Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bağlantılı Öğrenme Nedir ve Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlar?

Çocuğunuzun küçücük bir ceninden sağlıklı bir çocuğa dönüşürken yeni kelimeler, hareketler ve jestler öğrenmesini izlemek ne kadar büyüleyici. Bir canlıda meydana gelen tüm bu gelişim, beslemeye değer olduğu kadar heyecan vericidir.

En son teknolojilerin devreye girmesi nedeniyle, öğrenme standardı yavaş yavaş değişiyor ve bir çocuğun geleceği, standartlaştırılmış akademik bilgi yerine yaratıcılık, uyum sağlama ve eleştirel düşünme gibi faktörlere bağlı olmaya başlıyor. Bu nedenle öğrenme, çocukları geleceğe daha hazır hale getirmek için yeni bakış açıları gerektirir.

Küçük çocuklar kil gibidir. Dış uyaranlar ve yaşam deneyimleri yoluyla şekillendirildikleri şeyin şeklini alırlar. İşte burada ebeveynlerin rolü devreye giriyor. Daha fazla ebeveyn 'bağlantılı öğrenmeyi' benimserse, geleceğe hazır daha fazla çocuk nesli olacaktır. Ama bu tam olarak nedir?

Bağlantılı Öğrenme Nedir? Bağlantılı Öğrenmenin Temelleri

Bağlantılı Öğrenme, çocuğa doğru beslenme ve uyarıcı sağlanırsa, bir çocuğun öğrenme yeteneklerinin doğumdan itibaren beslenebileceği gerçeğini yineleyen bir doğa ve yetiştirme kavramıdır.

Bağlantılı Öğrenme, doğru uyaranın, doğru beslenmenin ve genetiğin etkileşimidir. Bu üç değişken, çocuğun rekabetçi dünyada öğrenme ve gelişme yeteneğini geliştirir. Genetik kalıtsal olduğundan ve büyük ölçüde değiştirilemez olduğundan, bağlantılı öğrenme için değiştirilebilen uyaran ve beslenmedir. Beslenme, bir çocuğun beyninin ve vücudunun bloklarını oluşturmaktan sorumludur. Doğru beslenme zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimin iyileşmesine yol açar. Öte yandan, bir çocukta doğumdan itibaren öğrenme sürecini geliştirmek için uygun uyaran gereklidir.

Besleyici Bir Diyet Bir Çocuğun Bağlantılı Öğrenmesini Nasıl Etkiler?

Beslenme, çocuğun zihinsel, sosyo-duygusal ve fiziksel gelişimi ile doğru orantılıdır. Çocuğun akademik performansını ve davranışını etkileme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, besinler açısından zengin bir diyetin çocuğun büyümesi bağlamında iyi sonuç verdiği söylenir. Fosfolipidler (genellikle anne sütünde bulunur), lipidler, folik asit, DHA, ARA, demir, kolin vb. gibi besinlerin çocuğun günlük alımında bulunması önemlidir.

Özetlemek gerekirse, daha iyi beslenmeye sahip çocukların akademik olarak başarılı oldukları, karmaşık sorunları çözdükleri ve empati ve özdenetim dahil olmak üzere olumlu davranışsal sonuçlar gösterdikleri söyleniyor. Beslenme, bağlantılı öğrenme için değiştirilebilir faktörlerden biri olduğundan, ebeveynler ve bakıcılar çocuklara daha sağlıklı seçenekler sunarak bununla ilgilenebilirler.

Çocuklar için Bağlantılı Öğrenme Etkinlikleri

Çocuklar, bağlantılı ve desteklenen bir ortamda olduklarında sosyal ve akademik becerileri daha kolay öğrenirler. Bunun nedeni, sosyal olarak meşgul olduklarında kendilerine güvenmeleridir. Aşağıdaki aktiviteler kesinlikle eğlenceli ve ucuzdur ve çocuğunuzun motor, iletişim ve sosyo-duygusal becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır.

1. Mutfakta Sayma

Biraz matematik ekleyerek yemek yapmayı eğlenceli hale getirin. Yemekleri hazırlarken, çocuğunuzdan yemek pişirirken kullandığınız malzemeleri veya kapları saymasını isteyebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzdan mutfakta bulunan şeyleri tanımasını ve adlandırmasını isteyerek veya tüm tabaklarda eşit miktarda servis olup olmadığını kontrol etmesini isteyerek yaratıcı olabilirsiniz. 

2. Yaratıcılık Köşesi

Çocuğunuza boyama kitapları, renkli kalemler, keçeli kalemler, boya kalemleri, silme tahtaları, boş kağıtlar vb. vererek hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirmesini sağlayabilirsiniz. odasında sandalye ve masa. Yeni renkli objeler gördüğünde mutlaka onları kullanmak isteyecektir.

3. Rol Yapmayı Teşvik Edin

Rol oynamanın bir çocukta yaratıcı tarafa dokunduğu önemli ölçüde kanıtlanmıştır. Çocuğunuzun oyun odasında derme çatma bir restoran açabilir ve ondan şef, müşteri veya yardımcı rollerini seçmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca evde tarak, mendil kutusu ve meşale gibi temel şeyleri kullanarak oyun odasında bir mağaza açabilirsiniz. Ondan bir rol seçmesini ve ona göre hareket etmesini isteyebilirsiniz.

4. Bakıcılık Oyunu

Çocuklar, duygularına odaklanarak ve şefkatli davranışlar sergileyerek bakmayı ve beslemeyi öğrenebilirler. Doldurulmuş oyuncaklar, su, oyuncak mama vb. ile dolu bir beşik kurabilirsiniz, böylece çocuğunuz, sizin onunla ilgilendiğinizi izlerken, oyuncaklarıyla tam olarak ilgilenme davranışını alıştırması yapar. Bu onun sosyal ve duygusal becerilerini geliştirecektir.

5. Uyku Zamanı Eğlencesi

Hikaye zamanı seansı, çocuğunuzun tanıma becerilerini artırmak için etkili bir aktivitedir. Bir hikaye kitabı veya bir ABC kitabı okurken çocuğunuzdan sık aralıklarla resimleri, harfleri ve anlamlarını tanımasını isteyebilirsiniz. Bu aktivite, siz kitaptaki her bir harfi ve resmi adlandırırken ve tanımlarken kelime dağarcığını geliştirmesine yardımcı olacaktır.

6. Hayali Bir Dünya Kurun

Çocuğunuzla birlikte oyun odasında oturun ve ondan kendisini büyülü bir diyar, hayvanat bahçesi, okul otobüsü, su altı veya kumsal gibi davranmasını isteyin. Çocuğunuza hayal dünyasında gördüğü “Hayvanat bahçesinde zebra görüyor musunuz?” gibi temel sorular sorarak katılımı artırabilirsiniz. "Sudaki balığı görebiliyor musun?" "Ne yapıyor? Yemek mi yoksa oyun mu?” "Sen nesin? Balık mısın, ahtapot musun?” Bu şekilde onun iletişim becerilerini teşvik edebilir ve hayal gücünü görebilirsiniz.

Bağlantılı öğrenme, desteklenen bir ağ kullanarak eğitimi çocuğun ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre özelleştirdiği için yeni paradigma olarak adlandırılabilir. Çocuğunuzun geleceğe hazır olması için sosyal aidiyet, empati, yaratıcılık ve katılım değerlerini içerir.

Bağlantılı öğrenme veya çocuğunuzun beslenmesiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa , çocuğunuzun çocuk doktoruna veya bir çocuk psikoloğuna başvurduğunuzdan emin olun.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama