Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

serebral palsi nedir

Serebral palsi, çocukları özürlü hale getiren bir durumdur. Vücudu hareket ettirme ve pozisyon verme zorluğuna sebep olan bir kas kontrolü hastalığıdır. Hareketi kontrol eden beynin küçük bir kısmı, doğumdan önce veya sonra yaşamın erken döneminde çocuk halen bir bebek iken zarara uğramıştır.

Kaslar, beynin zarar gören kısmından yanlış talimatlar alır. Bu, kendilerini sert veya gevşek hissettirir. Bazen zarar, görme, işitme, iletişim ve öğrenme ile ilgili zorluklara sebep olabilen diğer beyin kısımlarını etkiler. Serebral palsi çocuğu yaşam boyu etkilemektedir. Beyindeki zarar kötüleşmez, fakat çocuk büyüdükçe etkiler daha fark edilir hale gelir. Örneğin kemik ve eklemlerde Şekil bozuklukları gelişebilir. Serebral palsi her çocuğu farklı Şekilde etkiler.

Orta derecede etkilenmiş bir çocuk hafif bozulmuş denge ile yürümeyi öğrenecektir. Diğer çocuklar ellerini kullanma zorluğu yaşayabilir. Ciddi Şekilde etkilenmiş çocuk, oturmayı öğrenmek için yardıma gerek duyabilir ve günlük görevlerinde bağımsız olmayabilir. Serebral palsiye her ülkede rastlanır.

Doğan her üç yüz çocukta yaklaşık birisinde serebral palsi geliştiği bildirilmektedir. Serebral palsili tüm çocuklar, erken eğitim ve öğretimden yarar görebilir. Hiçbir tedavisi olmamasına rağmen, çocuğa yardım etmeye ne kadar erken başladığımıza ve beynin ne kadar zarar gördüğüne bağlı olarak, etkiler azaltılabilir. Yardım ne kadar erken başlatılırsa, o kadar fazla gelişme kaydedilebilir.

 

 

 

Serebral Palsi Tipleri Nelerdir?

Spastik Spastik, sert veya gergin kaslar anlamına gelmektedir. Kas sertliği hareketi yavaşlatır ve zorlaştırır. Hasarlı beyin kısmından gelen yanlış talimatlar, çocuğun vücudunu hareket etmesini zorlaştıran tipik anormal pozisyonlarda tutulmasına neden olur. Bu çeşitli hareketlerin yapılamasına sebep olur. Aşamalı olarak deformiteler gelişebilir.

Kas sertliği çok fazla çaba kullanılarak veya çok hızlı hareket ederek, sıkıntı yaşandığı zaman daha kötüleşir. Baş pozisyonundaki değişiklikler, sertliğin vücudun bir kısmından başka bir kısmına geçişine sebep olabilir. Spastik serebral palsi, serebral palsinin en sık görülen tipidir. Spastik çocuk, vücudunun hangi kısımlarının etkilenmiş olduğuna göre isimlendirilir.

Atetoid; Kontrolsüz hareketler anlamına gelmektedir. Bunlar çocuğun bacaklarının, kollarının, ellerinin veya yüzünün sıçrayıcı, yavaş, eğilip bükülme hareketleridir. Hareketler zamanın çoğunda meydana gelir.  Çocuk heyecanlandığı zaman veya sıkıntılı olduğu zaman kötüleşir ve sakin olduğu zaman çok daha azdır. Kaslar sert durumdan gevşek duruma geçtikçe anormal vücut pozisyonları gelir ve gider.

Deformitelerin gelişmesi daha az olasıdır.  Bu sabit değişim, dik durmayı zorlaştırır, bu nedenle denge kötüdür. Yüz etkilenmişse, anlaşılacak yeterlilikte net konuşmak daha zor olabilir. Atetoid çocuklar, bebekler gibi gevşektir. Bunlar genellikle iki ile üç yaşlarında kontrolsüz hareketler geliştirmektedir. Bu aşamalı olarak meydana gelir.  Bir kısım çocuk gevşek kalır.

Ataksik; Ataksi, dengesiz sallanma hareketleri anlamına gelir. Bu dengesiz hareketler yalnızca denge sağlamaya, yürümeye veya elleri ile bir Şey yapmaya çalıştığı zaman görülmektedir. Örneğin çocuk bir oyuncağı ulaştığı zaman, ilk seferinde tutamayabilir. Ayakta durma ve yürümenin öğrenilmesi çok daha uzun süre alır, çünkü denge bozukluğu vardır.

Karma; Birçok çocuk, serebral palsinin birden fazla tipinin özelliklerini göstermektedir. Örneğin, bazı çocuklar atetoid hareketlerin bulunduğu spastik serebral palsiye sahiptir.

Hastalığın nedeni nedir?

Her çocukta beyinde hasar oluşan bölgeye göre farklı bulgular görülür. Hastalığın nedenini saptamak çoğu zaman mümkün olmaz.

Doğum öncesi nedenler

 • Annenin hamilelik sırasında geçirdiği enfeksiyon hastalıkları (kızamıkçık, zona, vb)
 • Anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı
 • Annede gebelik veya gebelik toksemisi (zehirlenmesi)
 • Hiçbir neden bulunamayan (çocukların % 30‟unda)

 

 

 

Doğum sırasındaki nedenler

 • Doğum sırasında oksijen yetersizliği-doğum sırasında bebeğin mor doğması, geç nefes alması ve beynin oksijensizliğe bağlı olarak hasara uğraması,
 • Zor doğumlar sonucu doğum yaralanması-zayıf veya çok genç annelerin iri doğan bebekleri, doğum esnasında bebeğin başının aşırı zorlanması ve beyin hasarı oluşması,
 • Prematür doğum-9 aylıktan önce doğan ve 2 kg. altında doğum tartışı olan bebeklerde serebral palsi daha sık görülür.

Doğum sonrası nedenler

 • Çok yüksek ateş-enfeksiyon veya bebeğin ishal nedeniyle aşırı susuz kalmasına bağlı
 • Enfeksiyonlar-menenjit (beyin zarlarının iltihabı), ensefalit (beynin iltihabı) gibi ağır enfeksiyonlar
 • Kafa travması-düşme, trafik kazası gibi nedenlerle
 • Oksijen yetersizliği-boğulma, gaz zehirlenmesi, vb.
 • Zehirlenmeler
 • Beyin kanaması veya beyinde pıhtı oluşumu-genellikle nedeni tespit edilemez.
 • Beyin tümörü-serebral palsiye benzer ama bulgular ilerleyicidir.

Serebral palsi bulaşıcı mıdır?

Hayır, kesinlikle değildir. Bir çocuktan diğerine bulaşmaz.

Serebral palsili kişiler evlenip, çocuk sahibi olabilirler mi?

Evet ve çocuklarında bu hastalık görülmez.

Çocuğumuza serebral palsi tanısı konulduğunda neler yapmalıyız?

Serebral palsi kesin tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak, ne kadar erken teşhis edilirse, çocuğun gelişiminde o kadar olumlu katkılar sağlanabilir. Çocuk beynindeki sağlam bölgeleri kullanmayı öğrenerek, bağımsız bir yaşam sürebilir. Sürekli yeni tedaviler aramak yerine, çocuğunuzun mevcut kapasitesini geliştirmesine yardımcı olun ve bağımsız yaşam becerileri öğrenmesini sağlayın.

İlaçla tedavisi var mıdır?

Epilepsi (nöbet) problemi olan çocukların sürekli doktor kontrolünde olması ve nöbet geçirmesini önleyen ilaçları kullanması gereklidir. Çocuğun geçireceği her yeni nöbet, beyindeki hasarı olumsuz etkiler. Aşırı ve yaygın spastisitesi olan serebral palsili çocuklarda antispastik (spastik kasları gevşeten) ilaçların kullanımı söz konusu olabilir. Ancak bu ilaçların sürekli kullanılmaları önemli yan etkilere yol açabilir.

Bölgesel olarak, belirli kaslarında hareketi engelleyen kas spastisitesi varlığında, sinir-kas blokları kullanılabilir.  Bunların içinde en yaygın kullanılanı kaslara yapılan Botulinum toksin enjeksiyonlarıdır. Botulismus toksini spastik olan kasın içine enjeksiyon ile uygun dozda verildiğinde o kasın 2-3 ay süre ile felç olmasına neden olmaktadır.

Bu şekilde istemsiz olarak kasılan adalenin kasılması engellenmekte, kol veya bacağın gevşemesi sağlanmaktadır. Daha nadir olarak, alkol ve fenol blokları kullanılır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, enjeksiyondan sonra yoğun bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanarak, elde edilen gevşemenin kalıcı olması için çalışılması gerektiğidir. 

Ameliyat yardımcı olur mu?

Ameliyatlar serebral  palsiyi    tedavi    etmez. Ortopedik    ameliyatlar, kontraktürleri düzeltmek için veya kontraktürlerin gelişmesini önlemek için, spastik kasların çekmesini zayıflatmak için kullanılmaktadır. Yürümeye başlamış olan çocuklarda, uzman ortopedistler tarafından dikkatli bir değerlendirme sonucunda yapılan ameliyatlarla, başarılı sonuçlar elde   edilebilmektedir.

Ayakta duramayacak kadar dengesi bozuk olan çocuklarda, ameliyatlar yarar sağlamaz. Spastisitenin günlük bakım aktivitelerini bozduğu aşırı spastik olgularda Beyin Cerrahisi tarafından yapılan kasları gevşetmeye veya istemsiz hareketleri kontrol altına almaya yarayan ameliyatlar yapılabilir. Omurilik içine yerleştirilen Baklofen pompası da bu yöntemlerden biridir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top