinizi dinlendirin

Bu, çocuğunuzun dinlenmesini ve etkilenen diz bölgesini korumayı içerir.

2. Diz bölgesine buz torbası koyun

Bu, şişmeyi en aza indirmek için etkilenen bölgeye soğuk bir buz paketi uygulamayı içerir. Şişme geçene kadar buzu uygulamaya devam edin. Şişlik geçtikten sonra aynı bölgeye ısı uygulayın. Buz veya ısı paketi üzerinde havlu kullanmak ve bunları doğrudan cilde uygulamamak önemlidir.

3. Dizi sıkı bir sargı veya elastik sargı ile sarın

Şişmiş bölgeyi elastik bir bandajla sarmak şişliği azaltabilir. Daha fazla şişmeye neden olabileceğinden sıkıştırmayı çok sıkı uygulamayın.

4. Dizinizi yükseltin

Buzu uygularken veya kompresyon kullanırken etkilenen dizi kaldırmak için bir yastık kullanın.

Çocuğunuzun dizinde şişlik yoksa, ağrıyı hafifletmek için diz bölgesine nazikçe masaj da yapabilirsiniz.

Diz ağrısı ağrılı olabilir ve çocuğunuzun iyileşene kadar dinlenmesini gerektirebilir. Bu, ebeveynlerin çocuklarda diz problemlerini önlemenin bir yolu olup olmadığını düşünmesine neden olabilir.

Doktoru Ne Zaman Aramalısınız?

Çocuklar oyun oynarken düşerken veya dizlerini sert bir nesneye çarptığında çoğunlukla dizlerini incitirler. Bu gibi durumlarda, ev ilaçlarının çoğu veya belirli durumlarda ağrı kesici ilaçlar veya ağrı kesici merhemler veya spreyler yeterli olmalıdır.

Bununla birlikte, diz ağrısına aşırı kuvvet neden olmuşsa ve ardından aşağıdakiler görülüyorsa, bir doktor ziyareti planlamanız önerilir:

• Diz çevresinde şiddetli şişlik.

• Diz bölgesinde şiddetli kızarıklık.

• Ciddi acı.

• Diz eklemi çevresinde hassasiyet veya sıcaklık.

• Diz yaralanması sırasında bir patlama sesi.

• Küçük bir olay nedeniyle diz ağrısına neden olmuşsa ancak aşağıdakilere yol açıyorsa, doktoru aramanız da önerilir:

• Özellikle tüm gün için uzun bir süre devam eder.

• Çocuk dizlerde aksıyor veya güçsüzlük gösteriyor.

• Çocuk ağırlığını kaldıramaz.

• Çocuğun uyku düzenine müdahale eder.

• Ağrı, çocuğun normal aktivitelerini engelliyor.

Diz ağrısı sadece aktif bir çocuk için tahriş edici değildir, aynı zamanda zamanında ele alınmazsa uzun vadeli sorunların bir göstergesi veya habercisi olabilir. Çocuğunuz şiddetli veya sık diz ağrısından şikayet ediyorsa, doğru teşhis ve tedavi için bir doktora görünmeniz önerilir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama