Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi (29)

Ebeveynler olarak alışverişe çıktığınızda, bir restoranda ve hatta parktayken çocuğunuzun her zaman çiş yapması gereken durumlarla karşılaşırız. Ebeveyn olarak ev dışında özellikle de tuvalet bulunmayan bölgelerde çocuğun çişim var durumuyla karşılaşmamak için kişisel çözümler üretmeye çalışırız. Evden ayrılmadan çocuğun çişini yapmasını sağlamak, tuvalet görünce çocuğunuza çişin var mı diye sormak bu yöntemlerden bazılarıdır.

Aşırı Aktif Mesane Nedir?

Aşırı aktif mesane (AAM), idrarın istemsiz olarak salındığı bir tür idrar kaçırmadır. Bir çocuğun sık idrara çıkması gerekebilir ve kontrol edilemediği için idrara çıkmak için zamanında tuvalete ulaşamayabilir. Çocuklarda yaygın olsa da yetişkinlerde de görülmektedir. Bu durum özellikle yakın zamanda doğum yapmış ve üriner inkontinans geçirmiş kadınlar için geçerlidir. AAM, tamamen farklı faktörlerden kaynaklanan yatak ıslatma ile karıştırılmamalıdır. Sık idrara çıkma, bilimsel olarak Pollakiuria olarak bilinir.

Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Çocuğunuz idrara çıkma dürtüsünü kontrol edemediği halde sık sık idrara çıkıyorsa, bunun nedenini belirlemek için doktorunuzla konuşmak iyi bir adım olacaktır.

Çocuklarda pollakiürinin ana semptomu, günde yaklaşık 10 ila 30 kez idrara çıkmaları, ancak çok az miktarda idrar yapmalarıdır. Bu durum 3 ila 8 yaş arasındaki çocukları etkiler. Bu teoriyi destekleyecek somut bir kanıt olmamasına rağmen, birçok uzman stresin önemli bir rol oynadığı psikolojik bir sorun olduğunu düşünmektedir. Çocuklarda sık idrara çıkmanın birçok nedeni vardır, bunlardan bazıları şunlardır;

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Sık idrara çıkma nedenlerinden biri idrar yolu enfeksiyonu veya İYE olabilir. İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi ile birlikte sık idrara çıkma, İYE'nin birkaç belirtisidir. Çocuğunuzu büyük tuvaletinden sonra doğru şekilde temizlik yapılmasını sağlamak çok önemlidir. Özellikle kızlarda bu temizlik önden arkaya doğru yapılması İYE’den kaçınmak için önemlidir. Bu şekilde yapılan temizlik rektal boşluktaki mikropların idrar yoluna girmesini önler.

Diabetes insipidus: İdrar çıkışını kontrol eden anti-diüretik hormonun yetersiz seviyeleri, şekersiz diyabete neden olabilir. Sık idrara çıkma dışında, çocuk ayrıca doyumsuz bir susuzluktan muzdarip olacaktır, dehidrasyon, zayıf büyüme ve iştahsızlık belirtileri gösterebilir.

Yaşam tarzına dayalı: Çok fazla gazlı içecek ve kafeinli içecek tüketmek de sık idrara çıkmaya veya aşırı aktif mesaneye neden olabilir. Çikolata, baharatlı yiyecekler ve sitrik asit açısından zengin meyveler gibi aşırı yemeklerden de kaçınılmalıdır.

İdrar yapmaktan kaçınma: Bazı çocuklar tuvalete gitmeme alışkanlığı kazanır ve buna bağlı olarak idrar yapma sıklığı azalır, ancak mesanedeki idrar miktarı artar. Mesaneleri üzerindeki baskıyı azaltmak için idrarı kontrol eden sfinkter kası aşırı aktif olma eğilimindedir ve sık idrara çıkmayı tetikler.

Çocuklarda pollakiüri semptomları şunları içerir:

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
 • Aşırı susuzluk
 • Ateş ve karın ağrısı
 • İdrarın renginin değişmesi ve bir kokusu olabilir
 • Ani kilo kaybı
 • Sık İYE'ler

Çocuklarda Aşırı Aktif Mesane Teşhisi

Bir çocukta yukarıdaki belirtilerden herhangi biri gözlemlendiğinde, doktor çocuğun gerçekten AAM'den veya başka bir şeyden muzdarip olup olmadığını teşhis etmek için birkaç test yapacaktır. Sonuçlar, nedenlerin ne olabileceğini belirlemelerine yardımcı olacaktır. Yapılan testlerden yaygın olanları;

İdrar Kültürü: Semptomlar bir İYE gibi görünüyorsa, enfeksiyona neden olan bakterileri tanımlamak için bir idrar kültürü yapılacaktır.

İdrar Analizi: Sık idrara çıkma nedenini belirlemek için bir idrar testi veya analizi yapılacaktır.

Kan testi: Çocuğun şeker hastası olup olmadığını ekarte etmek için bir kan testi yapılacaktır.

Uygulanacak tedavi

Çocuklarda sık idrara çıkma için çeşitli tedaviler vardır. Çocuk büyüdükçe idrar yapma sıklığı zamanla azalır ve mesanesini daha uzun süre tutabilir. Aşırı idrara çıkmanın nedeni bir İYE ise, doktor bazen antibiyotik reçete edebilir.

Çocuk kaygıyla ilgili sorunlardan veya stresten muzdaripse, çocuğu güvendiği biriyle veya bir psikologla konuşmaya teşvik etmek, onu neyin endişelendirdiğini anlamasına yardımcı olabilir. Çocuğun sık idrara çıkması şeker hastalığından kaynaklanıyorsa, doktor yüksek kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak için uygun insülin ilacı yazacaktır.

Aşağıdaki önleyici tedbirler, çocukların sık idrara çıkma ile sonuçlanan aşırı aktif mesane geliştirmesini önlemeye de yardımcı olabilir. Birkaç ipucu aşağıda sunulmuştur.

 • Uygun hijyen sadece AAM durumunda değil, diğer birçok üriner enfeksiyon durumunda çok önemlidir.
 • Çocukları büyük tuvaletinden sonra yapılacak temizlik konusunda doğru eğitmek çok önemlidir.
 • Kızlara idrar yaparken nasıl çömeleceklerini öğretmek, umumi tuvaletleri kullanırken çeşitli enfeksiyonlardan etkilenmelerini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Cinsel organların temizliğinde kimyasalların ve güçlü sabunların kullanılması tavsiye edilmez.
 • Kegel egzersizleri, kas gücünü artırmaya ve sık idrara çıkma dürtüsünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Motivasyon terapisi, çocuğunuzu uygun bir tuvalet programı sürdürmeye ve buna bağlı kalmaya teşvik etmek için iyi bir seçenektir. İyi davranışı ödüllendirmek onu pekiştirecek ve çocuğun programı takip etmesine yardımcı olacaktır.
 • Çocuğunuza sağlıklı olduğuna ve bu durumun geçeceğine ve endişelenmesine gerek olmadığına dair güvence verin. Çocuğunuzun bir tür stres veya gerginlikten muzdarip olduğunu düşünüyorsanız, rahatlamasına yardımcı olun. Çocuğunuzun yeterli boş zamanı ve yapılandırılmış bir oyun zamanı olduğundan emin olun.

Çocuklarda sık idrara çıkmayı tedavi etmek için herhangi bir ev tedavisi var mı?

Bazen basit ev ilaçları, çocuğun sık idrara çıkma tedavisine yardımcı olmada faydalı olabilir. Çocuğun işemesi için uygun bir program izlemek ve olumlu geri bildirimleri ödüllendirmek, fark yaratabilecek bir teşvik görevi görür. Çikolata, kafeinli içecekler vb. tahrişe neden olan yiyeceklerden kaçınırken su ve lif gibi mesane dostu yiyecekler ve içecekler verin.

Çocuklarda genel olarak sık idrara çıkma hem çocuk hem de ebeveyn için yorucu olabilir. Durumun kendisi tedavi edilebilir ve zararsızdır. Çocuk büyüdükçe ve bağırsak kaslarını daha iyi kontrol edebildikçe, bu durum azalacak ve aşamalı olarak ortadan kalkacaktır. Bunun geçici olduğunu bilmeniz ve çocuğunuza da aynısını sağlamanız önemlidir. Çocuğunuza destek kaynağı olun ve olumlu olun.

Yatak odaları, büyürken çoğu insan için çok kişisel bir alandır. Bunu güvenli bir alan, çocukların kendilerini rahat ve rahat hissedebilecekleri bir tür sığınak haline getirebilmek önemlidir. Çocuğunuzun bu şekilde hissedebileceği ve günlük olarak öğrenebileceği bir alana sahip olması gerekir. Günümüzün rekabetçi dünyasında, çocukların her türlü iyi beceriyi çok erken yaşlardan itibaren edinmeleri, yaşamlarında uygulayabilmeleri için önemlidir.

Montessori Yatak Odası Nedir?

Montessori öğrenme stili, yürümeye başlayan çocuğunuzun yakın çevresini keşfetmesine ve öğrenmesine izin vermenin harika bir yoludur. Geleneksel eğitim yöntemlerinden uzaklaşır ve çocuklara çevrelerindeki dünyadan bilgi edinme konusunda daha fazla yetki verir. Birçok ebeveyn bu öğrenme şekline abone oluyor ve çocuklarının yatak odalarını Montessori çocuk odasına dönüştürerek aynı öğrenmeleri evde de dahil etmeye çalışmaktadır.

Montessori öğrenimi, keşif araçları sağlamaya odaklandığından, öğrenmenin okulda durmaması için bu araçları evde de dahil edebilirsiniz.

Çocuğunuz İçin Montessori Odasının Faydaları

Bu öğrenme yöntemini evde kullanmanın birçok faydası vardır. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için bir Montessori yatak odasına sahip olmak onun gelişiminde çok yardımcı olabilir. Çocuğunuz için bir Montessori odasına sahip olmanın bazı faydaları;

 • Çocuğunuzun kendisi için kararlar almasına izin vererek eleştirel düşünmeye ilham verir.
 • Odada sağlanan farklı araçları kullanarak motor becerilerini geliştirir.
 • Odaklandığı dağınıklığın olmaması nedeniyle örgütlenmeyi, düzeni ve disiplini öğretir.
 • Otorite ve bağımsızlık duygusu sağlar.

Montessori Yatak Odasında Olması Gereken Eşyalar

Çocuğunuz için bir Montessori odası kurarken, çocuğunuzun oradan maksimum düzeyde bilgi edinebilmesi için odada tam olarak ne bulundurmanız gerektiği başta olmak üzere birçok sorunuz olabilir. İşte olmazsa olmazlardan bazı Montessori oda fikirleri;

Küçük Dolap

Küçük yaşlardan itibaren kişisel bir gardırop, gerekli organizasyon becerisini aşılamanın harika bir yoludur. Hayatın günlük rutini ile uyuşukluğa veya sadece yorgunluğa yenik düşmek ve bir karmaşa içinde yaşamak kolaydır. Bununla birlikte, küçük bir gardıropla, yürümeye başlayan çocuğunuza nasıl düzenli, düzenli ve eşyalarını kontrol altında tutacağını öğretmek kolay ve kesin bir yöntemdir.

Kalın Perdeler

Montessori'den ilham alan bir yatak odası stili fikri, çocuğunuzun öğrenmesine ve kendi kendine yeten bir yetişkine dönüşmesine izin vermektir. Yatak odasının, yürümeye başlayan çocuğunuzun sahip olmak istediği şeye uygun bir alan olması gerekiyordu. Kalın karartma perdeleri, çocuğunuzun aktivitelerini yaparken tercih ettiği ortam türünü ve aydınlatmayı seçmesini sağlar.

Depolama Dolabı

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun oyuncakları ve kitapları olması gerektiğinden, bir saklama dolabı çok amaçlıdır. Bu dolap, günün sonunda oynamayı ve oynadığı her şeyi geri koymayı ilişkilendirmesine yardımcı olur. Ayrıca, çocuk büyüdükçe ebeveynlerin oyuncakları ve aktiviteleri değiştirmesine yardımcı olur. İdeal bir durumda, ebeveynler, yürümeye başlayan çocuğun tercihlerine veya öğrenme isteğine göre dolapta tutulan oyuncakları ve kitapları değiştirmek isteyeceklerdir.

Bebek Yatağı

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza kestirmesi ve hatta uyuması için kendi alanını sağlamak, uykuya dalabilmek için size bağımlı olmamasını sağlamak için çok önemlidir. Bu alışkanlığı kazandırmak için erken yaşlardan itibaren yapılmalıdır. Yatak aynı zamanda birçoğumuz için kutsal bir mekandır. Yürümeye başlayan çocuğunuz da benzer türden bir alana sahip olma fırsatına sahip olmalıdır.

Montessori Yatağı Kullanmak İçin Doğru Yaş Nedir?

Bir Montessori yatak odasına nelerin girdiğine dair daha iyi bir fikir edinmeye başladığınıza göre, Montessori yatağı kullanmak için doğru zamanın ne zaman olacağını merak ediyor olmalısınız. İdeal olarak, yaklaşık 2-3 ay Montessori bebek odası geçişi için iyi bir zamandır. Beşiğini yer yatağına çevirmek, küçük çocuğunuzu Montessori yatak odasıyla tanıştırmak için iyi bir başlangıçtır.

Montessori Odası Kurulumunun Önemli Unsurları

Herhangi bir alanı kurarken olduğu gibi, çocuğunuzun bir araya getirdiğiniz odadan en iyi şekilde yararlanabilmesi için aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli unsurlar vardır.

Renk ve Ton

Yeni yürümeye başlayan çocuklar canlı renklere çekilir ve odada çok fazla renk kullanmak önemlidir. Ancak, çocuğunuzun beynini aşırı uyarabileceğinden çok fazla renk kullanmamak da önemlidir. Renkleri ve yumuşak renk paletlerini kullanmak, öğrenmek için zihnin özgür olması gereken bir ortamda çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olur.

Mobilya ve Mefruşat

Buradaki seçenekler sınırsızdır ve odada doğru mobilya ve mobilya türünü seçmek önemlidir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı önemli bilgiler.

1. Raflar

Temel ahşap raflar, yürümeye başlayan çocuğunuz için harika bir saklama alanı sağlar ve ayrıca bir aktivite ve oyuncak rafı olarak ikiye katlanabilir.

2. Okuma Köşesi

Yumuşak bir kilim, küçük bir kitaplık ve güzel bir aydınlatma sağlamak, yürümeye başlayan çocuğunuz için mükemmel bir okuma köşesi yaratmada uzun bir yol kat edebilir.

3. Tuvalet Masası

Yürümeye başlayan çocuğunuzun kendi kıyafetlerini seçebileceği ve giydirebileceği bir alan olması iyi bir unsurdur. Sağlam bir giyinme ve alt değiştirme alanı, küçük çocuklar da dahil olmak üzere hepimiz için olmazsa olmazdır.

4. Yatak

Bebek odasından yer yatağına geçmek küçük çocuğunuz için büyük bir değişiklik olabilir, ancak bunu yapmak onun gelişiminin önemli bir parçasıdır.

3. Dekor ve Sanat Eseri

Bu, yarattığınız yatak odasının önemli bir yönüdür. Seçtiğiniz sanat eseri ve duvar dekoru, çevrenin daha iyi olmasına yardımcı olacaktır. Birçok ebeveyn, hayal gücünü teşvik etmek için, yürümeye başlayan çocuklarının sonsuz bir harikalar dünyasına “kaybolabileceği” bir kapalı çadır veya çadır kurmayı seçer. Dünyanın dört bir yanındaki birçok ebeveyn tarafından sürekli bir hit olduğu kanıtlandı!

4. Aydınlatma Kurulumu

Odadaki aydınlatma, akılda tutulması gereken başka bir unsurdur çünkü yürümeye başlayan çocuğunuzun ruh halini değiştirebilir. Doğal ve yapay ışığın bir kombinasyonunu seçebilirsiniz. Gün boyunca, yürümeye başlayan çocuğunuza gün boyunca kendini şımartırken parlak bir ışık sağlamak için güneş ışığını kullanmakta bir sakınca yoktur. Ancak, gün batımından sonra, odanın etrafında gece ışıklarının olması tavsiye edilir. Bunlar çok parlak olmamalı ve çocuğunuzun rahatlamış hissetmesine izin vermelidir.

5. Özgür Oyun Alanı

Her şey çocuğunuzun ulaşabileceği bir yerde olmalıdır, bu nedenle hacimli mobilyalar kesinlikle tavsiye edilmez. Ona oynamak ve hareket etmek için yeterli alan sağlamak, odanın içinde kapana kısılmış hissetmemesini ve kalbinin içeriğini keşfetmesini sağlayacaktır.

6. Dağınık ve Minimalist Tasarım

Sağlanması gereken bir şey, odayı herhangi bir dağınıklıktan arındırmak ve sadece kesinlikle gerekli olan mobilya ve dekoru kullanmaktır. Bir oda kurmanın minimalist yöntemi burada tavsiye edilir. Bir şeylerden kurtulmanız gerekmez; bunun yerine, ekstra malzemeleri kullanabilir ve odada kurulan şeylerle birkaç haftada bir döndürebilirsiniz. Dağınıklık yaratmak ters etki yapar, çünkü Montessori odasından öğrenilenlerden biri organize olmak, düzenli ve temiz olmaktır.

7. Tartıyı Çocuğunuzun Düzeyine Göre Ayarlama

Bu söylenecek çok açık bir şey ama yeni yürümeye başlayan çocuklar yetişkinlerden çok daha küçüktür ve dünyadaki çoğu şey yetişkinlere hitap eder. Bu nedenle, çocuğunuz için Montessori'den ilham alan bir oda yaratırken, her şeyin çocuğun ulaşabileceği bir yerde olması gerektiğini unutmayın. Bu, mobilya açısından biraz doğaçlama gerektiriyorsa, bunu yapmanızı öneririz, çünkü yetişkin boyutunda bir gardırop bir çocuk için hiçbir işe yaramaz ve aslında tehlikeli olabilir. Çocuğunuzun bedeniyle orantılı olan şeyleri görmek aynı zamanda sakin kalmasını ve odadaki boyutunun iki ila üç katı büyüklüğündeki şeylere boğulmamasını sağlayacaktır.

Montessori odası eğlenceli bir projedir. Sadece küçük çocuğunuz için değil, aynı zamanda sizin için de! Yapmaktan keyif aldığınızdan emin olun ve bol bol sevgi gösterin çünkü çocuğunuz bir süre onu kullanacak ve hayatının en önemli öğrenme zamanı orada geçecek. Eğlence unsurlarının öğrenme unsurlarıyla birleştirilmesi önemlidir.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz odaya dahil ettiğiniz tüm unsurlarla eğlenirken, aynı zamanda farklı fiziksel ve zihinsel beceriler geliştirebilmelidir. Bu makalenin size Montessori'den ilham alan bir yatak odası yaratma konusunda daha iyi bir fikir verdiğini umuyoruz. Her şey gönlünce olsun!

Yeni ebeveynler, gülümsemelerinden gözlerine kadar yeni doğan bebekleriyle ilgili her şeyi sevimli ve özel bulur. Bu nedenle, mavi gözler oldukça nadir olduğundan, mavi gözlü doğan bebeklerin ekstra özel hale gelmesine şaşırılmamalıdır.

Kekemelik; konuşmadaki akıcılığın bozulması olarak adlandırılır. Kekemelik veya diğer adıyla Akıcı Konuşma Bozukluğu evrensel bir olgudur. Hiçbir kültür, din, ırk, sosyo-ekonomik grup farkı gözetmeden dünyanın her bölgesinde görülmektedir.

Aile ve okulda çocuk eğitiminde "Duygusal Zeka"nın önemi ve gerekliliği yadsınamayacak boyutlardadır. Çünkü duygusal zekâ, çocuğa avantajlar sağlar. Duygusal zeka, gerçekten de bir çocuğa yüksek bir IQ' dan daha fazla avantajlar getirir.

Cinsellik, çocuklarımıza nasıl ve ne kadar anlatacağımızı bilmediğimiz, zaman zaman çekindiğimiz, bazen güç, bazen de hiç girilmemesi gereken bir konudur. Gelişiminin doğal bir parçası olarak çocuk, konuşmaya çekindiğimiz bu konuya karşı meraklıdır; "kendisi bu dünyaya nasıl gelmiştir?" bu soruyu da onu dünyaya getirenlere sorması en doğal hakkıdır.

Bilinen bir nedeni olamayan dil bağı yoktur. Yapılan araştırmalarda genetik nedenlere bağlı olarak bazı ailelerde fazla sıklıkta görüldüğü tespit edilmiştir. Kimde dil çıkacağının kesin bir nedeni bulunamamaktadır.

Televizyonun hayatımızın önemli bir parçası olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hem görsel hem de işitsel açıdan dikkat çeken bu renkli iletişim kutusundan çocukların da etkilenmemesi mümkün değil.

Gelişimsel pediatri, çocukların biyolojik yapısı, görme, işitme, dokunma gibi duyuları, duyguları, düşünme yetisi ve hareket etmesi gibi işlevleri yanında aileleri ve toplum ile ilişkilerini bir bütün olarak değerlendirmektedir.

Hiperaktivitenin Tanısı:

Bir çok çocuk zaman zaman, “hiperaktif” tanımına uygun davranışlar sergileyebilir; fakat “hakiki” hiperaktiflik 12 yaşın altındaki 20 çocuktan yaklaşık 1 tanesinde görülür. Yine de çocuğunuzun hiperaktif olduğunu düşünüyorsanız bunu düşünmenize yol açan sebepleri doktorunuzla konuşun.

Site İçi Arama