Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Çocuklarda kekemelik

Kelimelerin tekrarı her zaman için kekemelik değildir. Küçük çocuklar bazen aynı kelimeyi veya kelimenin başını kazayla birçok defa söyleyebilir. Bu durum oldukça yaygın ve normaldir. Eğer çocuk kelimeleri veya kelimelerin bir bölümünü sık sık ve uzun süre tekrarlıyorsa, işte o zaman söz konusu olan kekemeliktir.

Çocuk kelimenin ortasından her hangi bir bölümü de tekrarlayabilir. Çocuk kekelerse, konuşma esnasında bazı sesleri uzatabilir. Konuşma bir süreliğine tamamen kesilebilir.

Kekemelik hakkında bilgiler

• Kekemelik birçok nedenden kaynaklanır. Günümüzde aslen çocuğun kendisinde kekemeliğe yatkınlık olduğuna inanılmaktadır. Çocuğun çevresi de çocuğun kekelemeye başlayıp başlamamasına etki eder. Kekeleme yatkınlığı genellikle kalıtsaldır.

• Kekemelik istem dışı oluşur. Çocuk kekelediğinde bunu isteyerek yapmaz.

• Kekemelik her yaşta başlayabilir. Genellikle kekemelik, çocuk iki kelimeyi peş peşe getirerek konuşmayı öğrenirken başlar. Çocuğun kekemeliği daha ileride, okul yaşındayken de başlayabilir.

• Kekemelik tedavi edilebilir. Kekemelerin bü-yük bir bölümü tedavi yardımıyla erginleşme-den önce akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenir.

• Kekemelik erkek çocuklarda kız çocuklarından daha çok görülür.

• Kekemelikle birlikte, örneğin göz kırpmaları veya ani baş hareketleri gibi fazladan hareketler de ortaya çıkabilir. Ses yüksekliği artabilir.

• Küçük çocuğun kekemeliğinin miktarı ve kalitesi değişkenlik gösterebilir. Çocuk bazı belirgin durumlarda kekeleyebilir. Kekemelik uzun zaman da sürebilir, bir ara kesilip tekrar da başlayabilir.

• Bütün çocuklar her zaman kendi kekemeliklerinin farkında olmazlar. Buna rağmen bazı çocuklar akıcı konuşamadıkları için üzüntü ve sıkıntı duyabilirler.

Kekemeliğin tedavisi

Kekeme çocuğun konuşmasının büyük bir bölümü akıcıdır. Çocuğa yardımcı olmanın en iyi yolu akıcı konuştuğunda onu desteklemek ve teşvik etmektir.

Çocuğun özellikle hangi durumlarda rahat ve akıcı bir şekilde konuştuğunu saptamakta yarar vardır. Örneğin, yetişkinlerin çocuğu dinlemeye vakitleri olduğu telaşsız zamanlar çocuğa iyi geliyor mu? Çocuk etrafında gürültü olmadan konuştuğunda daha mı akıcı konuşuyor? Çocuk, yetişkinler yavaş konuştuklarında daha mı akıcı konuşuyor? Yetişkinler kolay cümlelerle konuşurlarsa çocuk için daha mı kolay oluyor?

Eğer kekemelik altı aydan fazla sürmüşse konuşma terapistinin yardımına başvurulmalıdır. Eğer kekemelik belirtileri çok şiddetliyse, yardım için daha erken başvuruda bulunulmasında yarar vardır.

Kekemelik terapisinde konuşmanın akıcılığı oyunlar yardımıyla alıştırmalar yapılarak desteklenir. Küçük çocukların ebeveynleri de konuşma terapisine katılırlar. Ebeveynler konuşma terapisi sırasında normal gündelik hayatta kullanabilecekleri yöntemleri öğrenirler. Çocuğa bakan diğer yetişkinlerin de çocuğun daha akıcı konuşmasına nasıl yardımcı olabileceklerini bilmeleri de önemlidir.

Çocukla kekemelik konusunda konuşmakta yarar vardır. Eğer çocuk kekemeliği hakkında kendini rahatsız hissediyorsa, bu konuda onunla konuşmak çok önemlidir. Çocukla kekemelik konusunda rahatlatıcı bir tonda konuşmak gerekir. Kekemelik çocuğun anlayabileceği sözlerle tasvir edilebilir. Örneğin çocuğa "kelimeler dans ediyor" denilebilir. Ayrıca diğer yakın insanlarla da çocuğun kekemeliği konusunda açıkça konuşmakta yarar vardır.

Kekeme çocukların ailelerine uyum sağlama kursları düzenlenmektedir. Kurs esnasında ebeveynler ve çocuklar, kekeme çocukları olan başka ailelerle de görüşebilmektedirler. Kurs esnasında uzmanlarla da görüşülebilir. Ayrıca konuşma alıştırmaları da kurs programında yer almaktadır.

Çocuğa daha akıcı konuşabilmesi için nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuğun bir şeyi nasıl söylediğine değil, ne söylediğine odaklasın. Sözünü kesmek çocukta rahatsızlık yaratır. Çocuğun yerine konuşmayınız ve bırakın çocuk söyleyeceklerini sonuna kadar söylesin. Çocuğun konuşmasını düzeltmeyiniz.

Siz kendiniz sabırlı olunuz. Eğer çocuk zorlanarak aşırı kekeliyorsa, dikkatinizi çocuğun gözlerine veriniz.

Çocukla sakin bir şekilde ve acele etmeden konuşun. Çocuğa cevap vermeden önce kısa bir mola verin. Böylece çocuktaki acelecilik duygusunu azaltırsınız. Çocukla açık ve net cümlelerle konuşun.

Her defasında tek bir soru sorun.

Konuşma ortamlarının rahat ve sakin olmasını sağlayın. Televizyon ve radyo gibi gereksiz gürültü kaynaklarını kapatın. Çocuğun konuşması daha akıcı olduğunda ona daha çok konuşma fırsatı verin.

Çocuğun kekelemesi artmaya başlayınca birlikte tekerleme ve şarkı söyleyin. Bu gibi zamanlarda çocuğa fazla soru sormayın.

Kekeleyen çocuğa diğer çocuklara davrandığınız gibi davranın. Diğer çocukların yapmasına müsaade etmediğiniz şeyleri kekeleyen çocuğun da yapmasına müsaade etmeyin. Kekeleyen çocuğa da başkaları konuşurken sözünü kesmeden dinlemesini öğretin.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top