Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Yürümeye Yeni Başlayan Çocuklarda Obezite

Her yaştaki çocuklar, ebeveynleri için mükemmel görünüyor. Özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklarda kilo sorunları söz konusu olduğunda, ebeveynlerin bunun sadece bebek yağı mı yoksa çocuklarının gerçekten obeziteye mi yol açtığını anlaması zorlaşıyor!

Bilinçli bir ebeveynseniz ve yürümeye başlayan çocuğunuzun fazla kilolu olup olmadığını ve diğer yürümeye başlayan çocuk obezitesi gerçeklerini öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okumanız oldukça faydalı olacaktır!

Yürümeye Başlayan Obezitesi Nedir?

Kulağa ne kadar tuhaf gelse de yürümeye başlayan çocukların obezitesi bir endişe kaynağı haline geliyor. Yapılan araştırmalarda çocukların yaklaşık yüzde 14'ünün (2 ila 5 yaş arası) obez kategorisine girdiği, obezliğin artış eğilimi gösterdiği, düşük gelirli hanelerde bu oran daha yüksek olduğu görülmektedir.

Sağlık sorunlarıyla yüzleşmenin yanı sıra obezite, çocukları daha sonraki yaşamlarında sağlık komplikasyonları geliştirme riskine de sokar. Sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları nedeniyle çocukların obez kategorisinden sağlıklı kategorisine geçişleri daha sonra zorlaşabilir.

Uzmanlar, ebeveynlerin, çocuklarının normal, fazla kilolu veya obez kategorisine girip girmediğini belirlemek için yürümeye başlayan çocuklarının vücut kitle indeksini hesaplamasını önermektedir.

Yürümeye Başlayan Çocuklarda Büyüme ve VKİ

VKİ çocuğunuzun büyümesini ve gelişimini birlikte ölçmek, çocuğunuzun fazla kilolu olup olmadığını veya herhangi bir kilo sorunu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir ve yürümeye başlayan çocuğumun fazla kilolu olduğunu bilmenize yardımcı olan etkili bir parametredir.

Yürümeye Başlayan VKİ

Yaklaşık iki yaşında, vücut kitle indeksi, çocuğunuzun boyunu ve kilosunu öğrenmede yardımcı olabilir. Çocuğunuz yüzde 85 veya daha yüksek kategoriye giriyorsa, bu, çocuğunuzun fazla kilolu kategorisine girdiği anlamına gelir. Ancak 95. persentil ve üzerine düşerse obeziteye işaret eder.

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, VKİ'yi hesaplamak çocuğunuzun hangi persentil aralığında olduğunu bilmenize yardımcı olabilir, ancak çocuğunuzun sağlığının net bir göstergesi olmayabilir.

Yürümeye Başlayan Çocukların Ağırlık ve Uzunluk Yüzdeleri

Çocuğunuzun iki yaşından küçük olması durumunda, çocuğun büyümesini ve gelişimini belirlemek için çocuğunuzun kilosunun ve uzunluğunun yüzdelik dilimleri dikkate alınır.

Bununla birlikte, ebeveynler, büyüme eğrilerinde tutarlılık gösterene kadar bu yüzdelikler hakkında endişelenmemeli veya takıntılı olmamalıdır. Örneğin, çocuk yüzde 75'in altındaysa, sağlıklıysa ve iyi besleniyorsa, endişelenmek için bir sebep yoktur. Ancak aynı zamanda yüzdelik dilimde ani bir sıçrama ya da düşüş olursa bunu not etmeli ve büyüme eğrisindeki ani değişimleri tespit etmek için doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuğunuzun Fazla Kilolu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun çeşitli beceriler kazanması ve birçok büyüme ve gelişme kilometre taşını geçmesi gibi, çocuğunuzun kilosu da çocuğunuzun sağlığının önemli bir göstergesi haline gelir. Bazen sadece birkaç kilo daha fazla veya daha az önemli bir fark yaratabilir. Ancak çocuklar yürümeye başladıkça fazla kilolarından kurtulmaya başlayabilirler.

Yürümeye Başlayan Fazla Kilo Nedenleri

Düzensiz yemek veya atıştırma rutini: Çocuğunuz gün boyunca yemek yiyorsa veya sabit bir yemek veya atıştırma programı yoksa, bu bazen fazla kilo almasına neden olabilir.

Fiziksel egzersiz eksikliği: Düzenli fiziksel aktivite veya egzersiz yapmayan yeni yürümeye başlayan çocuklar kilo alabilir.

Porsiyon büyüklüğü: Yemek programında bir sekme tutmanın yanı sıra, porsiyon boyutunu kontrol etmek de önemlidir. Daha büyük porsiyonlar, daha fazla kalori anlamına gelir ve bu da uzun vadede çocuğun yapısına daha fazla ağırlık eklenmesine yol açabilir.

Aile faktörleri: Bazen çocuklar genleri nedeniyle kilo alma eğilimindedirler, bu da eğer ebeveynler aşırı kilolu veya obez ise ve dolayısıyla bunu çocuklarına da aktarma eğilimindedirler.

Yürümeye Başlayan Çocuğunuz Fazla Kiloluysa Ne Yapabilirsiniz?

Yürümeye başlayan çocuğunuz fazla kiloluysa ebeveyn olarak ne yapabileceğinizi düşünüyorsanız, işte fazla kilolu veya obez yürümeye başlayan çocuğunuz için yapabileceğiniz birkaç şey;

Sağlıklı yiyecek seçimleri yapın: Fazla kilolu yürümeye başlayan çocuğunuzun diyetine daha besleyici ve daha sağlıklı yiyecekler ekleyin. Bu, çocuğunuzun günlük diyetine daha fazla yeşil sebze, taze meyve ve benzeri diğer yiyecek gruplarını dahil etmek anlamına gelir.

Nicelikten çok niteliğe odaklanın: Ebeveynler genellikle çocuklarını aşırı besleme eğilimindedir; ancak, miktara değil, kaliteli gıdaya odaklanılmalıdır, bu da tüm gıda gruplarını ölçülü olarak dahil etmek anlamına gelir.

Kademeli değişiklikler yapın: Fazla kilolardan kurtulmak için çocuğunuzun diyetinde ani değişiklikler getirmemelisiniz. Kademeli değişiklikler yapmalısınız, yani çocuğunuz günde üç bardak süt tüketiyorsa, tamamen durdurmak yerine ikiye veya bire düşürebilirsiniz!

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuğunuzun Sağlıklı Kalması İçin İpuçları

Çocuğunuzun VKİ'sini takip ettiğinizde ve çocuğunuzun kilosunun bir endişe kaynağı haline geldiğini hissettiğinizde, bunu kesinlikle çocuk doktorunuzun dikkatine sunmalısınız ve bu arada, yürümeye başlayan çocuk obezitesini önleme konusunda yürümeye başlayan çocuğunuz için benimseyebileceğiniz bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun kendi başına yemesine izin verin; Bunu yapmak, çocuğunuzun açlığını bilmesine ve tokluk ipuçlarını almasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun ne zaman durması gerektiğini bilmesine de yardımcı olabilir.

Daha fazla kalori tüketmesine yol açacağından, çocuğunuzun meyve suyu veya şekerli içecek alımını sınırlayın. Porsiyon boyutunu küçültmenin yanı sıra, seyreltmek için meyve suyuna su da ekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun diyetine daha fazla sebze, meyve, az yağlı süt ürünleri, kepekli tahıllar ve bu tür diğer sağlıklı yiyecek seçeneklerini ekleyin ve açlık sancılarını veya sağlıksız yemek yemeyi uzak tutmak için bunları çocuğunuza düzenli aralıklarla verin.

İşlenmiş, hızlı yiyeceklerin veya kalori yüklü ve besin değeri düşük yiyeceklerin alımını azaltın.

Koşmak, parkta oynamak, bisiklete binmek ve benzeri diğer fiziksel aktiviteler dahil olmak üzere çocuğunuzla birlikte aktif olmak için gün içinde bir ara sıkın.

Fazla kilolu yürümeye başlayan çocuğunuzun sağlığı hakkında fazla düşünmeden veya endişelenmeden önce, VKİ'nin çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her şeyi tanımlamadığını hatırlamanız önemlidir. Çocuk doktorunuzla konuşmalı ve çocuğunuzun yaşam tarzı ve beslenmesinde gerekli değişiklikleri yapmalısınız.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama