Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuk hastalıkları- egzama

Bebeklik egzeması (Atopik dermatit), kalıtsal olarak alerjiye yatkın bireyin ilk görülen alerjik hastalığıdır. Her çocuktan 1-2 sinde görülebilmekte ve sıklığı tüm diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi giderek artmaktadır.

Bu artıştan; doğal yaşamdan uzaklaşma, yaygın antibiyotik ve aşı kullanımı sonucu hastalıkların azalması ve stres ayrıca ev içi alerjenlerin arttığı şehir yaşamı sorumlu tutulmaktadır.

Genellikle 3-4. aylarda yanaklarda kuru bir zeminde kızarık pütürlerle karakterize olan bebeklik egzeması, kol ve bacakların dış yüzeyi ve gövdede de olabilirken 2 yaştan sonra kol ve diz içleri en sık tutulan yerlerdir. Temel özelliği kaşıntılı oluşudur. Çocuk kaşımak için yeterince büyükse yatağı ve cildi kan içinde kalabilir. Bazen de enfekte olup sulanabilir.

Tüm diğer alerjik hastalıklar gibi kronik yani uzun süreli ve düzenli takip gerektiren bir hastalıktır. Seyri esnasında çokça alevlenme ve yatışma dönemleri gösterir. Yatışırken, yaşla birlikte çocukta burun ve solunum yolu alerjisi, yani alerjik nezle ve astım gelişebilir ki bu oran % 50’ler civarındadır. En çok yumurta, süt, buğday, fındık gibi alerjik besinlerin, bebeğe anne sütüyle geçmesi ve bebeği duyarlandırması sonucu gelişir. Ev tozu akarları da bir etkendir.

 

 

 

Bu hastalıkta deri normal kişilerin derisinden farklı olarak nemi tutan moleküller ve esansiyel yağ asitleri açısından fakirdir. Ayrıca derinin savunması da kusurludur. Bu nedenlerle kuru olan deri yeterince nemlendirilemezse, kaşıntı ile bütünlüğü bozulur.

Normalden fazla olarak bulundurduğu mikroplarla da kolayca enfekte olur. Bu durum ev tozu akarlarının ve diğer çevre! alerjenlerin deriyi etkilemesi ve alerjik cevap oluşturmasını kolaylaştırırken derinin yaygın uçuk virüsü enfeksiyonuna da yol açabilir.

Tedavinin temeli, alerji tetkikleri ve gerekirse deri testi ile belirlenen, başta besin olmak üzere sorumlu alerjenden kaçınılmasıdır.

Bebek sadece anne sütü alıyorsa annenin de bu besinlerden sakınması gerekir. Yanı sıra kuru derinin nemlendirilmesi temeldir. Bebeğe yünlü giysi giydirilmemeli yatakta yün ve yerde yün halı olmamalıdır. Oda sıcak olmamalı, toz ıslak nemli bir bezle alınmalı çocuk terlemeyecek şekilde pamuk ve penye giysiler ile giydirilmelidir.

 

 

 

Steroidli kremler ve antialerjik ilaçlar da yeterli doz ve sürede doktor gözetiminde kullanılabilir. Erken dönemde tanısı konabilen egzemalı çocukta, bu tedbirler alınırsa, ilerleyen dönemlerde gelişebilecek solunum yolu alerjisine bağlı sık burun akıntı ve tıkanıklığı ile öksürüklerin, orta kulak iltihabı ile sinüzitlerin sıklığı azaltılabilir. Böylece hem gereksiz antibiyotik kullanımı engellenir, hem de kısmen de olsa astım gelişiminin önüne geçilebilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top