Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi (37)

Bir kız çocuğunun ebeveyniyseniz ve ilk yıldaki büyümesini anlamak konusunda endişeliyseniz, işte size yardımcı olacak bir şey. Bir kız çocuğunun bir yıldan 12 aya kadar olan büyüme tablosu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yeni ebeveynler, bebeklerinin yaptığı her şeyden her zaman etkilenir ve endişelenir. Her zaman tetikte olan yeni ebeveyn, büyük ya da küçük her şeyi yakından takip eder, neşe demetleri yapar. Gülümsemelerinden neye baktıklarına kadar, ebeveyn her şeyi takip eder.

Çocuğunuzun küçücük bir ceninden sağlıklı bir çocuğa dönüşürken yeni kelimeler, hareketler ve jestler öğrenmesini izlemek ne kadar büyüleyici. Bir canlıda meydana gelen tüm bu gelişim, beslemeye değer olduğu kadar heyecan vericidir.

Her yaştaki çocuklar, ebeveynleri için mükemmel görünüyor. Özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklarda kilo sorunları söz konusu olduğunda, ebeveynlerin bunun sadece bebek yağı mı yoksa çocuklarının gerçekten obeziteye mi yol açtığını anlaması zorlaşıyor!

Srinivasa Ramanujan, Mozart, Gary Kasparov ve Nadia Comaneci gibi en büyük insanlardan bazılarının ortak bir yanı yani harika çocuk olmaktır. Araştırmacılar, yeni dahi çocukların doğup doğmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumdadır.  Sebebi ne olursa olsun, çocuğunuzun bir dahi olduğunu düşünüyorsanız, onlar hakkında sahip olmanız gereken bazı bilgiler yazımızda sunulmuştur.

Çocukların nasıl büyüyüp geliştiği, bazıları üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan hem iç hem de dış çevresel faktörlere bağlıdır. Çocukların büyümelerinin ve gelişmelerinin her aşamasında neye ihtiyaç duyduklarını iyi anlamak, onları daha iyi yetiştirmemize yardımcı olur.

“Eşzamansız gelişim” terimi, eşit olmayan bir fiziksel, entelektüel ve sosyal-duygusal gelişimi tanımlamak için kullanılır. Üstün yetenekli çocuklarda bu alanlardaki gelişim eşzamansız olabilir.

Miniklerinizin minik minik ayak parmakları, küçük balkabağı kafası veya küçük parmakları kemikten yapılmıştır. İskelet ve kas sistemleri vücudumuza yapı vermek ve şeklimizi oluşturmak için yakın çalışır.

Ebeveynler olarak alışverişe çıktığınızda, bir restoranda ve hatta parktayken çocuğunuzun her zaman çiş yapması gereken durumlarla karşılaşırız. Ebeveyn olarak ev dışında özellikle de tuvalet bulunmayan bölgelerde çocuğun çişim var durumuyla karşılaşmamak için kişisel çözümler üretmeye çalışırız. Evden ayrılmadan çocuğun çişini yapmasını sağlamak, tuvalet görünce çocuğunuza çişin var mı diye sormak bu yöntemlerden bazılarıdır.

Yatak odaları, büyürken çoğu insan için çok kişisel bir alandır. Bunu güvenli bir alan, çocukların kendilerini rahat ve rahat hissedebilecekleri bir tür sığınak haline getirebilmek önemlidir. Çocuğunuzun bu şekilde hissedebileceği ve günlük olarak öğrenebileceği bir alana sahip olması gerekir. Günümüzün rekabetçi dünyasında, çocukların her türlü iyi beceriyi çok erken yaşlardan itibaren edinmeleri, yaşamlarında uygulayabilmeleri için önemlidir.

Site İçi Arama