Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Hastalıkları

Dravet sendromu, erken bebeklik döneminde başlayan ve ömür boyu süren uzun süreli nöbetlerle karakterizedir. Dravet sendromundan etkilenen çocuklar, okulu etkileyebilecek çeşitli bilişsel, davranışsal ve fiziksel engellere ve gelişimsel gecikmelere sahip olabilir.

Her ebeveyn, çocuklarının yeterli beslenmesini sağlamak için çabalar ve çabalar. Çocuğunuzun beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazı durumlarda daha da zor olabilir. Bundan dolayı ebeveynler çocuklarına cezbedici jelibon formlarda da bulunan takviyeler veya multivitaminler verme seçeneğini değerlendirebilir.

Ne denerseniz deneyin, bebeğinizi rahatlatamazsınız. Ve ağlama nöbetleri her gün aynı saatte devam ediyor. Bu, özellikle zaten yorgun olduğunuzda, sonsuza kadar sürecek gibi görünüyor. Peki, eksik olan nedir?

Nekrotizan Enterokolit (NEC), prematüre bebekleri sıklıkla etkileyen bir gastrointestinal hastalıktır. Hastalık, bağırsakların içini kaplayan hücrelerin ölümünün neden olduğu bağırsağın enfeksiyon ve iltihaplanmasını içerir.

Kraniosinostoz, bir bebeğin kafatasındaki kemiklerin bir araya geldiği bir doğum kusurudur. Bu durum yaygın olarak bebeğin kafası tam olarak oluşmadığında meydana gelir. Bu doğum kusuru bebeklerde görme kaybına ve öğrenme sorunlarına neden olabilir.

1 ay - 5 yaş arasında görülen, menenjit ve ensafalit gibi santral sinir sistemi enfeksiyonu ya da elektrolit bozukluğu, intoksikasyon gibi tanımlanmış bir neden olmaksızın ve daha önce geçirilmiş ateşli nöbet hikâyesi olmadan ateşle beraber ortaya çıkan hastalık nöbetleridir.

Kabızlık, sindirim sisteminin yavaşlamasına bağlı olarak dışkılamanın azalması ve ağrılı bir şekle dönüşmesi olarak tanımlanabilir. Dışkı sayısı her yaştaki çocuğa göre farklılık gösterdiği için kabızlığı tarif ederken günlük dışkılama sayısı olarak kesin bir sayı vermek doğru değildir. Ancak çocuğun kendi ritminden sapmaları dikkate almak gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonları solunum yolu enfeksiyonlarından sonra çocuklarda 5 yaşına gelinceye kadar çok sık rastlanan bir enfeksiyondur. İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel organın bakterilere maruz kalması ve bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşmasıyla oluşur.

Çocukluk ve ergenlik çağında göğüs ağrısı yakınması sık görülmekte ve çoğunlukla ailelerde endişeye yol açmaktadır. Erişkinlerde göğüs ağrısı ciddi kalp hastalıklarının bir işareti olabilirken, çocuklarda kalp hastalıklarından kaynaklanan göğüs ağrıları nadirdir.

Döküntülü hastalık çocuklarda vücutta genellikle kırmızı renkli fakat farklı karakterlerdeki döküntülerle seyreder. Genellikle ateşli, bulaşıcı ve viral hastalıklardır. Sadece kızıl bakteri ile bulaşır.

Site İçi Arama