Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuklarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri ve Belirtileri

Ebeveynler olarak alışverişe çıktığınızda, bir restoranda ve hatta parktayken çocuğunuzun her zaman çiş yapması gereken durumlarla karşılaşırız. Ebeveyn olarak ev dışında özellikle de tuvalet bulunmayan bölgelerde çocuğun çişim var durumuyla karşılaşmamak için kişisel çözümler üretmeye çalışırız. Evden ayrılmadan çocuğun çişini yapmasını sağlamak, tuvalet görünce çocuğunuza çişin var mı diye sormak bu yöntemlerden bazılarıdır.

Aşırı Aktif Mesane Nedir?

Aşırı aktif mesane (AAM), idrarın istemsiz olarak salındığı bir tür idrar kaçırmadır. Bir çocuğun sık idrara çıkması gerekebilir ve kontrol edilemediği için idrara çıkmak için zamanında tuvalete ulaşamayabilir. Çocuklarda yaygın olsa da yetişkinlerde de görülmektedir. Bu durum özellikle yakın zamanda doğum yapmış ve üriner inkontinans geçirmiş kadınlar için geçerlidir. AAM, tamamen farklı faktörlerden kaynaklanan yatak ıslatma ile karıştırılmamalıdır. Sık idrara çıkma, bilimsel olarak Pollakiuria olarak bilinir.

Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Çocuğunuz idrara çıkma dürtüsünü kontrol edemediği halde sık sık idrara çıkıyorsa, bunun nedenini belirlemek için doktorunuzla konuşmak iyi bir adım olacaktır.

Çocuklarda pollakiürinin ana semptomu, günde yaklaşık 10 ila 30 kez idrara çıkmaları, ancak çok az miktarda idrar yapmalarıdır. Bu durum 3 ila 8 yaş arasındaki çocukları etkiler. Bu teoriyi destekleyecek somut bir kanıt olmamasına rağmen, birçok uzman stresin önemli bir rol oynadığı psikolojik bir sorun olduğunu düşünmektedir. Çocuklarda sık idrara çıkmanın birçok nedeni vardır, bunlardan bazıları şunlardır;

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Sık idrara çıkma nedenlerinden biri idrar yolu enfeksiyonu veya İYE olabilir. İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi ile birlikte sık idrara çıkma, İYE'nin birkaç belirtisidir. Çocuğunuzu büyük tuvaletinden sonra doğru şekilde temizlik yapılmasını sağlamak çok önemlidir. Özellikle kızlarda bu temizlik önden arkaya doğru yapılması İYE’den kaçınmak için önemlidir. Bu şekilde yapılan temizlik rektal boşluktaki mikropların idrar yoluna girmesini önler.

Diabetes insipidus: İdrar çıkışını kontrol eden anti-diüretik hormonun yetersiz seviyeleri, şekersiz diyabete neden olabilir. Sık idrara çıkma dışında, çocuk ayrıca doyumsuz bir susuzluktan muzdarip olacaktır, dehidrasyon, zayıf büyüme ve iştahsızlık belirtileri gösterebilir.

Yaşam tarzına dayalı: Çok fazla gazlı içecek ve kafeinli içecek tüketmek de sık idrara çıkmaya veya aşırı aktif mesaneye neden olabilir. Çikolata, baharatlı yiyecekler ve sitrik asit açısından zengin meyveler gibi aşırı yemeklerden de kaçınılmalıdır.

İdrar yapmaktan kaçınma: Bazı çocuklar tuvalete gitmeme alışkanlığı kazanır ve buna bağlı olarak idrar yapma sıklığı azalır, ancak mesanedeki idrar miktarı artar. Mesaneleri üzerindeki baskıyı azaltmak için idrarı kontrol eden sfinkter kası aşırı aktif olma eğilimindedir ve sık idrara çıkmayı tetikler.

Çocuklarda pollakiüri semptomları şunları içerir:

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
 • Aşırı susuzluk
 • Ateş ve karın ağrısı
 • İdrarın renginin değişmesi ve bir kokusu olabilir
 • Ani kilo kaybı
 • Sık İYE'ler

Çocuklarda Aşırı Aktif Mesane Teşhisi

Bir çocukta yukarıdaki belirtilerden herhangi biri gözlemlendiğinde, doktor çocuğun gerçekten AAM'den veya başka bir şeyden muzdarip olup olmadığını teşhis etmek için birkaç test yapacaktır. Sonuçlar, nedenlerin ne olabileceğini belirlemelerine yardımcı olacaktır. Yapılan testlerden yaygın olanları;

İdrar Kültürü: Semptomlar bir İYE gibi görünüyorsa, enfeksiyona neden olan bakterileri tanımlamak için bir idrar kültürü yapılacaktır.

İdrar Analizi: Sık idrara çıkma nedenini belirlemek için bir idrar testi veya analizi yapılacaktır.

Kan testi: Çocuğun şeker hastası olup olmadığını ekarte etmek için bir kan testi yapılacaktır.

Uygulanacak tedavi

Çocuklarda sık idrara çıkma için çeşitli tedaviler vardır. Çocuk büyüdükçe idrar yapma sıklığı zamanla azalır ve mesanesini daha uzun süre tutabilir. Aşırı idrara çıkmanın nedeni bir İYE ise, doktor bazen antibiyotik reçete edebilir.

Çocuk kaygıyla ilgili sorunlardan veya stresten muzdaripse, çocuğu güvendiği biriyle veya bir psikologla konuşmaya teşvik etmek, onu neyin endişelendirdiğini anlamasına yardımcı olabilir. Çocuğun sık idrara çıkması şeker hastalığından kaynaklanıyorsa, doktor yüksek kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak için uygun insülin ilacı yazacaktır.

Aşağıdaki önleyici tedbirler, çocukların sık idrara çıkma ile sonuçlanan aşırı aktif mesane geliştirmesini önlemeye de yardımcı olabilir. Birkaç ipucu aşağıda sunulmuştur.

 • Uygun hijyen sadece AAM durumunda değil, diğer birçok üriner enfeksiyon durumunda çok önemlidir.
 • Çocukları büyük tuvaletinden sonra yapılacak temizlik konusunda doğru eğitmek çok önemlidir.
 • Kızlara idrar yaparken nasıl çömeleceklerini öğretmek, umumi tuvaletleri kullanırken çeşitli enfeksiyonlardan etkilenmelerini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Cinsel organların temizliğinde kimyasalların ve güçlü sabunların kullanılması tavsiye edilmez.
 • Kegel egzersizleri, kas gücünü artırmaya ve sık idrara çıkma dürtüsünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Motivasyon terapisi, çocuğunuzu uygun bir tuvalet programı sürdürmeye ve buna bağlı kalmaya teşvik etmek için iyi bir seçenektir. İyi davranışı ödüllendirmek onu pekiştirecek ve çocuğun programı takip etmesine yardımcı olacaktır.
 • Çocuğunuza sağlıklı olduğuna ve bu durumun geçeceğine ve endişelenmesine gerek olmadığına dair güvence verin. Çocuğunuzun bir tür stres veya gerginlikten muzdarip olduğunu düşünüyorsanız, rahatlamasına yardımcı olun. Çocuğunuzun yeterli boş zamanı ve yapılandırılmış bir oyun zamanı olduğundan emin olun.

Çocuklarda sık idrara çıkmayı tedavi etmek için herhangi bir ev tedavisi var mı?

Bazen basit ev ilaçları, çocuğun sık idrara çıkma tedavisine yardımcı olmada faydalı olabilir. Çocuğun işemesi için uygun bir program izlemek ve olumlu geri bildirimleri ödüllendirmek, fark yaratabilecek bir teşvik görevi görür. Çikolata, kafeinli içecekler vb. tahrişe neden olan yiyeceklerden kaçınırken su ve lif gibi mesane dostu yiyecekler ve içecekler verin.

Çocuklarda genel olarak sık idrara çıkma hem çocuk hem de ebeveyn için yorucu olabilir. Durumun kendisi tedavi edilebilir ve zararsızdır. Çocuk büyüdükçe ve bağırsak kaslarını daha iyi kontrol edebildikçe, bu durum azalacak ve aşamalı olarak ortadan kalkacaktır. Bunun geçici olduğunu bilmeniz ve çocuğunuza da aynısını sağlamanız önemlidir. Çocuğunuza destek kaynağı olun ve olumlu olun.

 • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama