Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeklerde Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Bebek cildi son derece hassastır ve enfeksiyonlara ve hasara karşı hassastır. Yaygın bir cilt rahatsızlığı olan egzama, bebekleri de etkileyebilir. Bu konu üzerinde daha fazla durmadan önce egzamanın gerçekte ne olduğunu anlamak önemlidir.

Egzama, kuru cilt ve döküntülere atfedilir ve bu da çok fazla kaşıntıya neden olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, bu bir deri döküntüsüdür. Sebepleri ile ilgili çeşitli görüşler bulunmaktadır. Sorun alerjiden kaynaklanıyor olabileceği gibi genetikte olabilir. O kadar yaygındır ki, dermatit, “atopik egzama” veya “atopik dermatit” gibi çeşitli isimler verilmiştir.

Çeşitli araştırmalar, beş yaşın altındaki çocuklarda egzama görülme sıklığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, genetik açıdan ayrı olarak egzamanın kuru cilt ve alerjilerin bir kombinasyonu olduğu artık tespit edilmiştir.

Bebek Egzama Nedir?

Egzamanın neden oluştuğunu anlamak için bu cilt hastalığına neyin sebep olduğunu anlamalıyız. Bu rahatsızlığı geçiren bebeklerin çoğu tıbbi olarak atopik dermatite sahip olarak adlandırılır. Atopik, bebeğin genetik olarak egzama, astım veya saman nezlesi geliştirme eğilimine sahip olduğu anlamına gelir.

Bebekler ilk yıllarında egzama rahatsızlığına eğilimlidir. Bu hastalığın doğal nedeni, cilt gözeneklerinin cildin kurumasını önleme yeteneğinin zayıf olmasıdır. Sonuç olarak cilt enfeksiyona yatkın hale gelir. Enfeksiyon kafa derisinde, yüzünde, bacaklarında veya kolun arkasında göze çarpan yerlerinde görülebilir.

Bebek Egzaması Nedenleri

Araştırmacılar egzamanın nedeninin ne olduğu konusunda hala tartışmaktadırlar. İşte olası nedenlerden bazıları:

1. Genetik

Genetik ve bağışıklık sistemi disfonksiyonu, bebek egzamasına katkıda bulunan bir faktör olabilir. Cildin geçirgenliğindeki zorluklar ve çevresel etkiler, bu tür cilt tahrişine neden olabilecek nedenlerdir.

2. Alerjiler

Egzamanın kuru cilt ve alerji kombinasyonu olduğu bilinen bir gerçektir. Bebeklerde egzamanın erken belirtileri, derilerinin kuru olması ve yüz, bacak veya kollarda beliren ve yayılan kızarıklıklar ile fark edilebilir. Bu tür alerjiler emzirme yoluyla aktarılabilir.

Egzama esas olarak bebeğin cildini, cildin kuru ve kaşıntılı kısımlarının şiddetlendiği alevlenmeler yoluyla etkiler. Bu durum bebeğin bağışıklık sistemi belirli alerjenlere aşırı tepki verdiğinde de ortaya çıkabilir. Bu tür zamanlarda sergilenen belirtileri fark etmek önemlidir.

Bebeklerde Egzama Belirtileri

İlk gözlem çocuğun yaşına bağlı olacaktır. Başlangıç ​​belirtileri, cildin kuru olması nedeniyle yüzdeki tahriş edici lekelerdir. Enflamasyonla birlikte oluşan kabarcıklarla birlikte döküntülerdeki alevlenme başka bir gösterge olabilir.

Aşırı kaşıma nedeniyle kuru cilt veya sert cilt oluşumu da egzamaya neden olabilir. Etkilenen bölgede kanama varsa döküntülerin yoğunluğu fark edilebilir. Sadece testler bunun genetikten mi yoksa bir alerji vakası mı olduğunu ortaya çıkaracaktır. Ortaya çıkan semptomlardan birkaçı bebekte kolayca tespit edilebilir

Bebeklerde Egzama Belirtileri

1. Derideki Kabarcıklar

Bebeğin cildi, ciltte gözle görülür şekilde alevlenen ve pürüzlü kabarcıklar sergilemeye başlar.

2. Deri Sarı Sıvı Salgılar

Sarı sıvılar, kuru cilt yüzeyinin altında birikir ve şiddetlendiklerinde akmaya başlar.

3. Ciltte Kızarıklık ve Kaşıntı

Sürekli kaşıntı ve kaşınma nedeniyle cilt kırmızı renge dönmeye başlar.

4. Pus Noktalarının Görünümü

Kan derinin bazı bölgelerinde akamaz hale gelir ve bebeğe zarar vermeye başlar.

5. Grip Benzeri Belirtiler

Egzama bağışıklık sistemini bir ölçüde etkilediğinden, bebek öksürme, hapşırma ve vücut ısısında artış gibi grip benzeri semptomlar göstermeye başlar.

Bebek Egzama Tedavisi

Bir cilt uzmanı tarafından yapılacak dikkatli bir muayene tedaviyi kolaylaştırabilir. Doktor, kızarıklıkları fiziksel olarak incelerler ve bu kızarıklıklara yol açabilecek herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını anlamak için bebeğinizin ayrıntılı tıbbi geçmişini analiz ederler. Başlangıçta egzamayı kontrol altına alabilen hafif losyonlar önerebilirler.

Ayrıca düşük steroidli kremlerin düzenli olarak uygulanmasını da önerebilirler. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak, alerjilerin nedenini bulmak ve belirlemek için test yapabilirler . İyi haber, bulaşıcı olmadığı için hastalığın kontrol altına alınabilmesidir.

Kaşıntıyı kontrol altına almak, iltihabı azaltmak, yeni lezyonların oluşmasını önlemek ve enfeksiyonu temizlemek için ilaçlar ve tedaviler reçete edilir. Bu sürecin en önemli kısmı bebeğin cildini nemli tutmaktır.

Evde yapılan ilaçlar

Yukarıdakilerin dışında terapötik tedavi,  evde denenebilecek bebek egzaması doğal ilaçlarını içerir:

Evde temiz, kuru ve serin bir ortam olması çok önemlidir. Gerekirse cildin kurumasını önleyeceği için nemlendirici takılabilir.

Bebeği banyo ederken veya giysilerini yıkarken sabun ve deterjanlardan kaçınılmalıdır çünkü bebek alerjik ise alevlenmelere neden olabilirler. Banyodan hemen sonra cilde nemlendirici krem ​​sürülebilir.

Çok düşük kortizon yüzdesine sahip kremler eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Sentetikten yapılmış giysilerin yanı sıra sıkı oturan giysilerden de kaçınılmalıdır.

Zeytinyağı, etkilenen bölgelerde uygulama için güvenli bir ikame maddedir. Nazikçe uygulanan saf aloe vera yağı, kaşıntı bölgesini soğutacak ve semptomatik rahatlama sağlayacaktır. Bu yağların çoğu, cildin durumunu iyileştiren ve egzama semptomlarını azaltan omega-3 yağ asitleri içerir.

Kalıcı Egzama Döküntüsü Tedavisi

Egzama döküntüsünün tedavisi, döküntülerin ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Döküntüler erken tespit edilmişse, kaşıntıyı bastırmak için losyonlar uygulayarak önerilebilir. Kızarıklığın kurumamasını sağlamak çok önemlidir, aksi takdirde kaşıntı aşırı sürtünme nedeniyle kızarıklığın dökülmesine neden olur.

 • Kızarıklığın kurumasını önlemek için losyonların sıklıkla uygulanmasını sağlamak gerekir. Bir marka losyonu denemek ve çocuğunuza en uygun markaya bağlı kalmak her zaman daha iyidir.
 • İzlenebilecek diğer bir tedavi yöntemi de çocuğu ılık suda yıkamaktır. Bunun nedeni, sıcak suyun cildi daha hızlı kurutabilmesidir. Çocuk banyodan sonra nemli cilde nemlendirici uygulayabilirsiniz, çünkü o zaman daha hızlı emilecektir. Daha sonra çocuğa pamuktan yapılmış hafif giysiler giydirebilirsiniz. Vücut ısısını yükseltebileceği ve çok rahatsız edebileceği için yün veya daha kalın malzemelerden kaçının.
 • Kaşıdığında çocuğunuza dikkat etmeye çalışın. Derisini kaşıyarak ağrıyı şiddetlendirmeesi önemlidir.
 • Herhangi bir alevlenme varsa, soğutma kompresörleri kullanmak yayılmayı daha hızlı azaltabilir.

Atopik Dermatit (Egzama) ve Alerjen Gıdalar

 • Gıda alerjisinin atopik dermatitin nedeni olduğu konusunda çelişkili görüşler vardır. Görüşler tartışmalı, ancak araştırmacılar, olumlu sonuçlar verdiği bilindiği için altı aylık emzirmeyi desteklemede kullanırlar. Gıda alerjilerinin daha küçük çocuklarda semptomları tetiklediği ve daha büyük çocuklarda çevresel tehlikelerin semptomların nedeni olabileceği konusunda fikir birliği vardır.
 • Gıda alerjisi ve atopik dermatitin birbiriyle ilişkili olduğu konusunda da fikir birliği vardır. Yapılan çeşitli araştırmalar, çocuklar tarafından yutulan belirli yiyeceklerin, işlenmiş ve hızlı yiyecekler gibi yiyecekleri içeren iltihaplanmaya neden olduğunu göstermiştir. Küçük çocuklarda enfeksiyonun şiddetlenmesinden bazı yiyecekler sorumludur, ancak zamanla alerjiden daha fazla büyüme eğilimi gösterirler. Bir alerji değerlendirme testi yaptırmak her zaman rutin bir önlem olarak tavsiye edilir.
 • Patolojik dokümantasyonla klinik tanı, semptomlar ve bir gıda maddesi arasındaki ilişkiye işaret edecektir. Daha kesin olmak gerekirse, bir maddenin yutulması, gözlemlenebilen bir belirti üretebilir. Alerjiye neden olan gıdanın belirlenmesine yardımcı olmak için bir deneme yanılma süreci yapılmalıdır.

Bebeklerde Egzama Nasıl Önlenir

Kuru cilt ve iltihaplanma için bebek egzaması tedavi edilmelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, eğer bu genetik nedenlerden kaynaklanıyorsa önlenemez. Semptomlar, çocuğun doğumundan bir yıl sonra ortaya çıkmaya başlayabilir. Uzmanın önerdiği şekilde tedaviler uygulanarak kesinlikle ağırlaşması önlenebilir. Bebeğinizde bu tür alerjilere neyin sebep olduğuna dair bir kayıt tutmak faydalı olacaktır.

İşte egzamayı önlemenin birkaç yolu:

 • Çocuğun beslenmesi egzamaya neden olabilecek bir neden olabilir, ancak çocuğun diyetindeki herhangi bir değişikliğin doktora danışıldıktan sonra yapılması tavsiye edilir. Evde temiz ve tozsuz bir ortam önleme için ideal bir durum olsa da bu biraz zor olabilir.
 • Çocuklar için en çok tercih edilen malzeme her zaman pamuk olduğundan sentetik malzemeden giysiler giymekten kaçının. Bunun nedeni, yünün cildi çizmesi ve kuruluğu kötüleştirmesidir.
 • Döküntü fark edildiğinde hemen tedavi, onu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Topikal kremlerin yanı sıra steroidlerin harici kullanımı, hastalığın iltihabını azalttığı için bazı iyi alternatiflerdir. Antiinflamatuar ajanlardır ve bir çocuk uzmanının tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Bu, cilde herhangi bir zarar vermeden egzamayı azaltır.
 • Bazen egzamaya alerjenler neden olabilir, bu nedenle bu çevresel alerjenleri tanımlamak ve bir alerji uzmanına kontrol ettirmek de yardımcı olabilir.

Egzama ile ilgili birçok sorudan bazıları şunlardır:

Cinsiyet Egzamanın Bir Risk Faktörü midir?

Stockholm'deki Karolinska Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma, ergenlik öncesi kızların egzamaya erkeklerden daha duyarlı olduğunu keşfetti.

Egzamanın Alevlenmesinin Nedeni Nedir?

Nedenin tam olarak ne olduğu konusunda önemli tartışmalar var. Bunun genetik olduğunu söyleyen birçok kişi varken, alerjilerin ve çevresel faktörlerin oynayacağı bir rol olduğuna inanan başkaları da bulunmaktadır.

Bulaşıcı mı?

Hayır, iltihaplanma ile ilgili olduğundan, temas yoluyla veya başka bir şekilde başka bir kişiye aktarılamaz.

Egzama Enfekte Olursa Ne Olur?

Kızarıklık ile enfekte egzama arasındaki farkı bilmek çok önemlidir. Mantarlar hasarlı cilde girdiğinde egzama enfekte olur. Sürekli kaşınma enfeksiyonun şiddetini artırabilir. Bu aynı zamanda döküntüyü kötüleştirebilir ve enfeksiyonu şiddetlendirebilir.

Egzama dikkat gerektirir ve süreç enfeksiyonun ciddiyetine göre değerlendirilebilir. Bir dermatolog, enfeksiyonun şiddetini azaltmaya ve süresini kısaltmaya yardımcı olabilir. Enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için ilaç verecek ve tedavi sağlayacaktır. Staphylococcus aureus adlı bakterilerin alevlenmelerin ana nedeni olduğu gözlemlenmiştir.

Yaranın etrafındaki varlığı nedeniyle hasta etkilenen bölgeyi kaşıdığında döküntüye girer. Bu tür olaylar için topikal steroidler ve antibakteriyel merhemler reçete edilir. Ciddiyet derecesine bağlı olarak, rahatlama sağlamak için oral steroidler de verilebilir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama