Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuk hastalıkları - Kış Aylarında Bebek Bakımı

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte tüm ebeveynler bebeklerinin hastalanmasından endişe duymaya başlarlar. Bağışıklık sistemi yetişkinlere göre hassas olan bebeklerin hastalanma riski kış aylarında daha fazladır. Bu nedenle bebekleri soğuk havalarda dışarı çıkarmak ebeveynlerin en çok kaygı duyduğu hususlardandır.

Kış aylarında bebeklerin sağlığını korumak ebeveynleri biraz yorabilir. Özellikle anneler bu konuda daha fazla hassasiyet gösterdikleri için bazen yanlış uygulamalarla bebeklerinin hastalanmasına neden olurlar. Bu yüzden hem anneler hem de babalar için kışın bebek bakımı ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri bir araya topladık.

Bebekler Soğuk Havalardan Nasıl Korunmalı?

Bebekler doğduklarında yetişkinler gibi güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmazlar. Bebeklerin vücut direnci zamanla artar. Bu nedenle gelişim sürecinde bebeklerin hastalanması kaçınılmazdır. Özellikle soğuk kış günlerinde bebekler hastalanmaya daha yatkın olurlar.

Bebekleri kış aylarında hastalıklardan korumak için bu konularda dikkatli olmak gerekir;

Bebekleri emzirmek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebekleri hastalıklara karşı korumak için bağışıklık sistemlerini güçlendirmek gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendiren en ideal yöntem ise anne sütüdür. Anne sütünde hastalıklara karşı savaşan antikorlar bulunur. Bu sayede anne sütü ile büyüyen bebekler hastalıklara karşı dirençli olur ve daha kolay atlatır. 6. aydan sonra ise anne sütünün azalması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar tercih edilmelidir.

Kışın bebeklerin giyimine dikkat edilmelidir.

Kışın bebeklerde ısı kaybı en çok baş kısmında gerçekleşir. Bu nedenle bebeklerin başı sıcak tutulmalıdır. Buna ek olarak yumuşak ve cildi tahriş etmeyen kalın kıyafetler tercih edilmelidir. Ev ortamında ise bebekleri rahatsız etmeyen ve çok da kalın olamayan giyimler tercih edilebilir.

 

 

 

Kış aylarında bebekler kendi giydiğinizden bir kat daha fazla giydirilmelidir. En önemli kural ise çok kalın giyimlerin aksine orta kalınlıkta ancak kat kat giydirmektir. Böylece daha sıcak ortamlara geçtiğinizde bebeğinizin terlememesi için katmanları azaltabilirsiniz.

Bebekleri aşırı kalın giydirmek onları rahatsız eder.

Bazı anne-babalar bebeklerini kalın giydirirlerse hastalıklardan daha etkili koruyacaklarını düşünürler. Ancak sanılanın aksine bebekleri kalın giydirmek onların terlemesine ve daha kolay üşütmesine sebebiyet verir. Aşırı su kaybı nedeniyle bebekler daha çabuk hastalanır.

Güneşli kış günlerinde bebeğinizi dışarı çıkarın.

Güneş ışığı bebekler için oldukça önemlidir. Ancak kış aylarında güneşin nadiren görünmesi nedeniyle bebekler güneşten mahrum kalırlar. Güneş ışığı sayesinde D vitamini vücutta aktif hale gelir ve böylece kemik gelişimi hızlanır, kanda kalsiyum miktarı dengelenir. Bu nedenle kışın güneşli havalarda bebekler mutlaka 10 – 15 dakikalığına güneşe çıkarılmalıdır.

Banyo süresini kısa tutun.

Kış aylarında yapılan hatalardan biri de bebekleri uzun süre banyoda tutmaktır. Kışın banyo süresi ortalama 10 dakika olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca bebeğinizi her gün şampuanla ve sabunla yıkamak cildini tahriş edebilir. Bu nedenle haftada en çok 2 defa sabunlu ve şampuanlı banyo yeterlidir.

Düzenli aşı yaptırın.

Kış aylarında bebeklerin bağışıklık sistemi daha korumasız hale gelir. Bu nedenle aşılar bebekleri hastalıklardan korur. Bebeğinizin aşılarını düzenli aralıklarla yaptırın.

Kışın Bebek İhtiyaç Listesi

Kışın bebekler hastalık kapmamak için belirli giyimlere ihtiyaç duyarlar. Söz konusu giyim ihtiyaç kategorisi yaş aralığına göre değişse de genel olarak çok kalın olmayan ve bebekleri rahatsız etmeyen kıyafetler tercih edilmelidir. Tulum ve bodyler kış aylarında bebekler için ideal seçimdir.

Kışın bebek ihtiyaç listesi oluşturulurken kumaş ve termal özellikli giyimler tercih edilmelidir. Bebeğinizin ıslanmaması için su geçirmezlik özelliği 1500 mm üstü olan giysiler ise ideal seçim olacaktır. Ayrıca kışın giyim eşyası seçerken kapüşon detayını da atlamamanız gerekir. Giyimlerde bulunan fermuarların da özel korumalı olmasına dikkat edilmelidir.

Kışın bebekler için gerekli olanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Tulum

Kadife tulumlar tercih edilebilir. Uzun kollu ve ayaklı olması nedeniyle oldukça kullanışlıdır. Tulumların içerisine giydirebileceğiniz çorap, pijama bebeğinizi daha sıcak tutacaktır. Ancak sıcak ortamlarda bu kadar kalın giydirmenin bebekleri rahatsız edeceğini de unutmayın.

Body

Bebek bodylerinin uzun kollu, kısa kollu ve atlet gibi çeşitleri vardır. Tüm bu çeşitler bebekler için uygundur. Özellikle 0 – 3 ay aralığındaki bebekler için yandan veya alttan çıtçıtlı bodyler tercih edilebilir.

Uzun Kollu Pijama

Pamuklu olanları tercih edilebilir. Yeni doğan bebekler için pek uygun olmasa da 3. aydan itibaren bebeklere giydirilebilir.

Çorap ve Yün Patikler

Hem yeni doğan hem de 3. ay sonrası bebekleri kış aylarında soğuklardan korumak için yün çoraplar mutlaka tedarik edilmelidir. Özellikle ilk aylarda bebeklerin üşümesini önler ve hastalıklardan korur.

İç Zıbın

İç zıbın mevsimsel olarak kullanıldığı için bu giyimi genellikle kış aylarında tercih ederler. Bu nedenle 2 – 3 tane iç zıbın satın almanız yeterli olacaktır.

Yün Hırka veya Süveter

Hırka ve süveterler kış mevsiminin vazgeçilmezlerindendir. Orta sıcaklığa sahip evlerde pek ihtiyaç duyulmasa da kış aylarında bebeğinizi dışarı çıkartırken mutlaka giydirmeniz gerekir. Daha rahat bir kullanım için önden veya omuzdan düğmeli olanları tercih edebilirsiniz.

Bebekler için kış aylarında gerekli olan diğer giyimlere ayaklıklı alt, yünlü ve pelüş battaniye, yorgan, şapka ve eldivenler örnek gösterilebilir.

Kış Aylarında Bebek Cilt Bakımı

Bebeklerin hassas cildi kışın sert soğuklarına karşı korumasızdır. Bu nedenle bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha fazla özen ve dikkat gerektirir. Kışın bebek cilt bakımı için temizliğe önem verilmeli ve doğru kıyafetler seçilmelidir.

Kış aylarında bebekler hastalıklara daha sık yakalandıkları için burun akıntısı, salya gibi sorunlarla da karşılaşırlar. Burun akıntısı, salyadan dolayı bebekler dudaklarını sık sık yalamak zorunda kalırlar ve bu da soğuk havalarda ciltte kızarma, çatlama sorunlarına neden olur. Bu gibi durumlarda mutlaka bebek nemlendiricisi kullanılmalıdır.

Egzama rahatsızlığı olan bebeklerde ise kış aylarında egzama bölgelerine cilde uygun temizleyiciler uygulanmalıdır. Banyo sonrasında ise egzamalı bebeklerin cildi mutlaka nemlendirilmelidir.

Tüm bunlara ek olarak kışın soğuk ve kuru havalarından korunmak için bebekler mutlaka atkı ve bere olmadan dışarı çıkmamalıdır. Sadece yazın değil, kışın da güneş kremi kullanılmalı ve güneşe çıkmadan 15 dakika önce sürülmelidir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top