Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Dil Bağı Konuşma Gelişimini Etkiler mi?

Bilinen bir nedeni olamayan dil bağı yoktur. Yapılan araştırmalarda genetik nedenlere bağlı olarak bazı ailelerde fazla sıklıkta görüldüğü tespit edilmiştir. Kimde dil çıkacağının kesin bir nedeni bulunamamaktadır.

Halk arasında dil bağı olarak bilinen frenulum kısalığı; dilin alt kısmında görülen yumuşak dokunun olması gerektiğinden daha kısa olmasıdır. Yanlış bir inanışla çoğu zaman çocuklarda görülen konuşma gecikmesinin nedeni olarak adlandırılır.

Dil; konuşma seslerini şekillendiren en önemli organımızdır. Kas dokusu olan bu organın; emme, yutma, sıvı içme, çiğneme, besinleri ağız içinde bir taraftan diğer tarafa aktarma, ağız içindeki istenmeyen maddeleri dışarı çıkarma, yemek sonrası ağız çevresini süpürerek temizleme gibi pek çok fonksiyonu vardır. Bu fonksiyonlarını yapabilmesi için serbestçe hareket etmelidir. Bebeklikte ufak olan dil giderek gelişime paralel olarak büyür ve ucu sivrileşir.

Dilin alt kısmında yer alan yumuşak doku dilin ağız tabanına tutunmasını sağlamaktadır, ancak bazı durumlarda bu doku gerektiğinden daha kısa ve kalın olabilir. Bu durumda dili ağız tabanına daha yakın tutar ve hareketlerini kısıtlar. Özellikle dil ucunun yukarıya ve iki yana doğru sivrilitilmesi, dilin ağız içinde serbestçe hareket etmesi ve ağız içindeki gıdaları bir taraftan diğer tarafa iletmesi azalır. Bu duruma bağlı olarak da ağız sağlığı etkilenir.

Dil bağı ya da frenulum kısalığı konuşma gecikmesinin nedeni değildir.

Özellikle ailelerin bu konudaki yanlış bilgiyi dikkate almamaları, konuşma gecikmesi olan çocuklarda dil ve konuşma terapistine yönlenmeleri gereklidir. Böylece aileler dil gelişimini desteklemek için gerekli bilgiye erken dönemde ulaşarak sorunun çözümünde geç kalmamış olacaklardır.

Diğer taraftan dil bağı yada frenulum kısalığı; ağız içi hijyeni ve diş sağlığı açısından önem taşır. Çünkü yutma sonrası ağız içinde kalan gıda parçacıklarının ağız içinde süpürülmesi yeterince yapılamadığından, dişlere yapışmış olarak kalan gıda parçaları ağız içinde kokuya neden olabileceği gibi diş çürümelerini de kolaylaştırırlar. Ağız içi hijyeni bozulduğu için diş eti hastalıklarının görülmesi de kolaylaşır.

Dil Bağı Farkedilmeyebilir…

Dil bağının kısalığına göre belirti ve bulgular ortaya çıkar. Dil hareketlerinin tam etkilenmediği çocuklarda özellikle aileler çocuk büyüdükçe çocuğun konuşması esnasında bazı kelimeleri tam olarak söyleyemediğini fark ederek bu durumdan şüphelenilir. Dilin ağız tabanına tam olarak yapışık olması durumunda, daha bebek doğar doğmaz, emerken aşırı terleme, meme ucunu kavrayamama gibi belirtiler ortaya çıkacağından dil bağı erken dönemde anlaşılabilir.

Dil bağına bağlı görülebilecek sorunlar

Dil bağının kısa olması durumunda dil ağız tabanına bitişik halde kalır ve dilin hareketlerindeki kısıtlanmaya bağlı olarak dil, konuşma, yutkunma, ağız içerisinde süpürme ve diş temizliği gibi fonksiyonlarını yapamaz. Dil bağı olan çocuklarda görülebilecek sorunlar;

Konuşma bozukluğu

Diş çürümeleri

Ağız kokusu

Bebeklerde yetersiz beslenme ve sindirim bozuklukları, kilo kaybı

Dilde yapısal değişikliklerin ortaya çıkması (çatal dil)…..gibidir.

Konuşma ve dil terapistleri dil bağı yada frenulum kısalığı durumunda değerlendirme yaparak, çocuğun beslenme şekli, konuşmanın anlaşılırlığı, konuşma seslerinin üretilmesi, oral hijyen, tükrük kontrolü ve genel görünüm gibi konulardaki sapmaları inceler ve çözüm için önerilerde bulunur.

Ağız içi farkındalığını arttıracak bazı çalışmalar yapılarak yanak içi, dudak, dişler ve dilin pozisyonunu çocuğun daha iyi anlaması sağlanır. Dil hareketini geliştirecek egzersizler yapılarak, dilin yanak içi dudak ve dişler arasındaki hareketi arttırılır. Dil hareketlerinin artması fonksiyonunu geliştireceğinden yukarıda söz edilen sorunlar azalır.

Bazı durumlarda dil bağının cerrahi yöntemle serbestleştirilmesi gerekebilir. Lokal anestezi ile Kulak Burun Boğaz Uzmanları tarafından yapılan bu işlemde doku kesilerek dilin serbestleşmesi sağlanır.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top