Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeklerde Beyaz Kaka Neden Oluşur?

Bir çocuğun dışkısının rengi ve kıvamı ilk birkaç gün, hafta, ay ve yıllarda değişir. Çocuğun farklı renklerde dışkısı olabilir ve bu durum yediği yiyecekler nedeniyle normaldir. Ancak bebeğinizin kakasının rengi ve dokusu size bir çocuğun sağlığı hakkında çok şey söyleyebilir.

Normal dışkı renkleri sarı, kahverengi ve yeşil aralığında olabilir, ancak bebeklerin soluk veya beyaz dışkılarıyla karşılaştığı durumlar da olabilir. Bu durum bazı ebeveyn için biraz sinir bozucu olabilir çünkü tüm ebeveynlerin istediği, bebeklerinin sağlıklı olmasıdır.

Bebeklerde Beyaz Kaka

Bebeğinizin kirli bezini değiştirirken, beyaz kaka fark ederseniz, bebeğinizin sağlığı ile ilgili bir sorun olup olmadığı konusunda endişeleneceksiniz. Tek seferlik bir olaysa endişelenecek bir şey yok. Sindirilmemiş yiyecekler kadar basit bir şey olabilir, ancak ebeveynler bebeklerinin dışkılarını kontrol etmeye devam etmelidir.

Dışkı renkleri beyaz kalırsa, bunun nedeni safra üretiminin düşük olması (safra pigmentleri dışkıya sarı veya kahverengi renk verir) veya safranın bağırsağa ulaşmasını engelleyen bir tıkanıklık olabilir. Bebeğinizin dışkı rengi değişmezse ve beyaz olmaya devam ederse, bir doktora görünmelisiniz.

Bebeklerde Beyaz Dışkının Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerin çoğu sıvı veya yarı katı beslendiğinden kakanın kıvamı farklı olabilir. Bununla birlikte, bebek sağlığının iyi olduğundan emin olmak için rengin normal aralıkta olması gerekir. Beyaz kaka asla iyiye işaret değildir. Bir dizi neden olabilir, ancak işte bebeğinizin bağırsaklarında beyaz kaka bulmanızın bazı nedenleri.

• İlaç tedavisi bazen beyaz dışkının nedeni olabilir. Kulak enfeksiyonları için bazı antibiyotikler beyaz dışkıya neden olabilir. Bebeğin reflü sorunlarını tedavi etmek için kullanılan antiasitler, bebek kakasında beyaz lekelere de yol açabilir.

• Kırmızı kaka ile birlikte beyaz, kabızlık belirtisi olabilir .

• Demir eksikliği beyaz dışkı anemisine yol açar .

• Daha aşırı bir durumda, karaciğer tıkanıklığının bir işareti olabilir. Karaciğer, vücuttaki yağların parçalanmasına yardımcı olan safra üretir. Safra, vücudun normal fonksiyonları ile karaciğerden boşaltılamıyorsa, bu bir problem olabilir ve karaciğer hücrelerini yaralayabilir. Bu, karaciğer yetmezliğine yol açabilecek siroza yol açar.

Bebeklerde ve yeni yürüyen çocuklardaki belirtiler

Bebeğinizin dışkı rengi beyazsa, endişelenmeniz kaçınılmazdır. Bir veya iki kez fark ederseniz, bu bir sorun değildir. Bunun sebebi basitçe bebeğinizin kullandığı ilaç olabilir veya beyaz lekeler bebeğinizin tükettiği sütün kalıntıları olabilir. Ancak aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bu bir endişe kaynağıdır ve çocuğunuzun çocuk doktoruna danışmalısınız.

• Sarılık, düzgün çalışmayan bir karaciğerden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalık, hastanın cildinde ve gözlerinde hafif sarı bir ton oluşmasına neden olur. Sarılık yaşamı tehdit eden bir durum olabilir ve derhal doktor tarafından kontrol edilmelidir.

• Koyu renkli idrar hiçbir zaman sağlık için olumlu bir işaret değildir. Daha koyu idrar, böbrek, karaciğer bölgesinde tutarsızlıklara işaret eder ve bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.

• Kaşıntılı cilt, beyaz dışkı ile birlikte eşlik eden bir semptom olabilir.

• Normalden daha fazla ağlamak bebeğinizin rahatsızlığının bir işareti olabilir. Bebeğiniz sürekli ağlarsa, bir çocuk doktoruna danışmalısınız.

• Tebeşirli kaka ile birlikte bu semptomlar biraz daha ciddi bir şeye işaret edebilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Anne sütüyle beslenen ve mama ile beslenen bebeklerde bebek dışkısındaki beyaz lor, sütün iyi parçalanmayan sindirilmemiş yağlarına işaret eder.

Çocuklarda Beyaz Kaka Tehlikeli mi?

Bebeklerde normal dışkı rengi sarı, kahverengi veya yeşil veya bunların karışımı olmalıdır. Ebeveynler 1 yaşındaki bebeğinin dışkı renginin beyaz olduğunu fark ederse, derhal bir doktora danışılmalıdır. Bir tıp uzmanının yardımıyla çözülmesi gereken ciddi bir iç problemle ilgisi olduğu için ev ilaçları denenmemelidir.

Beyaz dışkı ciddi bir sorunun göstergesi olabilir, bu yüzden bir doktora danışmanız şarttır. Beyaz dışkının nedeni, safranın ince bağırsağa ulaşmasını engelleyen bir tümör olabilir. Safrada oluşan safra taşları da safrayı bloke edebilir. Bu koşullar ateşi daha da artırabilir ve diğer semptomları şiddetlendirir. Gastrointestinal komplikasyonlar da beyaz kakaya neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu bir doktora götürmelisiniz.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı

Bebeğinizin dışkı rengi sık sık beyazsa, hemen bir çocuk doktoruna danışmalısınız. Küçük bir nedenden kaynaklanıyor olsa da yukarıdaki paragrafta bahsedilen ciddi sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Olağandışı bir şey fark ederseniz bir doktora görünün.

Yeni ebeveynler için bebeklerinin kaka alışkanlıklarını tartışmak günlük bir görevdir. Ve bebeğinizin dışkı rengi beyazsa, tartışmalarınız sizi endişelendirebilir. Ancak uygun bilgiler ve doktorunuzun yönlendirmesi ile tedavi edilebilir ve küçüğünüz tekrar sağlıklı olacaktır!

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

Yorum yapın

Site İçi Arama