Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebekler Neden Dikkatli Bakar?

Yeni ebeveynler, bebeklerinin yaptığı her şeyden her zaman etkilenir ve endişelenir. Her zaman tetikte olan yeni ebeveyn, büyük ya da küçük her şeyi yakından takip eder, neşe demetleri yapar. Gülümsemelerinden neye baktıklarına kadar, ebeveyn her şeyi takip eder.

Bebeğin gülümsemesi ebeveynleri neşelendirir, ancak bebek bir kişiye veya nesneye bakmaya devam ettiğinde ebeveynler endişelenir. Bebek bir veya iki kez baktığında bunun rastgele olduğunu düşünür. Bununla birlikte, etraflarındaki her şeyi görmezden gelen tek bir şeye/kişiye sık sık baktıklarını fark ettiklerinde, ebeveynin endişelenmesi doğaldır. 

Bir Bebeğin Vizyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizin neden baktığını anlamak için önce onun görüşünü bilmeniz gerekir. Aşağıda, bebeğinizin gelişen gözleri ve vizyonu hakkında bazı önemli noktalar bulunmaktadır:

 • Yeni doğan bebekler ışığa duyarlı olduklarından parlak ışıklara maruz kaldıklarında gözbebekleri çok küçülür.
 • Bebeğin yakınında bulunan şeyler, uzaktaki şeylerden daha kolay görülebilir. Bunun nedeni, merkezi görüşlerinin hala gelişme aşamasında olması, yan veya çevresel görüşlerinin ise daha gelişmiş olmasıdır.
 • İlk iki ay bebeğinizin gözünün şaşı olduğunu veya yana doğru gittiğini görebilirsiniz.
 • Bebeğiniz üç aylık olduğunda, 8 ila 12 inç uzakta tutulan nesnelere odaklanabilir.
 • Bebeğiniz beş aylık olduğunda, derinlik algısı, yani herhangi bir şeyin kendisinden ne kadar uzakta olduğunu ölçme yeteneği gelişir.

Bebek Neden Bakar?

Bebeğinizin görüşünü anladığınızda, bebeğinizin ilgi çekici bulduğu insanlara ve nesnelere baktığı anlaşılır. Küçük bebeğinizin görüşü henüz tam olarak gelişmediğinden, parlak şeylere, hareket eden veya zıt renklere sahip şeylere daha çok ilgi duyar. Bu nedenle, bebeğinizi genellikle renkli şeylere veya tavan vantilatörlerine bakarken bulacaksınız. Bebeğiniz altıncı veya sekizinci haftasına geldiğinde, görüşü eskisinden daha iyidir. Bu dönemde yüzlere odaklanmaya başlarlar ve artık bakma tercihleri ​​cansız nesnelerden insanlara doğru kayar.

Bebekler Neye Bakar?

Bebeğinizin dikkatini neyin çektiğini merak mı ediyorsunuz? İşte bebeğinizin bakmaya değer bulduğu şeyler:

1. Hareketli Nesneler

Tavan vantilatörü gibi hareketli nesnelere bakmak, bebeğinizin hızla gelişen beynini harekete geçirir. Yani hareket eden nesnelere bakmak bebeğinizde bir uyarım yaratır ve dikkatini çeker ve aynı zamanda bebeğinizin görsel gelişiminin önemli bir parçasıdır.

2. Çekici Yüzler

Bebeğiniz üç veya dört günlükken bile çekici yüzlere bakmayı sever. Bebeğinizin çekici bulacağı ve dikkatini çekeceği bir yüzün bazı çarpıcı özellikleri.

3. Eşsiz Özellikler

Bir yüzün veya nesnenin bazı benzersiz özellikleri bebeğinizin ilgisini çekecek ve dikkatini çekecektir. Eşsiz özellik gözlükler, sakallar, renkli saçlar veya ışıklar veya farklı doku olabilir.

4. Zıt Şeyler

Bebeğinizi sık sık, ilgilerini çekerken zıt renklere veya ana hatlara bakarken bulabilirsiniz.

5. Hiçbir şey

Bazen bebeğinizin gülümseyerek uzaya baktığını görürsünüz. Bebeklerin neden boşluğa bakıp gülümsediklerini merak ediyorsunuz. Bebeğinizin görüşü gelişmektedir, bu nedenle göz görüş mesafesinin ötesindeki alanlara bakması normaldir. Bu nedenle, bebeğinizin boşluğa baktığını gördüğünüzde, bunun bebeğinizin bir şeyleri görmek için vizyonunu ve gözlerini kullandığı anlamına geldiğini bilin.

Bebeklerin Bakmasının Yaygın Nedenleri

Bebeğinizin gözlerini dikip bakmasının yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

1. Çevrelerindeki Dünyayı Tanımak

Bebeğiniz 20/200 görüşle doğar. Bu nedenle, uzakta bulunan şeylere bakmak için, baktıklarını anlamlandırmak için bakmaları gerekir. Ayrıca, dudak/göz hareketleriniz gibi hareket eden şeylerden de etkilenirler. Yani seni ve etrafındaki şeyleri tanımak için bebek bakışları.

2. Yorulduklarında

Bebeğiniz yorgun veya uykusu geldiğinde, etraflarındaki heyecan verici şeylere bakmaktan kendilerini alamadıkları için gözlerini dikip bakarlar.

3. İletişim Kurmak

Bebeğiniz sizinle kelimeler veya gülümsemeler yoluyla iletişim kuramaz, bu nedenle sizinle bağlantı kurmak için size bakar.

4. Bir Şey İlgilerini Çektiğinde veya Dikkatlerini Çektiğinde

Bebeğiniz onu büyüleyen veya dikkatini çeken her şeye bakacaktır. Bazen benzersiz veya farklı bir şeye de bakmaya devam edebilirler.

Bir Bebek Neden Size ve Diğer Aile Üyelerine Bakar?

Bebeklerin neden baktığını hiç merak ettiniz mi? İşte bebeğinizin size ve diğer aile üyelerine bakmasının nedenleri:

1. Onları Büyülüyorsunuz

Bebeğiniz yüzleri büyüleyici bulur, bu yüzden size ve diğer aile üyelerinin yüzlerine bakar. Bu aynı zamanda onların sizinle bağ kurma şeklidir .

2. Sesini Dinle

Bebeğiniz hala vizyonunu geliştiriyor, bu yüzden sesinizi duyuyor ve size doğru dönüyor. Doğal olarak sesinize çekilirler.

3. Mücevherlerinize veya Gözlüklerinize İlgi Duymak

Bebeğiniz takılarınızı, gözlüklerinizi veya başka bir şeyi ilginç bulur. Böylece onlara çekilirler ve onlara dikkatle bakarlar.

4. Yakışıklısın

Bebeğinizin size veya diğer aile üyelerine bakmasının en yaygın nedeni, çekici olmanızdır. Bebekler çekici yüzlere bakmayı severler.

Bir Bebek Neden Nesnelere ve Açık Alanlara Bakar?

Bebeğinizin neden nesnelere veya açık alanlara baktığını merak edebilirsiniz. Aşağıda bebeğinizin davranışlarının bazı nedenleri bulunmaktadır:

 • Bebeğiniz nesnelere baktığında bunun sebepleri şunlardır:
 • Hareket - Bebeğiniz hareketlerinden büyülenir.
 • Renk ve desen – Parlak renkler veya zıt desenler bebeğinizin ilgisini çeker. Böylece bebeğiniz parıldayan nesnelere, parlak ışıklara ve renkli nesnelere bakar.
 • Yeni/farklı nesne – Bebeğiniz yeni veya farklı bir şey gördüğünde onu büyüleyici bulur.

Bebek Açık Alanlara Bakıyor

Bazen bebeğinizin boşluğa baktığını veya sadece boşluğa baktığını göreceksiniz. Aşağıdaki nedenlerden kaynaklanmaktadır:

 • Çevreyi işleme - Bebeğiniz çevresini ve çevresindeki şeyleri emiyor. Küçük beyinleri, gördüğü ve anladığı tüm yeni şeyleri işler.
 • Her şey büyüleyici – Ufaklığınız için her şey yeni ve büyüleyici. Bu nedenle, ister bir nesne ister açık bir alan olsun, bebeğin dikkatini çeken her ne ise, ona bakarlar.
 • Sadece kontrol ediyorum – Bebeğiniz için her şey yeni olduğundan, kontrol etmek için boşluğa bakabilirler.

Bir Bebek Emzirirken Neden Bakar?

Yeni doğan bebekler veya birkaç aylık bebekler, annelerinin yüzlerine bakabilecek kadar gelişmiş görme yetisine sahiptirler. Bu nedenle emzirirken annelerinin yüzüne bakarlar veya onunla etkileşim kurmak için onunla göz teması kurarlar. Böylece emzirirken bebeğiniz sizinle iletişim kurmak veya bir bağ kurmak için size bakacaktır.

Bir Bebek Neden Tavana ve Işıklara Bakar?

Bebeğiniz tavana veya ışıklara bakmaya devam ediyor. Bunun arkasında birkaç neden var. Çoğu bebek baş hareketlerini kontrol edemediği için ışıklara veya tavana bakar. Görme yetileri düşük olduğu için bebekler parlak veya hareketli bir şeye bakarlar. Bazen tavan, çizgileri, aydınlatma armatürleri, vantilatör veya armatürlerin üzerine düşen gölgeleri nedeniyle dikkatlerini çeker.

Bebek Neden Yabancılara Bakar?

Siz dışarıdayken bebeğiniz yabancılara bakıyor ve siz de bebeklerin neden tanımadıkları insanlara baktıklarını merak ediyorsunuz. Bunun nedeni, bebeğinizin yabancıları aile üyelerine farklı veya benzer bulması veya ilginç bulmasıdır. Bazen yabancı, bebeğinizin dikkatini farklı özellikleriyle veya sakal veya gözlük gibi aksesuarlarıyla çekebilir.

Bir Bebeğin Vizyonu Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Bebeklerin gözleri ışığa karşı oldukça hassastır. Bu nedenle, parlak ışıklara maruz kaldığında, bir bebeğin gözbebekleri daralır. Parlak ışıklar ayrıca duyularını uyandırır ve onları daha uyanık hale getirir.

Bir bebeğin merkezi görüşü gelişmektedir, bu nedenle yakındaki nesneleri net bir şekilde görebilir ve uzaktaki nesneleri görmekte güçlük çeker veya uzaktaki nesneler bulanık görünür.

Bir bebek, açık ve koyu renklere dayalı olarak desenleri ve dokuları ayırt edebilir. Ayrıca parlak renkler ve büyük şekiller için bir düşkünlükleri vardır.

Bebekler parlak nesnelere bakmayı severler. Bebek oyuncaklarının parlak renklerde olmasının nedeni budur.

Bebeğin Bakışından Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Küçük bebeklerde gözlerini dikip bakması normal olsa ve genellikle endişe edilecek bir durum olmasa da, yine de dikkat etmeniz gereken işaretler vardır. Bebeğinizde bu başlangıç ​​belirtileri varsa mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. İşaretler:

 • Bebeğinizin gözleri şaşı görünüyor veya bazen rastgele geziniyor.
 • Bebeğinizin gözbebekleri bulanık görünüyor veya beyaz görünüyor.
 • Bebeğiniz iki aylık ve hala yüzlere dikkat etmiyor.

Küçük bebekler ilk yıllarında çok değişirler. Bebeğiniz vizyonunu geliştirecek ve gözlemlemek ve anlamak için farklı şeylere bakacaktır. Bununla birlikte, bir anormallik fark ederseniz veya bebeğinizin görüşü veya davranışı hakkında endişeleriniz varsa, bebeğinizin çocuk doktoruna danışmanız her zaman daha iyidir.

 • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama