Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Çocuklarda ateş

Ateş bir hastalık değildir. Pek çok hastalığın ortak belirtisidir. Çocuğunuzun ateşi varsa çocuğunuz hasta demektir. Derinin daha sıcak hissedilmesi veya çocuğun aniden huysuzlaşması durumlarında ateşten şüphelenmek gerekir. Bu durumda mutlaka koltuk altından ölçüm yapılmalıdır.

Ateş ciddi bir hastalığın belirtisi midir?

Ateş nedeni basit bir enfeksiyon veya hayatı tehdit eden bir hastalık olabileceği için sadece ateşin varlığı hastalığın ciddi olup olmadığını göstermez. Ateş sadece çocuğun hasta olduğunu erkenden bizi uyaran bir belirtidir.

Ateşi yükselen çocuklar üşüdüklerini belirtebilir ya da titreyebilir. Bu durum gerçekten üşüdükleri için değil ateşin yükselme döneminde hissedilen bir duygudur. Bu nedenle çocuğunuzun üzerini örtmeyiniz ve kalın giydirmeyiniz. Ortamın ısısını yükseltici işlemler yapmayınız. Aksine çıplak olarak soyup serin ortamda ateşin dış ortama transferine imkan veriniz. Gerekirse yıkayarak ateşi düşürünüz.

Yüksek ateş sırasında vücuttan su kaybı fazla olur. Ayrıca iştahsız olan hasta çocuklar daha az beslenirler. Bu nedenle ateşli dönemde çocuklara sık sık su ve sulu gıdalar verilmelidir. Ateş hiçbir zaman diş çıkarmaya bağlı değildir. Diş çıkarma döneminde çocuklar sık sık ellerini ağızlarına götürürler. Böylece vücutlarına daha sık mikrop girer. Ateş bu mikropların yarattığı hastalıklara bağlıdır.

Ateş çok yüksekse hastalık o denli ciddi midir?

Ateşin yüksekliği ile hastalığın ciddiyeti arasında bir ilişki yoktur. Basit bir enfeksiyonda ateş çok yükselebilirken ciddi bir hastalıkta hafif ateş olabilir. Çocuğunuzun ateşi çok yüksekse paniğe kapılmaya gerek yoktur. Sadece ateşini düşürmeye çalışmanız yeterlidir.

Ateşlenen çocuk doktora ateşli iken mi götürülmelidir?

Aileler çoğu kez çocukları hastalandığında onları ateşli iken doktorun görmesinin yararlı olacağını düşünürler. Bu düşünce yanlıştır. Ateş çocuğu huzursuzlaştırır, huysuzlaştırır ve rahatsız eder. Bu nedenle doktora gitmeden önce çocuğun ateşi düşürülmeli ve ateşli iken başka ciddi bir belirti yoksa doktora götürmeye acele edilmemelidir.

Çocukların çoğu ateş düştükten sonra rahatlar ve hasta değilmiş gibi oynamaya başlarlar.

Ateş nasıl anlaşılır?

Ateşin olup olmadığının anlaşılması ancak ölçümle mümkündür. El ile yapılan yoklamalarda yanılma olasılığı sık olduğu için mutlaka ölçüm yapılmalıdır. Koltuk altı ölçümlerinde 370 C’ in, anüsden 37.80 C’nin üzeri ateşin varlığını gösterir. Bu değerlerin altındaki rakamlar çıkmış ve halen çocuğunuz size ateşli geliyorsa ölçümü uygun koşullarda ve başka bir beden derecesi ile tekrarlayınız.

Beden dereceleri arasında fark var mıdır?

Dijital derece kullanmalıdır. Kulaktan ve deriden ölçüm yapan aletler pratik olmalarına karşın kullanım hatalarından dolayı sonuçları güvenilir değildir.

Ateş nasıl ölçülür?

Dijital derece açıldıktan sonra otomatik kontrol işlemi bitip ekranda yanıp sönen C işareti görüldüğünde koltuk altına konur. Ölçümün tamamlandığı ekrandaki yanıp sönen C işaretinin durması ile anlaşılır. Bazı dijital dereceler ölçümü tamamladığında sesli uyarı verir. Ekrandaki rakam bebeğin vücut ısısını gösterir.

Ölçüm öncesinde koltuk altı silinmeli ve kuru olmalıdır. Metal uç koltuk altının tam ortasına yerleştirilir ve kol gövdeye doğru hafifçe bastırılarak derece ucunun deriye tam olarak temas etmesi sağlanır. Anüsden yapılan ölçümlerde metal ucun tamamı anüs içine sokulur ve popo alttan tutularak iki gluteal bölge arasında derece sabitlenir. Kullanımdan sonra temizlenir. Bir sonraki kullanıma hazır durumda bırakılır.

Ateş nasıl düşürülür?

Ateşin kaynağı ne olursa olsun uygun şekilde düşürülerek hastanın rahatlaması sağlanmalıdır. Ateşin düşmesi için vücuttaki ısının dışarıya aktarılması gerekir. Öncelikle giysilerin hepsi çıkartılır (sadece ara bezi kalır) ve ısının dış ortama aktarılmasına olanak sağlanır. Ateş var olduğu sürece bebek çıplak bırakılır. Vücut ısısı 370 C altına düşünce giysileri tekrar giydirilir.

Vücut ısısı koltuk altından 37.0-38.50 C arasında ise üzeri soyulur ve ateş düşürücü ilaç verilir. Koltuk altından 38.50 C üzerinde ise yukarıdakilere ek olarak ayrıca yıkanarak düşürülmeye çalışılır. Yıkama sırasında baş, gövde, sırt, kollar ve bacakların tamamı yani tüm vücut su gezdirilerek yıkanır. Yıkama süresi 30 dakikadan kısa olmamalı ve ateş düşene kadar devam edilmelidir. Yıkama suyunun sıcaklığı her zaman yaptırılan banyo suyunun sıcaklığından hafif serin olmalıdır. Soğuk su kullanılmamalıdır.

Ateş oluşumuna neden olan hastalık halen devam ettiği için ateş düşürüldükten bir süre sonra tekrar çıkabilir. Aynı işlemlerin gün içerisinde tekrar tekrar yapılması gerekir. Bebekler ve çocuklar yıkandıkları için hasta olmazlar. Bu nedenle ateşlenen bebek veya çocuk sebebi ne olursa olsun gerekiyorsa yıkanmalıdır. Bebeğe verilen ateş düşürücü ilacın etkisi 0.5-1 saat sonra görüleceğinden yıkama öncesinde ateş düşürücü ilacın verilmesi unutulmamalıdır!

Ateş yakın aralıklarla izlenir ve seyrine göre davranılır.

Ateş Düşürücü ve Dozu

Çocuklarda ateş düşürücü olarak aspirin ve eşdeğerleri kesinlikle kullanılmaz…!

Parasetamol ilk seçenek ateş düşürücüdür. 5 ml’lik ölçeğinde 120 mg parasetamol içeren bir şurup (Calpol, Tamol, Tylol vb) vücut ağırlığına göre şöyle kullanılır:

Vücut Ağırlığı

 Günde

4 Kg

3 defa 0.5 ölçek

5-6 Kg

4 defa 0.5 ölçek

7 kg

5 defa 0.5 ölçek

8 - 9 kg

3 defa 1 ölçek

10 - 14 kg

4 defa 1 ölçek

15 - 20 kg

4 defa 1.5 ölçek

21 - 26 kg

4 defa 2 ölçek

Ateş düşürme işlemleri tamamlandıktan sonra çocuğunuzun ateşine neden olan rahatsızlığın aydınlatılması ve tedavinin planlanması için uygun zamanda doktora başvurulmalıdır.

Ateş mutlaka düşürülmeli midir?

Ateş vücutta bir şeylerin iyi gitmediğinin işaretidir. Yani bir rahatsızlığın bulunduğunu gösteren bir işarettir. Ateşin varlığı hastayı rahatsız eder. Kendini daha halsiz, kuvvetsiz ve keyifsiz hissetmesine neden olur. Bu duyguların azaltılmasına yönelik ateş düşürülmelidir. Ateş aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de uyardığından tamamen düşürülmesi istenmez.

Bu durumda ateşi koltuk altından 38.50 C altında tutmaya çalışılması en doğru yoldur. 370 C altına indirmek için çok uğraşılmamalıdır.

Ateşe Bağlı Havale

Genellikle ateşin yükselme evresinde oluşur. Ateşin hızla yükseldiği dönemde ortaya çıkar. Bu nedenle çocuğunuz ateşi çıkıyorsa hemen soyunuz ve derisi çıplak olarak havaya temas etsin. Böylece ateşin çıkması engellenmiş veya yükselme hızı yavaşlatılmış olur. Gerekirse çocuğunuzu yıkayınız.

Havale ani başlar. Kimse ne zaman olacağını kestiremez. Gözler aniden yukarı kayar ve sabitleşir. Kollar ve bacaklar ileri doğru uzatılmış şekilde sertleşir ve kasılmaya başlar. Dudaklar morarabilir. Uyarılardan etkilenmez ve cevap vermez. Bu durumda SAKİN olunuz ve aşağıda sıralanan maddeleri dikkatlice yerine getiriniz:

• Her şeyden önce sakin olun. Telaşa kapılmayınız. Telaşlı halde iken yapacağınız işlemler çocuğunuza zarar verebilir.

• Çocuğunuzun yüzüne, gözüne su, kolonya veya benzeri şeyler dökmeyiniz.

• Çocuğunuzu silkelemeyiniz.

• Kafasını çarpmasını önleyecek şekilde düz bir zeminde çocuğunuzu yan yatırınız.

• Bir şeyler yedirip içirmek için ağzına bir şey koymayınız.

• Çenesini açmaya; ellerini ve kollarını açmaya ve kapamaya çalışmayınız.

• Dilini dışarı çıkarmak gibi işlemlerde bulunmayınız.

• Çocuğunuzu soyarak ıslak havlu ve bezlerle vücuduna pansuman yaparak ateşini düşürmeye çalışın. Küvete sokmaya çalışmayın.

• Doktorunuz tarafından daha önce verilmiş havale durdurucu fitili varsa, onu makattan koyunuz.

• Havale genellikle 5 dk’dan daha kısa sürer. Eğer 15 dk’dan daha uzun sürüyorsa en yakın hastane aciline başvurunuz.

• Havale geçtikten sonra çocuğunuz çok yorgun düştüğünden uyumak isteyecektir. Uyutmamak için eziyet etmeyiniz. Bırakın uysun.

• Bu işlemlerden sonra bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top