Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."

Sever hastalığı kızlarda daha çok 8-10 yaşlarında, erkeklerde ise 10-12 yaşlarında görülür. 15 yaşından sonra görülmesi çok nadirdir. Hastalık daha çok erkek çocuklarda görülür. Topuk kemiği (kalkeneus) arka-alt büyüme plağında bir zorlanmaya bağlıdır.

Bu bölgedeki bursayı, aşil tendonunu (ayağın arkasındaki kalın kiriş) ve tendon yapışma yerini etkileyen bir hastalıktır.

Sever hastalığının belirtileri nelerdir?

Özellikle 8-15 yaşlarında, çok aktif, atletik ve kilolu erkek çocuklarında ve gençlerde daha sık görülür. Hastanın esas şikayeti yürüme yada spor aktiviteleri sonucu topallamaya yol açan topuk ağrısıdır. Aşil tendonu çevresinde basmakla ağrı vardır. Aşil tendonu gergin ve ağrılıdır. Topuk üzerinde yürüme ağrılı, parmak ucunda yürüme ağrısızdır. Hasta ayak parmak uçlarını yukarı doğru büktüğünde topukta şiddetli ağrı olur. Genellikle tek taraflıdır, iki taraflı da olabilir.

Sever hastalığı, özellikle çocuklarda görülen topuk kemiğinin (kalkaneus) büyüme plaklarında oluşan bir ayak sorunudur. Büyüme plaklarında görülen büyüme kıkırdağına ait bu sorunlar kızlarda 8-10, erkeklerde ise 11-12 yaşları arasında özellikle hareketli çocuklarda görülür. Ancak genellikle erkek çocuklarda Sever hastalığına daha çok rastlanır.

Sever hastalığında kişide ayağın arka kısmında bulunan aşil tendonunun topuk kemiğine yapışma yerinin alt kısmında hassaslaşma ve ağrı görülür. Ayak bileğinin etrafındaki kaslarda ise kısalık ve kuvvetsizlik, ayak taban sorunları (düz tabanlık, içe basma vb.) ortaya çıkabilir.

Sıçrama, hızlı koşu ve ani durma gibi sportif faaliyetleri çok yapan kişilerde ya da çocuklarda görülme olasılığı daha fazladır. Ayak tabanında sorunu olan bireylerde de (taban çökmesi-düz tabanlık-p.planus, taban yüksekliği-yüksek taban-p.kavus, vb.) sever hastalığı görülebilir.

Sever hastalığı nasıl teşhis edilir?

Sever hastalığının teşhisinde X-ray görüntüleme tekniğinden yararlanılır. Ancak görüntülemede klinik muayeneden farklı sonuçlar görülebilir.

Sever hastalığı nasıl tedavi edilir?

Sever hastalığı bulunan kişiden özellikle geceleri topuk ağrısı varsa istirahat etmesi ve spora ara vermesi istenir. Ancak bazen kişiye alçı uygulanması gerekebilir. Spor sırasında veya sonrasında topuk ağrısı olan çocukların ise ağrı olmayan süre boyunca spor yapılmasına izin verilebilir. Gastrosoleus kasını (baldır kası) germe, ayak etrafı kasları kuvvetlendirme, egzersiz sonu buz uygulaması, ağrı olan bölgeye masaj, fizik tedavi ve rehabilitasyonda uygulanabilecek diğer tedavi seçenekleridir.

Tedavi kişiye özel planlanır.

Sever hastalığı tedavisinde kişinin, zaman zaman topuk ve ayak tabanını destekleyen tabanlıklar kullanması gerekebilir. Unutulmaması gereken en önemli konu tedavinin kişiye özel planlanması gerektiğidir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top