Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuk hastalıkları - Bronşitin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Akciğerde yer alan bronşial hava keseciklerinde enfeksiyonun varlığı ile ortaya çıkan bronşit, özellikle iki yaş altı çocuklarda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bronşitin birçok nedenleri bulunmaktadır. Ancak genel anlamda RSV virüsünden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda mevsimler de hastalığın şiddetini tetiklemektedir. En yaygın türü akut bronşit olarak karşımıza çıkar.

Çocuklarda bronşit, kış aylarında veya ilkbahar mevsiminin ilk aylarında kendini gösterir.

Çocuklarda bronşit genellikle kısa sürede ilerleyen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği sürece oldukça ciddi belirtiler gösterir. Genel olarak 2 – 3 haftalık bir süreci kapsar. Bronşitin temel nedeni virütik enfeksiyonlar olsa da bakteriyel enfeksiyonların da bu hastalığa neden olması mümkündür. Bronşit her ne kadar tehlikeli bir hastalık olsa da basit yöntemler ve doktor tedavisi ile kısa sürede etkisi azaltılabilir.

Çocuklarda Bronşit Hastalığı Nedir?

Bronşit, çocukların bronş tüplerinde görülen enfeksiyon sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bronş tüpleri nefes borusunu akciğere bağlayan borular olarak nitelendirilebilir. Bronş tüplerinin iç dokusu oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bronşların ürettiği mukozalar patojenlerle savaşırlar. Mukoza üretimimin artması ve bunun sonucu olarak nefes yollarının tıkanması ise çocuklarda bronşit sebebi olarak bilinir. Enfeksiyonu tetikleyen başlıca faktörler sinüzit, boğaz ağrısı, grip ve nezle olarak bilinir.

 

 

 

Çocuklarda görülen bronşit hastalığının iki çeşidi bulunmaktadır; akut bronşit ve sinüzit bronşit. Akut bronşit, en yaygın bronşit türüdür ve diğer bronşit çeşidine göre daha hızlı ilerler. Oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabilen bir türdür. Akut bronşit genellikle virütik nedenlere dayanmaktadır. Bu bronşit bir soğuk algınlığı veya üst solunum yollarında enfeksiyon bulaşması sonucu oluşur. Akut bronşitin tedavi edilmemesi zatürre ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Bir diğer bronşit türü ise kronik bronşittir. Kronik bronşit nadiren çocuklarda görülür. Genellikle 45 yaş üstü için geçerli bir hastalık türüdür. Kronik bronşit olan çocuklarda solunum yollarına bulaşan enfeksiyon akut bronşite göre daha zor iyileşir. Tedavi süreci ise hastaya göre değişse de genellikle 1 aydır. Kronik bronşit kendini balgamlı öksürük ile gösterir. Buna ek olarak burun tıkanması ve sümük akması da bu hastalığın belirtileri arasına girer.

Çocuklarda Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşit iltihaplanması, küçük hava kesecikleri yani, bronşlara enfeksiyon bulaşması sonucu ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak kesecikler daralır ve akciğer olumsuz etkilenir. Alt solunum yollarında oluşan iltihaplanmalar arasında en sık görülen hastalıktır. En sık görülen türü ise akut bronşittir.

Çocuklarda bronşit nedenleri birçok faktörlere dayanır. Hastalığın başlıca belirtisi hapşıra ve burun akıntısıdır. Bunun nedeni ise üst solunum yoluna Respiratuval Sinsisyal Virüs’ün bulaşmasıdır. Bir diğer belirtisi ise yüksek ateş ve bunu takiben iştahsızlıktır. Hastalık daha ileri evrelere geçtiğinde hava kesecikleri tıkanır ve nefes almak giderek zorlaşır. Aynı zamanda ani gelişen öksürükler de günlük hayatı olumsuz etkiler. Çocuklarda bronşitin en bilinen belirtisi solunum yollarından gelen hırıltı benzeri seslerdir.

Akut bronşit ve astım bronşit belirtileri birbirlerine benzer ve çoğu zaman karıştırılırlar. Özellikle her iki bronşit türünü ilk başlarda ayırt etmek oldukça zordur. Ancak zaman ilerledikçe klinik bulguları sayesinde tanı koyma işlemi daha da kolaylaşır. Enfeksiyon bulgusuna rastlanması, ailede astım veya atopi öyküsünün olması çocuklarda astım hastalığına işaret eder.

Çocuklarda bronşit belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Hafif ateş ve baş ağrısı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Göğüste sıkışma ve ağrı,
 • Nefes alırken zorlanma,
 • Yorgunluk,
 • Vücutta ağrı.

Çocuklarda Bronşit Önleme Yolları

Çocuklarda bronşit hastalığını önlemek sanılanın aksine birkaç basit yöntemden geçer. Her konuda olduğu gibi bu konuda da en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Bronşitin ana nedeni grip, nezle gibi enfeksiyonla bulaşan hastalıklardır. Bu nedenle çocuğunuzun bu hastalıklara sahip kişilerle zaman geçirmesine izin vermemeniz gerekir. Buna ek olarak hijyenik açıdan temiz bir ortamda yaşaması da bronşitin görülme olasılığını en aza indirir. Bunun için çocuklar yemeklerden önce mutlaka ellerini yıkamalı ve öksürürken mutlaka ağzını kapatmalıdır.

Çocuğunuzun çok zaman geçirdiği alanları rutin olarak temizlemeniz de bu hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır. Solunum yolu enfeksiyonuna sahipse yüksek bir yastıkta uyumasını öneririz. Buna ek olarak çocuğunuzun fazla sigara dumanı içeren veya havalandırma yapılmayan yerlerde zaman geçirmemesi gerekir. Ayrıca çocukların toza karşı alerjileri olmasa bile tozlu alanda zaman geçirmemesi gerektiğini de belirtelim. Aksi halde bronşite yakalanma riskleri oldukça yüksektir.

 

 

 

Eğer çocuğunuz iki veya üç hafta boyunca devamlı öksürürse mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Aynı zamanda aşağıdaki belirtilerin de görülmesi halinde bronşit hastalığına yakalanma ihtimali yüksektir;

 • Nefes alırken göğüste hırıltı,
 • İştahsızlık,
 • Dehidrasyon,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Düşmeyen ateş,
 • Kanlı balgam,
 • Nefes alırken zorlanma.

Eğer çocuğunuzda yukarıda saydıklarımızdan herhangi biri varsa veya ilk aşamada bir atak geçirmişse daha tehlikeli sonuçlar görülmemesi için mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir.

Çocuklarda Bronşite Evde Tedavi Yöntemleri

Bronşit ilk aşamalarda evde bazı yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak ileri aşamada bir bronşit iltihabı söz konusu ise mutlaka doktora görünmek gerekir.

Bronşit evde tedavi yöntemleri olarak aşağıdakileri gösterebiliriz;

Gargara

Çocuğunuz gargara için uygun yaşta ise tuzlu su ile gargara yapabilir. Tuzun bakterileri öldürerek hijyenik bir ortam yaratma özelliği vardır. Gargara sayesinde boğazdaki şişlik giderilir ve boğaz rahatlar. Tat vermesi için karışıma çok az bal ekleyebilirsiniz.

Hava nemlendirici cihaz

Hava nemlendirici cihazlar ortama nem katarlar. Bu sayede çocuklar daha rahat nefes alır. Eğer cihazı satın almak istemiyorsanız çocuğunuzun odasındaki peteğin üzerine ılık su dolu kap koyabilirsiniz.

Bal

Bal, öksürüğü kesme özelliğine sahiptir. Bu sayede hem nefes almak kolaylaşır hem de boğazdaki şişlik azalır. Çocuklarda bronşit üzerine yapılan araştırmalar da balın öksürüğe iyi geldiğini kanıtlamıştır. 2 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı limonu karıştırarak veya ballı ılık süt hazırlayarak da çocuğunuzun bal tüketmesini sağlayabilirsiniz.

 

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top