Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Üstün Yetenekli Çocuklarda Eşzamansız Gelişim

“Eşzamansız gelişim” terimi, eşit olmayan bir fiziksel, entelektüel ve sosyal-duygusal gelişimi tanımlamak için kullanılır. Üstün yetenekli çocuklarda bu alanlardaki gelişim eşzamansız olabilir.

Bu çocuklar son derece yetenekli olabilirler ve kendi yaşlarındaki çocuklardan daha başarılı olabilirler. Ancak çocuklarda asenkron büyüme ile ilgili sorun, bazen bir çocuktaki asenkron gelişimin, çocuğu kendi yaşındaki çocuklarla bağlantı kuramamaktan alıkoyabilmesi olabilir. Grup aktiviteleri yaparken kendini uyumsuz hissedebilir.

Eşzamansız Geliştirme Nedir?

Asenkron gelişim, bir çocuğun entelektüel gelişiminin duygusal ve fiziksel özelliklerinden önde olduğu zamandır. Eşzamansız olarak gelişen çocuklar, diğer çocuklarla uyumsuz hissedebilirler. Bazen yetişkinler bilgilerinin derinliğine şaşırabilirler. Ortak asenkron gelişim özellikleri arasında dürtüsellik, ani patlamalar, konuyu öğrenmek için mücadele etme konusunda empati eksikliği ve kronolojik yaşlarını hesaba katarken kendi öğrenmeleri ve genel performansları söz konusu olduğunda yüksek düzeyde beklentiler yer alır.

Üstün Yetenekli Bir Çocukta Eşzamansız Gelişim Nasıl Görünür?

Bir çocuk sınıftaki yaşıtlarının çok önüne geçtiğinde veya benzeri görülmemiş oranlarda ilerlediğinde, ebeveynleri çocuklarını anlamakta veya onunla bağlantı kurmakta zorlanabilir. Asenkron çocuklar, entelektüel ve yaratıcı yetenekleri söz konusu olduğunda çok daha hızlı gelişirler. Bu, duygusal alanda bodur büyüme ile sonuçlanır ve fiziksel büyümelerine gelince, bir çocuk yeterince hızlı büyümediği için hüsrana uğrayabilir.

Örneğin, asenkron bir çocuk zeki olabilir ve çizim ve boyama hakkında öğrenilecek her şeyi bilir. Ancak ince motor becerileri o kadar gelişmemiş olabilir, bu da yetişkinler gibi resim yapıp resim yapamayacakları anlamına gelir.

Üstün yetenekli asenkron çocukların diğer alanlarda çok fazla gelişmeyebileceği bir diğer konu. Yüksek IQ puanları, çeşitli sınıflar için farklı konulardaki yüksek beceri seviyeleri ile ilişkili değildir. Tüm eşzamansız çocukların aynı olmadığını ve öğretmenlerin genel öğrenme ve gelişimleri söz konusu olduğunda 'herkese uyan' bir yaklaşım benimseyemeyeceklerini belirtmek önemlidir.

Üstün Yetenekli Çocuğu Nasıl Etkiler?

Asenkron çocukların nasıl gelişebileceği aşağıda açıklanmıştır. Eşzamansız gelişimi olan tüm üstün yetenekli çocukların duygusal veya fiziksel gelişimle ilgili sorunları olmayabilmektedir.

Duygusal gelişme

Asenkron çocuklar için klasik duygusal gelişim özellikleri aşağıda listelenmiştir.

Bodur duygusal büyüme; Bu, asenkron çocuklar arasında sunulan yaygın bir faktördür. Çünkü birkaç alanda çok yetenekliler.

Hayal kırıklığı ve stres; Çocuklar çok kolay strese girebilir veya basit problemler veya sorunlar için arkadaşlarına tepki gösterebilirler. Doğru bir şey alamazlarsa sinirlenebilirler.

Duygusal kopukluk; Empati eksikliği, başkalarıyla bağlantı kuramama veya neler yaşadıklarını anlayamama duyguları, bunlar bazen üstün yetenekli çocuklar arasında yaygındır.

Fiziksel Geliştirme

Asenkron gelişim gösteren üstün yetenekli bir çocuğun fiziksel gelişim özellikleri aşağıda açıklanmıştır:

Düzensiz fiziksel gelişim: Eşzamansız bir çocuk bodur fiziksel büyüme belirtileri gösterebilir. Çocuk dışarı çıkıp onun yaşındaki çocuklarla oynamaktansa okumayı veya içeride ders çalışmayı sevebilir. Çocuk aşırı dışadönük ise sporda çok yetenekli olabilir ve akademisyenlerini ihmal edebilir.

Bozulmuş metabolizma ve hastalanma eğilimi; Bazı asenkron çocuklar buna eğilimlidir. İyi oranlarda gelişmeyebilirler, çok meşgul olmaktan dolayı iştahsızlıkları olabilir ve kendilerini ihmal edebilirler.

Asenkron Çocukların Ebeveynleri için İpuçları

Asenkron olarak geliştirilmiş üstün yetenekli çocuklarını yetiştirmek için ebeveynler için aşağıda verilenlerden bazıları verilmiştir.

Çocuğunuzu uğraşırken teselli edin: 10 yaşındaki çocuğunuz çeşitli konularda bilgi sahibi olabilir ve evren hakkında bilgi sahibi olabilir ama günün sonunda bir yetişkin gibi değil o hala on yaşında bir çocuktur. Çocuğunuzun ince motor becerileri gibi fiziksel kısıtlamalar nedeniyle herhangi bir şeyle mücadele ettiğini görürseniz, onu rahatlatın ve başarısız olmasının sorun olmadığını söyleyin. Onu vazgeçirmeyin, ancak nazikçe cesaretlendirin ve bu konuda kendini hırpalamamasını isteyin.

Çocuğunuz için üst düzey entelektüel aktiviteler oluşturun: Üstün zekalı çocuğunuz için düzenli ilkokul öğrenme materyalleri yeterli olmayacaktır. Asenkron çocuklar, senkron çocuklara göre daha hızlı öğrenirler ve bunu okullardaki performanslarından çıkarabilirsiniz. Çocuğunuzu meşgul etmek için yeterince ve daha fazla aktiviteye ihtiyacınız olacak. Evde öğrenmeye elverişli bir ortam yaratın. İstediği kitapları satın alın ve çocuğunuzun üzerinde çalışması için zorlu projeler tasarlayın.

Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili bir danışmanla konuşun: Eşzamansız çocuklar için özel danışmanlık mevcuttur ve ebeveynler bunu çocuklarının iyiliği için kullanabilir. Mümkünse, çocuğunuza yardım edebilecek bir çocuk danışmanı bulun.

Çocuğunuzu cesaretlendirin: Çocuğunuz yeni bir beceri edinmek istiyorsa, onu cesaretlendirin. İster sanat etkinlikleriyle ister bilimsel deneylerle ilgilensin, vazgeçirmeye çalışmayın. Olumlu olun ve bir ebeveyn olarak destek gösterin. Büyüdüklerinde duygusal katkılarınız onlar için çok şey ifade edecek.

Diğer çocuklarla sosyalleşmesine yardımcı olun: Ebeveynler olarak, asenkron çocukların kendi yaşlarındaki çocuklarla anlaşamayabileceğini anlamalısınız. Başkalarıyla ve hatta daha büyük çocuklarla etkileşime girebilecekleri bütünsel bir öğrenme ve oyun ortamı sağlamak önemlidir. Çocuklara ilgi alanlarını keşfetme, tartışmalara katılma ve düşüncelerini dile getirme fırsatı verilmelidir.

Rehberlik verin: Çocuğunuz sıkışıp kaldığında her zaman destek ve rehberlik için size dönecektir. Açık fikirli olmak ve onun sorunlarını anlamak önemlidir. Onunla konuşmak için zaman ayırın ve yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun. Ona aklında ne olduğunu veya sıkıntılı görünüyorsa onu neyin rahatsız ettiğini sorabilirsiniz. Çocuğunuzu duygusal ve psikolojik düzeyde daha iyi tanımak, ebeveyn olarak daha iyi rehberlik ve destek sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz entelektüel olarak yaşının çok ilerisinde gelişmiş olabilir, ancak duygusal ve fiziksel gelişimi hala devam ediyor olabilir. Bir ebeveyn olarak, bunu dikkate almalı ve diğer çocuklarla sosyalleşmek ve basit grup etkinliklerine katılmak için yeterince zaman harcadıklarından emin olmalısınız.

Bununla birlikte, çocuklarınıza öğrenmeleri için de fırsat vermelisiniz. Öğrenmelerine müdahale etmeyin, zihinlerini destekleyin ve teşvik edin ve duygusal ve fiziksel gelişimleri söz konusu olduğunda bir denge için çaba gösterdiğinizden emin olun.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama