Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Evde Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerinde Etkisi

Evcil hayvanlar bizlere sevmeyi öğreten ve hayatımıza büyük anlamlar katan dostlarımızdır. Buna rağmen çocuklarını tüm olumsuz faktörlerden korumak için büyük çaba harcayan ebeveynler evcil hayvanlarla birlikte çocuk büyütme konusunda zaman zaman tereddütler yaşarlar. Ancak uzmanlara göre evde hayvan beslemek çocuk gelişimini fiziksel ve psikolojik anlamda olumlu etkiler ve çocuklara sevgiyi aşılamak için en mükemmel yoldur.

Evde veya bahçede beslenen hayvanlar çocukların dostu olmakla birlikte onlara sevmeyi, merhameti ve şefkati öğretir. Böylece erken yaşlardan çocuklar koşulsuz sevgiyi tadar, birçok açıdan daha hızlı bir gelişim gösterirler.

Evde Hayvan Beslemenin Çocuklara Faydaları

Çocuk olan bir evde hayvan beslemek çocuğun gelişimine olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu sayede çocuklar hem fiziksel hem de psikolojik olarak gelişirler. Aile hikayenizde herhangi bir alerjik hastalık yoksa, doğum sonrasında evinizde hayvan beslemeniz sakıncalı bir durum oluşturmaz. Aksine, bebeğiniz sorumluluk duygusu ile büyür. Böylece ileride diğer insanlara karşı daha saygılı ve anlayışlı olurlar. Aynı zamanda kendilerine güvenleri de zamanla oluşur ve güçlenir.

Yapılan araştırmalar özellikle evlerinde köpek besleyen ebeveynlerin çocuklarının daha sağlıklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda, bir köpekle yaşayan çocukların köpeksiz evde büyüyenlere nazaran %30 oranında daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. Kedisi olan aileler için de bu durum söz konusudur.

Evcil hayvanlar ile yaşayan çocuklarda bağışıklık sistemi zamanla daha da güçlenmekte ve solunum yolu enfeksiyonları en az oranda görülmektedir. Antibiyotikler ile bağışıklık sistemi güçlendirilen çocuklara göre bu çocuklarda daha yüksek bir direnç görülmektedir.

Evde hayvan beslemenin yukarıda da belirttiğimiz gibi hem fiziksel hem de psikolojik etkileri bulunmaktadır;

FİZİKSEL FAYDALAR

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Ancak evde evcil hayvan beslemek çocukların bu hastalığa yakalanma riskini sıfıra düşürmektedir. Evcil hayvanla büyüyen çocuklar bu iltihabı kapsalar dahi kısa sürede çok az ilaçla atlatırlar.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Kedi ve köpeklerle büyüyen çocuklar hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Dış dünyayla daha fazla iç içe oldukları için çeşitli mikroorganizmalar taşırlar ve uzmanlara göre bu durum sanılanın aksine çocuklarda bir savunma mekanizması geliştirir. Böylece çocukların bağışıklık sistemi kendi kendine güçlenir.

Diğer Aile Üyelerine Faydaları

Evcil hayvanlar sadece çocuklara değil diğer ev sakinlerine de fayda sağlarlar. Araştırmalara göre evinde hayvan besleyen kişilerde kalp krizi geçirme riski diğerlerine göre daha azdır. Aynı zamanda, uzun ömürlü bir hayat geçirmek de bu kişilerde görülen faydalardandır.

PSİKOLOJİK FAYDALARI

Güçlü Sorumluluk Duygusu

Zamanının çoğunu evcil hayvanlarla geçiren çocuklar onlara karşı sorumluluk hissederler. Bu da çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişimine katkıda bulunur. Çocuklar hayvanların onlara ihtiyacı olduğunu bilir. Böylece daha ileri yaşlarda karşılarına çıkan sorunlardan kaçmak yerine onlarla başa çıkmayı öğrenirler.

Özgüven

Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklarda özgüven hissi de zamanla güçlenir. Evcil hayvanların tüm sorumluluklarını üstelenen ve bu konuda başarılı olan çocuklar başka konularda da başarılı olabileceklerini düşünürler. Sevmeyi, yardımlaşmayı ve empati kurmayı öğrenirler.

Hızlı Konuşma Süreci

Psikolojik açıdan bakacak olursak çocuklar evcil hayvanlarla konuşmak ister. Böylece bebeklerin konuşma süreci de hızlanmış olur. Yeni bir dostluğa yelken açan bebekler bu sayede kendi kendilerine yeni sözler öğrenmiş olurlar.  Aynı zamanda çocuklar da sık sık evcil hayvanları hakkında konuşarak aslında pratik yaparlar.

Evde Hayvan Beslemenin Çocuklara Zararları

Evcil hayvanlar dendiğinde akla ilk kedi, köpek, kuş, balık veya hamster gelmektedir. Bu hayvanlar evde barındırılan hayvanlar kategorisine girer. Ev dışında beslenen hayvanlara ise inek, tavuk, ördek, koyun, keçi, at örnek gösterilebilir. Bu hayvanlar içerisinde özellikle kedi ve köpekler birçok evde beslenir.

Bizim toplumumuzda bebekli evde hayvan beslemek her ne kadar hijyenik açıdan doğru karşılanmasa da aslında bebeklerin evcil hayvanlarla büyümesi onları birçok açıdan yaşıtlarından daha farklı kılar. Yapılan birçok araştırmalar da evde evcil hayvan beslemenin çocuklar için hiçbir zararının olmadığını göstermiştir.

Çoğu kişi evde özellikle kedi veya köpek beslemenin solunum yolu rahatsızlıkları, alerji gibi sorunlara yol açabileceğini düşünür. Ancak tüm bunlar uzmanlar tarafından reddedilmiş ve hijyenik bir ortamda beslenen kedi veya köpeğin çocuk sağlığına hiçbir olumsuz etki göstermeyeceği kanıtlanmıştır. Çocuklar için bir canlıdan öte bir dost olan hayvanlar onlara sadece ve sadece sevgi aşılar.

Tüm bunlarla birlikte bunu da unutmamalısınız ki eğer çocuğunuzun astım hastalığı varsa veya herhangi bir alerjik durum söz konusu ise mutlaka hayvan beslemede dikkatli davranmalısınız. Size tavsiyemiz, bu gibi durumlarda doktor yardımı almaktır. Böylece, daha sağlıklı koşullar altında besleyeceğiniz hayvana karar verebilirsiniz.

Çocuklu Evde Hayvan Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvanlar her ne kadar çocukların gelişimine olumlu yönde birçok katkılar sağlasa da bazı hususlarda dikkatli olmakta fayda var. Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuğun aile hikayesinde alerjik bir hastalık veya astım olması durumunda mutlaka evcil hayvan beslemeye karar vermeden önce bu alanda uzman bir doktorla görüşmek gerekir. Doktorun onayı olursa aşağıdaki önlemler alınarak çocuklarla aynı ortamda evcil hayvan beslenebilir;

 Oda havasını temizleyen filtre bulundurmak,

  • Evde herkesin el yıkama alışkanlığı kazanması,
  • Evin periyodik olarak havalandırılması,
  • Hayvan bakımının ihmal edilmemesi,
  • Hayvanın sık sık aşılarının yapılması,
  • Evcil hayvanın tüylerinin sık sık kesilmesi,
  • Çocuk odasının hayvana yasaklı olduğunun öğretilmesi,
  • Evcil hayvanın rutin bir şekilde aşılarının yapılması,
  • Kedi kum kaplarının bebeğin ulaşamayacağı noktalara konulması.

Tüm bu hususlara dikkat edilmesi halinde çocuklarla evcil hayvanların aynı ortamda yaşaması herhangi bir sorun teşkil etmez. Bunlara ek olarak evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar yapılan araştırmalara göre daha az hasta olma eğilimindedirler. Aşırı hijyen endişesi ve aşırı steril bir ortam yaratma çabası ise bu koşulda gereksiz bir durum olarak karşımıza çıkar. Kısacası, çeşitli bakteri ve mikroorganizmalardan izole bir durumda yaşamaya çalışan çocukların aslında bağışıklık sistemi daha yavaş gelişeceği için hastalık riskini daha fazla taşırlar.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama