Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeklerde Peteşi ve Nedenleri

Bebeklerin yumuşak, narin ve neredeyse berrak bir cildi vardır. Bazen bebeklerin cildinde veya mukus zarlarında görülen peteşi (petechiae) adı verilen küçük kırmızı yumrular gelişebilir. Bu durum genellikle zararsızdır, ancak bazen durumun semptomları hafiften şiddetliye kadar değişebilir.

Peteşi (Petechiae) Nedir?

Peteşi, genellikle çapı 1 ila 2 milimetreden küçük olan düz, küçük, noktasal kırmızı lekelerle karakterize bir cilt rahatsızlığıdır. Bu lekeler genellikle büyük bir endişe kaynağı değildir, ancak bazen bu lekeler bazı hafif veya şiddetli sağlık durumlarından kaynaklanabilir. Bu tür durumlarda, erken tıbbi yardım aranması önemlidir. Bazen bu lekeler büyür, sayısı artar ve cilt gerilse bile kaybolmaz. Bu durum altta yatan bazı sağlık durumları nedeniyle de olabilir.

İşte bebeklerde peteşinin bazı yaygın nedenleri;

• Olası menenjit, dang humması gibi ciddi enfeksiyonlar, kollajen ile ilgili hastalıklar vb. ciltteki bu şişliklerin olası nedeni olabilir.

• Bazen kusma veya öksürük bebeklerde de bu duruma yol açabilir.

• Bazen iltihaptan cilt damarlarına kadar uzanan, vaskülit olarak da bilinen belirli bir fenomen veya Von Willebrand hastalığı gibi bazı pıhtılaşma hastalıkları da bu duruma neden olabilir.

• Atopik dermatit gibi çeşitli cilt alerjileri bu duruma neden olabilir.

• Kinin, penisilin, Cerebyx vb. gibi belirli ilaçların verilmesi bu cilt rahatsızlığına neden olabilir.

• Bazen K vitamini eksikliği gibi bazı eksiklikler bebeğin yüzünde ve vücudunda peteşiye neden olabilir.

Bebeklerde peteşinin belirtileri

İşte bebeklerde peteşinin bazı belirtileri ve bulguları:

• Bebek kızarıklık geliştirebilir.

• Bebek koyu renkli idrar çıkarabilir.

• Bebek nefes almakta güçlük çekebilir.

• Bebek sürekli ağlayabilir.

• Bebeğin belirgin bir nedeni olmaksızın ateşi olabilir ve bebeğin elleri, ayakları ve bacakları soğuk görünebilir.

• Bebek uykulu veya uykulu görünebilir.

infantil peteşiler için tedavi seçenekleri

Bu cilt rahatsızlığının tedavisi, ciddiyetine ve buna neden olabilecek altta yatan duruma göre değişecektir. İşte doktorunuzun önerebileceği bazı tedavi seçenekleri:

• Durum bir tür bakteriyel enfeksiyonun bir sonucuysa , doktor bir antibiyotik ilaç önerebilir.

• Cilt durumu pıhtılaşma hastalığından kaynaklanıyorsa, doktor antikoagülan ilaçlar önerebilir.

• Peteşinin purpura fulminans ile herhangi bir bağlantısı varsa, derhal tıbbi yardım alınmalı ve doktor hemen antibiyotik ilaçları tedavisine başlayabilir.

• Bu cilt durumunun küçük bir travmadan kaynaklandığı durumlarda, yumrular kendiliğinden geçecektir. Bununla birlikte, soğuk kompresyon kullanmak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Altta yatan herhangi bir sağlık durumunun belirgin bir belirtisi yoksa, bu lekeler genellikle kendiliğinden kaybolur. Bununla birlikte, altta yatan herhangi bir tıbbi durumu ekarte etmek için yine de doktorunuza danışmak iyi bir fikir olacaktır.

Doktorunuzun önerdiği tedavi planı ne olursa olsun, onu takip ettiğinizden emin olun ve durum herhangi bir yara izi olmadan iyileşecektir. Bununla birlikte, durumdaki herhangi bir değişiklik doktora bildirilmelidir.

Bebeklerde peteşi nasıl önlenir?

Peteşi, altta yatan bir durum olsun veya olmasın ortaya çıkabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda ve bebeklerde peteşiyi önlemenin bazı yolları:

Çocuğunuza belirli hastalıklar için aşı yaptırmak, çocuğu bu belirli hastalıklardan kaynaklanan peteşilerden koruyabilir. Bununla birlikte, bu cilt rahatsızlığının kaynaklanmasını önleyecek bir aşı bulunmamaktadır.

Bazen C vitamini yönünden zengin yiyecekler de dahil olmak üzere iskorbüt hastalığı gibi belirli eksikliklerden kaynaklanan rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan peteşiler (bebeğiniz katı yiyecekleri tüketecek kadar büyükse veya doktorunuz bunu öneriyorsa) bu rahatsızlığı uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Bebeğinizi bir kreşe gönderirseniz veya bir dadı ile vakit geçirirse, bebeğinize bakan kişilerin güvenilir olduğundan emin olun. Bu, yeni doğan bebeklerde ve küçük çocuklarda peteşiye yol açabilecek herhangi bir fiziksel istismar olayını önlemek içindir.

Peteşi kendi başına ciddi bir endişe duyulacak bir şey değildir çünkü çoğu durumda, peteşiyal bebek döküntüleri ve bununla ilişkili diğer semptomlar kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, ebeveynler, altta yatan bir sağlık rahatsızlığı nedeniyle ortaya çıkan semptomlar konusunda dikkatli olmalıdır.

Doktor ne zaman görülür?

Bebeğinizde aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal tıbbi yardım veya yardım almalısınız:

• Bebeğinizin nabzı anormal veya nispeten yüksekse.

• Bebeğinizin cildinde açıklanamayan morluklar bulursanız.

• Bebeğinizde yüksek ateş çıkarsa.

• Bebeğinizin çok yorgun veya uyuşuk olduğunu fark ederseniz.

• Bebeğinizin cildinde sayı veya boyut olarak artan lekelerin farkına varırsanız.

Bunlar, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışmanız gereken işaretlerden bazılarıdır.

Doktorunuz bu lekelerin nedenini kontrol ederek bir tanı koyacaktır. Altta yatan şüpheye göre klinik muayene, kan testleri, lomber ponksiyon vb. yapabilir. Doğru teşhis konulduktan sonra, doktorunuz size durumu etkili bir şekilde yönetmek için kesinlikle izlenmesi gereken bir tedavi süreci önerecektir.

Bebeğinizde yukarıda belirtilen peteşi belirti veya semptomlarından herhangi birini fark ederseniz, doktorunuzun tavsiyesine başvurmanız önerilir. Bunu en erken zamanda yapmak, bebeğinizde herhangi bir sağlık sorunundan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama