Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Çocuklarda ilaç kullanımı

Küçük çocuklara gereksiz yere reçetesiz ve reçeteli ilaç vermek giderek endişe veren bir sorun haline gelmektedir. Viral (virüslerden olan) enfeksiyonlara yakalanan çocukların çoğuna uygun olmayan antibiyotikler verilmektedir.

Çocuklarda görülen rahatsızlıkların birçoğu virüslerden kaynaklanmakta bilinçsiz kullanılan antibiyotiklerin ise bu rahatsızlığa herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Verilen antibiyotiklerin yan etkileri nedeniyle çocuklar üzerinde virüslerin yapmış olduğu rahatsızlığa ilave olarak ishal yan gibi etkiler görülmektedir. Bu durum çocuk üzerinde farklı tedavi yöntemlerinin uygulanmasına sebep olmakta ve çocuğun iyileşme sürecini uzatmaktadır.

Ayrıca, reçetesiz ilaç alan çocukların sayısının çokluğu da endişeye neden olmaktadır. Doktor kontrolünde verilmeyen ilaçların faydasından çok zararı olduğu göz ardı edilmemelidir. Örneğin yüksek dozda verilen ilaçlar çocuk üzerinde zehirlenme vakalarına sebep olabilmektedir.

Aileler tarafından bir şey olmaz düşüncesiyle eczanelerde reçetesiz olarak satılan ilaçların farklı ilaçlarla bir arada kullanılması çocuğa zararlı olabilmektedir. Örneğin ateş düşürücü ilaç ile antibiyotiğin kullanılması gibi.

Çocuklarda görülen ateş çocuğu çok rahatsız edebilir ancak ateşin kendisi zararlı değildir, bu nedenle ateşi hemen düşürmeye çalışmak gereksizdir. Ateş vücudun bir enfeksiyonla mücadele ettiğini gösterir. Ateşi düşürmek için ilaç vermenin vücudun bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadelesini yavaşlatmaktadır.

Çoğu zaman, ateşi düşürmeye uğraşmak yerine, çocuğun nasıl göründüğüne, davranmışına, kusma veya öksürük gibi belirtilere dikkat edilmelidir. İlaç sadece ateş yüksek seyrediyorsa ve çocuğu çok rahatsız ediyorsa verilmelidir. Kullanılan ilaçların doktor tarafından tavsiye edilen dozlarda verilmemesi çocuk üzerinde karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.

İlaç içerisinde bulunan kullanma talimatı ve doktor tavsiyeleri dikkate alınarak ilaç kullanmak çocuklar için faydalı olacaktır. Kullanılan ilacın doz miktarı çocuğun kilosu uyumlu olmalıdır. Çocuk kusuyorsa veya astımı varsa ilaç kullanımı konusunda doktor tavsiyesi alınmalıdır. Çocuklara doktor tavsiyesi olmadan aspirin verilmemelidir. Çünkü ciddi yan etkileri olabilmektedir.

Öksürük, nezle ve burun tıkanmaları.

Nezle ve grip rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılan çeşitli burun açıcı maddelerin reklamları yaygın olarak yapılmaktadır. Ancak, bunların faydalı olduğuna dair çok az delil bulunmaktadır. Bu tarz ilaçların tahrişe, zihin karışıklığı ve uyku gibi olumsuz yan etkilere neden olabildiğine dair bazı emareler bulunmaktadır. Burun açmak için ağızdan alınan ilaçlar (oral) 2 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Öksürük, virüslerden kaynaklanan üst solunum yolları enfeksiyonlarının çok yaygın bir belirtisidir. Öksürük ilaçları öksürüğün sıklığını, şiddetini veya süresini azaltmada etkili değildir. Öksürmek, çocukların nefes yollarından balgamın temizlenmesini ve ikincil enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan önemli bir vücut tepkimesidir.

Zor davranışlar, uyku sorunları.

Bazen reçetesiz ilaçlar çocuğu sakinleştirmek için, uyumasına yardımcı olmak için veya davranışlarını idare etmek için kullanılmaktadır. Çocukların davranışlarını idare etmek için açık bir şekilde sınırlar koymak, tutarlı olmak veya istenilen davranışları desteklemek yerine, reçetesiz ilaçları kullanmak uygun değildir.

İlaçlar çocuğu biraz sessiz hale getirebilir veya idare etmeyi kolaylaştırabilir ancak uykulu halin yarattığı yan etkiler çocuğun öğrenmesini ve araştırmasını olumsuz etkilemektedir. Az sayıda da olsa bazı çocuklarda bu ilaçlar, çocukları sessiz hale getirmek yerine tam tersine daha hareketli ve uyanık hale getirmektedir.

Vitaminler ve mineraller.

Pek çok anne-baba, çocuklarının bağışıklık sistemini güçlendirmek, daha sağlıklı yapmak, büyüme ve gelişimlerine yardımcı olmak ve daha güçlü yapmak için çocuklarına çeşitli vitaminler, mineraller veya başka “doğal” maddeler vermektedir.

Bu maddelerin çocukların sağlığında her hangi bir fark yarattıklarını gösteren her hangi bir delil bulunmamaktadır. Çocukların çoğunda gerçek vitamin veya mineral eksiklikleri çok nadir görülmektedir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top