Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Mavi Gözle Doğan Bebeklerin Göz Rengi Değişir mi?

Yeni ebeveynler, gülümsemelerinden gözlerine kadar yeni doğan bebekleriyle ilgili her şeyi sevimli ve özel bulur. Bu nedenle, mavi gözler oldukça nadir olduğundan, mavi gözlü doğan bebeklerin ekstra özel hale gelmesine şaşırılmamalıdır.

Mavi gözlü bebekler çoğu insan tarafından sevimli bulunur. Bununla birlikte, vücut daha fazla melanin ürettiği için büyüdükçe gözleri değişebilir. Ebeveynler genellikle bebeklerinin gözlerinin mavi kalacağını veya büyüdükçe renginin değişip değişmeyeceğini merak eder.

Tüm Bebeklerin Mavi Gözlü Doğduğu Doğru mu?

20. yüzyılın başlarında, genellikle doğal bir göz gelişimi aşaması olarak 'bebek mavisi' olarak tanımlanan mavi gözler görülür. Bu tanım genellikle çoğu bebeğin mavi gözlü doğduğunu gösterir. Ancak, dünyadaki çoğu bebek kahverengi gözlerle doğduğu için bu doğru değildir. Birçok Kafkas bebeği mavi veya gri gözlerle doğmasına rağmen, Asyalı ve Hispanik bebekler de dahil olmak üzere diğer etnik grup bebekleri çoğunlukla kahverengi gözlü doğar.

Mavi Gözlerin Arkasındaki Bilim

Göz rengi, tüm gözün rengini değil, iris rengini ifade eden bir terimdir. İris, siyah renkli göz bebeğinin etrafındaki halkadır. İrisin rengi, içinde bulunan melanin miktarına göre belirlenir. Melanin kahverengi bir renk pigmentidir, bu nedenle göz veya iris rengi ne kadar koyu olursa, o kadar fazla melanin bulunur. Mavi veya açık renkli gözler, gözlerde mavi pigmentin varlığı değil, gözlerde az miktarda melanin bulunduğu anlamına gelir. İris üç katmandan oluşur ve kahverengi gözlü bebeklerin üç katmanında da melanin bulunur. Mavi gözlü bir bebeğin sadece arka tabakasında melanin bulunur. Arka tabaka çoğunlukla göze giren ışığı emer ve irisin orta tabakasında bulunan parçacıklar kalan ışığı mavi olarak yansıtır, böylece bebeğin gözleri mavi görünür.

Melanin, doğal bir pigment veya özel bir hücre türü olan melanositler tarafından salgılanan bir proteindir. Melanositler, gün ışığı varlığında melanin üretir. Yeni doğan bebek tüm aylarını anne karnında ışıktan uzakta geçirdiğinden, vücudundaki melanositlerin irislerinde melanin üretimini tetikleyecek kadar fazla ışığı yoktu. Birçok bebek için, melanositlerin melanin üretmek veya gelişen süsenlere melanin pompalamak için gün ışığına ihtiyacı yoktur. Bu bebekler kahverengi veya koyu göz rengiyle doğarlar.

Mavi gözlü bebek, gözlerinde daha az melanin bulunduğundan açık renkli veya mavi gözlü olarak doğar. Bununla birlikte, bir bebekte mavi gözlerin tek nedeni daha az melanin değildir. Mavi gözlü bir bebekte etnik köken ve ebeveynler veya mavi gözlü atalar da rol oynar.

Bebeklerde Mavi Gözlerin Oluşma Koşulları Nelerdir?

Bir bebeğin göz rengi, iris, genetik ve etnik kökende bulunan melanin gibi birçok faktöre bağlıdır. Bebeğin doğrudan veya ikinci kalıtım çizgisinde mavi gözlü herhangi biri bebeğin mavi gözlü olma şansını artırır. Bu nedenle, bir veya iki ebeveyni veya herhangi bir büyükanne, büyükbabası, teyzesi, amcası veya kardeşi olan mavi gözlü bebeklerin mavi gözlü olma şansları daha yüksektir. Benzer şekilde, Kafkas ya da Avrupalı ​​ataların bebeklerinin mavi gözlü olma şansları Asyalı ya da Hispanik ataları olan bebeklere göre daha yüksektir.

Melanin, bir bebeğin göz rengini belirleyen ana şeydir. Bununla birlikte, soy ağacındaki göz renkleri - esas olarak ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar ve büyük büyükanne ve büyükbabalar ve hatta bir dereceye kadar büyük amca, salgılanan melanin miktarını belirler.

Bu nedenle, mavi gözlü iki ebeveynin mavi gözlü bir bebek sahibi olma şansları daha yüksektir, ancak onların da kahverengi gözlü bir bebekleri olma şansları vardır. Benzer şekilde, büyükanne ve büyükbaba veya büyük amca gibi ailede birinin mavi gözleri varsa, kahverengi gözlü ebeveynler mavi gözlü bir bebeğe sahip olabilir. Dolayısıyla, ilgili birden fazla gen nedeniyle veya genetik karmaşıklık nedeniyle, doğrudan veya ikinci atalarında hiç kimsenin mavi gözleri olmasa ve bazı büyük büyük teyzelerin mavi gözleri olsa bile bir bebeğin mavi gözleri olabilir.

Mavi Göz Rengini Tahmin Etme

Bir bebeğin doğumunda mavi gözler, bebek büyüdükçe ve melanin üretimi arttıkça değişebilir. Bu nedenle, mavi gözlü bir bebek, büyüdükçe kahverengi gözlere sahip olabilir. Her göz rengi değişmediği için yeni doğan mavi gözlerin ne zaman renk değiştireceğini belirlemek için belirlenmiş bir zaman yoktur. Bazen bebeğin gözleri doğduğu ile aynı renkte kalır, bazen de bir bebeğin gözleri birden fazla kez renk değiştirir.

Genetik, bebeğin irisindeki melanin salgısının miktarını belirlediği için göz renginde önemli bir rol oynar. Bir bebek her ebeveynden bir gen alır ve bu genlerin her ikisi de diğer şeylerle birlikte göz rengini belirler.

Bebeğin gözlerinin mavi kalacağını veya renk değiştirip değiştirmeyeceğini nasıl anlayacağınıza dair birkaç tahmin:

  • Bir ebeveyni kahverengi gözlü ve bir ebeveyni mavi gözlü olan bebeklerin çoğu, daha koyu renk geni göz rengine hükmettiği veya kontrol ettiği için kahverengi gözlü olacaktır.
  • Her iki ebeveynin de mavi gözleri olması, çoğunlukla mavi gözlü bir bebekle sonuçlanır.
  • Ailedeki çekinik mavi gözlü gen nedeniyle, ebeveynleri kahverengi göz rengine sahip bir bebek mavi gözlü olabilir.
  • Kahverengi gözlü ataları nedeniyle, mavi gözlü her iki ebeveyn de kahverengi gözlü bebekler doğurabilir.
  • Kahverengi ve mavi tek göz rengi değildir. Ebeveynlerin göz rengine, genlerine ve iriste bulunan melanine bağlı olarak ela, yeşil veya gri gibi daha birçok renk vardır.
  • Daha az melanin salgısı aynı mavi renkli gözlere neden olur ve daha fazla melanin salgısı göz rengini yeşil, ela veya kahverengi olarak değiştirebilir.
  • Karmaşık genetik süreç bebeğin göz rengini kontrol eder. Bazen bebeğin mavi göz rengi bebek büyüdükçe değişebilir. Bu nedenle, ebeveynlerin göz rengine veya bir bebeğin doğduğu göz rengine göre bebeğin göz rengini doğru bir şekilde tahmin etmek zordur.
  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama