Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bebeklerin Kaç Kemiği Vardır?

Miniklerinizin minik minik ayak parmakları, küçük balkabağı kafası veya küçük parmakları kemikten yapılmıştır. İskelet ve kas sistemleri vücudumuza yapı vermek ve şeklimizi oluşturmak için yakın çalışır.

Kemikler; iç organları korur, vücudumuzun çeşitli organlarını destekler ve hareketi kolaylaştırır. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluştururlar, temel mineralleri saklarlar ve hareketliliği desteklerler. Son derece hafif olmalarına rağmen, kemikler tüm ağırlığımızı taşıyacak kadar güçlü olabilir.

Bir çocuğun vücudu geliştikçe, bu kemikler yaşamları boyunca büyür ve değişir. Kemik uçlarımız, 13 ila 15 yaş arasındaki ilk adet döneminden birkaç yıl sonra birleşen kıkırdaktan yapılmış daha yumuşak büyüme plakaları içerir. Buna karşılık, büyüme plakaları, 17 yaş civarında erkek çocuklar için çok daha sonra birleşir.

Kıkırdak ve yağ dokusundan oluşan çocukların diz kapakları, yaklaşık 10 veya 12 yaşına kadar kemiğe dönüşmez. Çocukların kendilerini incitmeden veya bacaklarına zarar vermeden dizlerinin üzerinde emekleyebilmeleri şaşırtıcı olabilir. Bu nedenle, sivri bir dirsek sizi içeriden dürttüğünde veya küçük bir popo mesanenizi ittiğinde, bir çocuğun kaç kemiği olduğunu merak etmelisiniz. İşte insan bebeklerinin kemiklerinin zaman içinde nasıl geliştiğine dair detaylı bir çalışma.

Bebekler Kaç Kemikle Doğar?

Normal bir yetişkin vücudu yaklaşık 206 kemikten oluşurken, bir çocuğun doğum sırasında yaklaşık 300 kemiği vardır.

Bebeklerin Kemik Sayısı Yetişkinlerden Neden Fazladır?

Yeni doğan bebeklerin yetişkin yetişkinlerden yaklaşık 100 daha fazla kemiği vardır. Bazı kemikler, 2 ila 3 yaşları arasında, çocuk tam olarak gelişmiş bir vücuda sahip olana kadar kademeli olarak kaynamaya başlar. Bebeklerin bazı kemikleri birleşerek yetişkin insan iskeletinin 206-213 kemiğini oluşturur.

Bebeklerde Kemik Sayısı Ne Zaman Değişir?

Bebekler büyüdükçe, kemiklerin kaynaşma süreci başladığından iskeletlerindeki bazı kıkırdaklar sertleşmeye başlar. Bir bebeğin kafatası, yeni doğmuş bir bebeğin kafasının "yumuşak noktasını" oluşturan kıkırdaklı kemik beş farklı bölümünden oluşur.

Bu kemikler zamanla sağlam, birleşik bir kafatası oluşturmak için birlikte büyürler. Sertleşme süreci doğumdan kısa bir süre sonra başlar ve tipik olarak bir çocuğun 20 yaşına gelene kadar tüm büyüme dönemi boyunca sürer. Kızlar genellikle bu işaretten bir veya iki yıl önce büyümeyi durdururken, bazı erkekler bir veya iki yıl sonra durabilir. Bu nedenle, kemikler çoğunlukla kaynaşmayı bitirdikten sonra bir çocuğun büyümesi durur.

Hamilelikte Bebeğin Kemiği Nasıl Büyür?

Gebeliğin ilk döneminde tüm iskelet yapısı kemiklerden daha yumuşak ve esnek bir doku olan kıkırdak olarak başlar. Bu, bebeği doğum kanalında daha fazla büyümesine izin verir. İşte hamilelik sırasında bebeğinizin kemiklerinin büyümesiyle ilgili aylık bir durumlar.

1. Ay

Bir kadın hamile kaldıktan kısa bir süre sonra, küçük embriyo üç hücre katmanına bölünür. Mezoderm (orta tabaka) bebeğinizin kemiklerine, kalp kaslarına, böbreklerine ve cinsel organlarına dönüşür.

2. Ay

İkinci ayda, küçük embriyo bir köprücük kemiği ve omurganın bazı kısımlarını geliştirirken nöral tüp, omurga ve kafatasından oluşan sinir sisteminin parçalarının kaynağı haline gelir.

Hamileliğin altıncı haftasında fetüsten kol ve bacak tomurcukları filizlenir. Kuyruk küçülür ve sonunda kaybolur, sadece omurganın tabanında kuyruk kemiği kalır.

3. Ay

İlk üç aylık dönemin son aşamasında, bükülebilir eklemlere sahip kollar ve bacaklar, tam büyümüş parmaklar ve ayak parmakları oluştukça bebeğinizin iskeleti tamamen gelişir.

4. Ay

Kalsiyum, annenin vücudundan plasenta yoluyla bebeğe geçer ve bu da kemiklerin sertleşmesine, güçlenmesine ve sertleşmesine yardımcı olur.

5. ve 6. Aylar

20. hafta, kemik yapımı ve fetal hareket için aktif bir dönemdir.

7. ve 8. Aylar

Üçüncü üç aylık dönemde, süt ürünleri yoluyla bebeğin vücuduna yaklaşık 250 miligram kalsiyum aktarılır. Bu, kıkırdağın kemiklere dönüşmesine, kasların gelişmesine ve koruyucu bir yağ tabakasının oluşmasına yardımcı olur.

9. Ay

Hamileliğin 36. haftasında her gün yaklaşık 350 miligram kalsiyum transfer edilir.

Bebeklerin Kemikleri Doğumdan Sonra Ne Zaman Sertleşir?

“Osteoblastlar”, daha yeni kemik oluşumundan ve hasarlı kemiklerin yeniden inşasından sorumlu özel hücrelerdir. Kemiklerde depolanan kalsiyum ve mineral miktarı, onlara güç veren kemik yoğunluğu olarak bilinir. Daha yüksek miktarda depolanmış kalsiyum ile kemikler sertleşir.

Bebeklerin kemiklerini oluşturan kıkırdak, anne sütü veya formül mamadaki kalsiyum nedeniyle daha katı bir forma dönüşür. Bir çocuk büyüdükçe, takviyelerden veya güneş ışığına maruz kalmaktan alınan diyet kalsiyumu ve D Vitamini, daha güçlü hale gelmek için kalsiyumun kemikler tarafından emilmesine yardımcı olur.

Bebeğin Kemiklerini Korumak İçin Önemli Faktörler

Yeni doğan bebeğinizin kemiklerini korumak önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu doğru beslenme ve egzersiz yapmaktır. Bebeklerinizin kemik büyümesini destekleyebilecek besinlerle dolu iyi ve dengeli bir diyetle beslendiğinden emin olun.

D vitamini kemik sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir.  Bebek beslenmesi D vitamini ve kalsiyum içermelidir. Ağırlık taşıma egzersizlerine katılarak kemikler güçlendirilebilir. Benzer şekilde, çocuğunuzun koşma, atlama ve tırmanma gibi aktiviteleri kemiğe ağırlık vererek daha güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur. Bir aile egzersiz rutini veya eğlenceli bir aile etkinliği, kemiklerinizi ve kaslarınızı güvenle test edebilir ve yetişkinlik boyunca iyi kemik sağlığını geliştirebilir.

Yeni Doğan Bebeğinizin Kemikleri İçin Beslenme

Bir çocuğun kemikleri, tutarlı bir büyüme için doğru besinlere ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Emziren anneler, anne sütlerinde bulunan bileşenlerin büyüyen çocukları için ideal olduğunu bilmekten mutluluk duyacaktır. Bununla birlikte, Bebekler için hazırlanan ek gıdalar bebeklere kemik büyümesini hızlandıran doğru miktarda D vitamini sunmak için tasarlanmaktadır.

D vitamini günde yaklaşık yarım litre (500 ml) formülde bulunabilir. Kemiklerin güçlenmesine ve kaynaşmasına yardımcı olan kalsiyum emilimine yardımcı olur. İnsan vücudu kendi başına kalsiyum üretmediği için anne ve çocuğunun beslenmesinde kalsiyum bulunmalıdır. Katı yiyecekler bir kez tanıtıldıktan sonra, diyetleri bol miktarda D vitamini ve kalsiyum içermelidir. İşte yeni doğan çocuğunuza verilebilecek bazı yiyecek seçenekleri.

Süt Ürünleri

Sağlıklı kalsiyum açısından zengin besinler arasında süt, peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri bulunur.

Balık

Somon, Uskumru ve Ton Balığı. Sardalya ve alabalık gibi birkaç balık çeşidi. (Çocuğunuza servis yapmadan önce bazı balıklarda bulunan potansiyel olarak yüksek cıva seviyelerini kontrol edin.)

Yeşil Sebzeler

Kalsiyum, kemikleri güçlendirmek için gıda veya takviyeleri, badem, ekmek, soya içecekleri, beyaz fasulye ve ıspanak ve karalahana gibi yapraklı yeşillikler yoluyla tüketilebilir.

D Vitamini Zengin Gıdalar ve Meyveler

Yumurta sarısı, yulaf ezmesi ve zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler D vitamini ile doludur; portakal, çilek ve ananas gibi meyveler ise kemikler için harikadır.

20 yaşına kadar kemik kütlesinin yaklaşık %95'i inşa edildiğinden, bu süre bir çocuğun genel iç gelişimi için önemlidir. Çocuğunuzun kemikleri nihayetinde çocukluk ve ergenlik döneminde önemli ölçüde değişecek ve büyüyecektir. Kemiklerimiz hayatımız boyunca büyümeye devam etse de güçleri zamanla ve tüm yaşlanma süreciyle azalır. Bu nedenle her çocuk, sağlıklı kemik gelişimi ile aktif ve uzun bir yaşam sürmesine yardımcı olacak doğru beslenme ile beslenmelidir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama