Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Hastalıkları

Nekrotizan Enterokolit (NEC), prematüre bebekleri sıklıkla etkileyen bir gastrointestinal hastalıktır. Hastalık, bağırsakların içini kaplayan hücrelerin ölümünün neden olduğu bağırsağın enfeksiyon ve iltihaplanmasını içerir.

Kraniosinostoz, bir bebeğin kafatasındaki kemiklerin bir araya geldiği bir doğum kusurudur. Bu durum yaygın olarak bebeğin kafası tam olarak oluşmadığında meydana gelir. Bu doğum kusuru bebeklerde görme kaybına ve öğrenme sorunlarına neden olabilir.

1 ay - 5 yaş arasında görülen, menenjit ve ensafalit gibi santral sinir sistemi enfeksiyonu ya da elektrolit bozukluğu, intoksikasyon gibi tanımlanmış bir neden olmaksızın ve daha önce geçirilmiş ateşli nöbet hikâyesi olmadan ateşle beraber ortaya çıkan hastalık nöbetleridir.

Kabızlık, sindirim sisteminin yavaşlamasına bağlı olarak dışkılamanın azalması ve ağrılı bir şekle dönüşmesi olarak tanımlanabilir. Dışkı sayısı her yaştaki çocuğa göre farklılık gösterdiği için kabızlığı tarif ederken günlük dışkılama sayısı olarak kesin bir sayı vermek doğru değildir. Ancak çocuğun kendi ritminden sapmaları dikkate almak gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonları solunum yolu enfeksiyonlarından sonra çocuklarda 5 yaşına gelinceye kadar çok sık rastlanan bir enfeksiyondur. İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel organın bakterilere maruz kalması ve bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşmasıyla oluşur.

Çocukluk ve ergenlik çağında göğüs ağrısı yakınması sık görülmekte ve çoğunlukla ailelerde endişeye yol açmaktadır. Erişkinlerde göğüs ağrısı ciddi kalp hastalıklarının bir işareti olabilirken, çocuklarda kalp hastalıklarından kaynaklanan göğüs ağrıları nadirdir.

Döküntülü hastalık çocuklarda vücutta genellikle kırmızı renkli fakat farklı karakterlerdeki döküntülerle seyreder. Genellikle ateşli, bulaşıcı ve viral hastalıklardır. Sadece kızıl bakteri ile bulaşır.

Geniz eti büyümesi; çocuklarda hırçınlık ve iştahsızlık gibi problemleri de beraberinde getirebiliyor. Yetişkinlerde ve çocuklarda sık rastlanılan bu rahatsızlığın ilaç tedavisine cevap vermediği durumlarda ise 20 dakikada gerçekleştirilen geniz eti ameliyatı ile hastalar sağlığına geri kavuşabiliyor.

Belki bu hastalığın adını ilk defa duyuyor olabilirsiniz ama bu çok sık rastlanan ve dünyanın tüm ülkelerinde insanların yüzde 90-95'nin geçirdikleri bir enfeksiyondur.

Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken dönemde beyinde hareketle ilgili merkezlerin bir ya da birkaçının hasar görmesi sonucu oluşan klinik durumdur. Bir başka deyişle, henüz olgunlaşmasını tamamlamamış fetüs ya da bebek beyninin anatomik yapısının çeşitli nedenlerle bozulması ya da hasara uğraması sonucu oluşan ilerleyici olmayan hareket ve duruş bozukluğudur.

Site İçi Arama