Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi (14)

Sünnet nedir? Çocuğumu sünnet ettirmeli miyim?

Sünnet, İslamiyet dininde Peygamber'in yapılmasını istediği için sünnet olarak adlandırılan, çeşitli toplumlarda yaygın olarak uygulanan cerrahi bir girişimdir.

Evcil hayvanlar bizlere sevmeyi öğreten ve hayatımıza büyük anlamlar katan dostlarımızdır. Buna rağmen çocuklarını tüm olumsuz faktörlerden korumak için büyük çaba harcayan ebeveynler evcil hayvanlarla birlikte çocuk büyütme konusunda zaman zaman tereddütler yaşarlar. Ancak uzmanlara göre evde hayvan beslemek çocuk gelişimini fiziksel ve psikolojik anlamda olumlu etkiler ve çocuklara sevgiyi aşılamak için en mükemmel yoldur.

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknolojik cihazlar, özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görmektedir. Z kuşağının yaşam biçiminin şekillenmesinde büyük bir öneme sahip olan teknoloji, verimli bir şekilde kullanıldığında insanlığı daha ileriye götürebilecek potansiyele sahiptir.

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde deve tellâl, pire berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, her ülkede rastlanan ve kaynağı belli olmayan, hem yetişkinlerin hem de çocukların çok keyif aldığı bir etkinlik varmış. Bu etkinliğe "masal" denirmiş.

Küçük yaşlarda alışkanlık haline getirilen duruş bozukluğu ileri yaşlarda da etkisini gösterir. Dolayısıyla yanlış duruş biçimi yetişkinlik çağında bel ve sırt ağrılarına neden olmakla birlikte estetik açıdan da hoş bir görünüm oluşturmaz.

Bebeklikte gözlenen olağanüstü hareketlilik, anne-babayı veya bakan kişiyi erken tanıma ve gülme, ses, ağrı ve acıya karşı aşırı tepkide bulunma gibi yaşıtlarına göre farklılaşan davranışlar çocuğun farklı potansiyeli ile ilgili erken belirtiler olarak gözlemlenebilir.

Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum sağlamak okula başlayan çocuklar için önemli bir adımdır. 0-6 yaş dönemi, çocuğun gelişiminin en hızlı ve en kritik yıllarını kapsamaktadır.

Bir grup çocuğa baktığımızda yapılacak doğal şey onların fiziksel özelliklerini gözlemlemektir. Bazılarının ne kadar uzun olduğunu ve bazılarının akranlarına kıyasla ne kadar büyümediğini görüyoruz. Ancak gerçek şu ki, her çocuk farklı bir hızda büyüyor.

Bilgimizin ve beklentimizin ötesinde, bir yenidoğan çevresinin oldukça farkındadır. Temel duyularını geliştirmek için biraz çaba sarf etmek, bir bebeği daha güvenli ve sağlıklı hale getirmek için faydalı olabilir.

Çocuğunuzdaki dil gelişimi, onu büyüdükçe etkili bir şekilde iletişim kurmaya hazırlayan en önemli gelişimsel kilometre taşlarından biridir. Çocuğunuzun bunu başarmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamak, bu süreçte ona yardımcı olmak ve güçlü bir temel oluşturmak için gerekli olabilir.

Site İçi Arama