Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kız Bebek Boy ve Kilo Büyüme Tablosu: 0 - 12 Ay

Bir kız çocuğunun ebeveyniyseniz ve ilk yıldaki büyümesini anlamak konusunda endişeliyseniz, işte size yardımcı olacak bir şey. Bir kız çocuğunun bir yıldan 12 aya kadar olan büyüme tablosu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Küçük kızınızın çocuk doktoru, genellikle boy ve kilo değişikliklerini bir büyüme tablosu şeklinde takip eder. Bu, büyümesini belirlemek ve herhangi bir gelişimsel gecikmeyi ortadan kaldırmak için nihai bir rehber görevi görür.

Kız Bebek Büyüme Tablosu (0-12 Ay)

Zaman zaman alınan boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerine göre kız bebek için büyüme tablosu oluşturulur. İlk ölçüm seti doğum anında alınır. Doktor genellikle kızı bebekler için tasarlanmış bir tartı terazisine koyarak tartar. Boyu, sırt üstü yatırılarak ve baştan ayağa uzunluğu ölçülerek ölçülür. Baş çevresi, kaş hizasında başının etrafında bir mezura kullanılarak ölçülür. Sonraki ölçümler, doktora düzenli ziyaretler sırasında veya aşılar sırasında alınır.

Bu değerler, büyüme modelini karakterize etmede yardımcı olan bir büyüme eğrisi elde etmek için birleştirilir. Kız bebeğin yüzdelik büyümesi, dünya sağlık örgütünün (WHO) standart büyüme tablosu ile karşılaştırılarak hesaplanır. DSÖ çizelgesi, yüzdelik bir hesaplama elde etmek için birkaç bin sağlıklı kız bebekten toplanan verilere dayanarak tasarlanmıştır. Minimum değer yüzde 3'e, maksimum değer yüzde 97'ye karşılık gelir. Tipik olarak bir bebeğin büyüme parametreleri, bu minimum ila maksimum aralığın herhangi bir yerine düşebilir.

 

Yaş
(Ay Olarak)

Ağırlık
(kg olarak)

Santimetre olarak
yükseklik)

Baş çevresi
(Cms cinsinden)

0

2.4 – 4.2

45,6 – 52,7

31.7 – 36.1

1

3.2 – 5.4

50.0 – 57.4

34.3 – 38.8

2

4.0 – 6.5

53.2 – 60.9

36.0 – 40.5

3

4.6-7.4

55,8 – 63,8

37.2 – 41.9

4

5.1-8.1

58.0 – 66.2

38.2 – 43.0

5

5.5-8.7

59,9 – 68,2

39.0 – 43.9

6

5.8-9.2

61,5 – 70,0

39,7 – 44,6

7

6.1-9.6

62,9 – 71,6

40.4 – 45.3

8

6.3-10.00

64.3 – 73.2

40,9 – 45,9

9

6.6-10.4

65,6 – 74,7

41.3 – 46.3

10

6.8-10.7

66.8 – 76.1

41,7 – 46,8

11

7.0-11.0

68.0 – 77.5

42.0 – 47.1

12

7.1-11.3

69,2 – 78,9

42,3 – 47,5

 

Kız Bebek Büyüme Grafiği Yüzdelik Dili Anlamak

Büyümeyi ölçmenin yüzdelik dilim yöntemini anlamak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, bir kız bebeğin büyümesini ölçmenin basit bir yoludur. Bu yüzdelik hesaplama, DSÖ büyüme tablosu tarafından sağlanan standart değerlerden türetilmiştir.

Bir bebeğin ağırlığının yüzde 75'te olduğunu varsayalım, bu, genel bir kız bebek setinde, ağırlıklarının% 74'ünün ağırlığının altında ve% 25'inin üzerinde olduğu anlamına gelir. Bu, genel standartlarla karşılaştırıldığında çocuğun sağlığı ve gelişimi hakkında adil bir fikir verir. Ağırlık, boy ve baş çevresi gibi parametrelerin her birinin bireysel yüzde değerleri vardır ve neredeyse her zaman birbirinden farklıdır. Genel bir büyüme değerlendirmesi, üç parametrenin tümünü içerir.

Kız Bebek Boy ve Kilo Büyüme Tablosu Nasıl Okunur?

Ebeveynler olarak, bir kilo ve boy büyüme tablosunu nasıl yorumlayacağınız konusunda bir farkındalığa sahip olmanız çok önemlidir. Kız bebek büyüme tablosunu daha iyi anlamak için bebeğinizin doktorundan yardım isteyebilirsiniz. Ağırlık, boy veya baş çevresi ölçümlerinin yüzdelik hesaplamalarına yardımcı olan birçok çevrimiçi araç bulunmaktadır. Genel büyümeyi gözlemlemek için bir grafik olarak çizmenin dışında, bireysel yüzdelik dilimlere ulaşmak için bunlardan birini kullanabilirsiniz. Bir büyüme tablosunu okurken hatırlanması gereken bazı noktalar şunlardır:

Her zaman karşılaştırmanın ilgili cinsiyette yapıldığından emin olun. Bir erkek ve bir kız bebek için büyüme değerleri arasında minimum ve maksimum aralıkta küçük farklılıklar vardır.

Hastalık döneminde alınan ölçümler, özellikle kilo için gerçek sağlıklı değeri yansıtmaz. Bu nedenle, iyileşmeden sonra ağırlıkta istikrarlı bir iyileşme varsa, bu tür durumlarda grafikte bir düşüş göz ardı edilebilir.

Diş çıkarma, iştahsızlık, hastalık gibi nedenlerle kiloda meydana gelen dalgalanmalar bebeğin kilo tablosunda grafiği biraz etkileyebilir. Bilinen kilo kaybı nedenlerinin büyümede bir gerileme olarak alınmasına gerek yoktur.

Optimal yüzdelik değerler iyi bir büyüme oranı olarak kabul edilir, ancak bebeklerin her zaman maksimum yüzdelik aralığına yakın olması gerekli değildir.

Bebeğin boyu ve kilosu, büyümeyi değerlendirirken akılda tutulması gereken önemli noktalardır. Düşük değerlerle başlayan bebekler, büyüme yıllarında beklenen boy ve kiloya yetişme eğilimindedir. Bu nedenle, her bebeğin büyümesi, doğum değerleri göz önünde bulundurularak belirli bir süre içinde değerlendirilmelidir.

Bebeklerin ilk yıllarında sürekli hareket halinde olmaları nedeniyle boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerinde hatalar olabilir. Kız bebeklerin boy tablosunda değişikliklere neden olabilir. Hatalı bir okuma olduğundan şüpheleniyorsanız, doktordan yeniden ölçüm yapmasını isteyebilirsiniz.

Kız Bebeklerin Büyümesini Etkileyen Faktörler

Genetik, sağlık ve dış çevrenin bir karışımı olan bir dizi faktör, bir kız bebeğin büyümesini etkiler. Bunlardan bazıları.

1. Genetik

Genler, bir bebeğin büyümesinde büyük rol oynar. Ortalama boydan daha uzun olan veya iyi yapılı ebeveynlerin aynı genleri bebeklerine aktarması muhtemeldir.

2. Beslenme

Bebekler büyümek için belirli miktarda kalori ve besine ihtiyaç duyarlar. Bu yaştaki bebekler besinlerini genellikle anne sütünden veya mamalardan alırlar ve büyüme sütün kalitesi, süresi ve besleme sayısından etkilenir.

3. Hastalıklar

Soğuk algınlığı, kulak enfeksiyonu vb. gibi yaygın rahatsızlıklar, daha az beslenebileceği ve huysuz olabileceği için bebeğin büyümesinde küçük hıçkırıklardır. Kız bebek iyileştiğinde, büyümenin normale dönmesi muhtemeldir.

4, Gebelik Sağlığı

Sağlıklı bir hamilelik geçirdiyseniz, bebeğinizin normal büyümesi daha olasıdır. Bebek hamilelik sırasında öncelikle sizden besin aldığından, vücudunuzun hem sizi hem de bebeği desteklemek için yeterli besin üretmesi önemlidir.

Ne Zaman Endişelenmeli?

Büyümeyi incelerken parametrelerden herhangi birinde ani bir düşüş bir soruna işaret edebilir. Grafiğin sürekli olarak aşağı doğru düşmesi durumunda, muhtemelen gelişimsel bir sorunu gösterir. Ayrıca, parametrelerden herhangi biri en alt yüzdelik dilimdeyse, bunu doktorla görüşebilirsiniz. Yetersiz beslenme olasılığı olabilir ve bu nedenle doktorunuza büyümeyi desteklemenin yollarını sorabilirsiniz.

Özellikle doğumunun ilk yılında kız bebeğinizin büyümesini takip etmek, sağlıklı olmak ve herhangi bir gelişimsel sorunu ortadan kaldırmak için çok önemlidir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama