Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi (33)

Srinivasa Ramanujan, Mozart, Gary Kasparov ve Nadia Comaneci gibi en büyük insanlardan bazılarının ortak bir yanı yani harika çocuk olmaktır. Araştırmacılar, yeni dahi çocukların doğup doğmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumdadır.  Sebebi ne olursa olsun, çocuğunuzun bir dahi olduğunu düşünüyorsanız, onlar hakkında sahip olmanız gereken bazı bilgiler yazımızda sunulmuştur.

Çocukların nasıl büyüyüp geliştiği, bazıları üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan hem iç hem de dış çevresel faktörlere bağlıdır. Çocukların büyümelerinin ve gelişmelerinin her aşamasında neye ihtiyaç duyduklarını iyi anlamak, onları daha iyi yetiştirmemize yardımcı olur.

“Eşzamansız gelişim” terimi, eşit olmayan bir fiziksel, entelektüel ve sosyal-duygusal gelişimi tanımlamak için kullanılır. Üstün yetenekli çocuklarda bu alanlardaki gelişim eşzamansız olabilir.

Miniklerinizin minik minik ayak parmakları, küçük balkabağı kafası veya küçük parmakları kemikten yapılmıştır. İskelet ve kas sistemleri vücudumuza yapı vermek ve şeklimizi oluşturmak için yakın çalışır.

Ebeveynler olarak alışverişe çıktığınızda, bir restoranda ve hatta parktayken çocuğunuzun her zaman çiş yapması gereken durumlarla karşılaşırız. Ebeveyn olarak ev dışında özellikle de tuvalet bulunmayan bölgelerde çocuğun çişim var durumuyla karşılaşmamak için kişisel çözümler üretmeye çalışırız. Evden ayrılmadan çocuğun çişini yapmasını sağlamak, tuvalet görünce çocuğunuza çişin var mı diye sormak bu yöntemlerden bazılarıdır.

Yatak odaları, büyürken çoğu insan için çok kişisel bir alandır. Bunu güvenli bir alan, çocukların kendilerini rahat ve rahat hissedebilecekleri bir tür sığınak haline getirebilmek önemlidir. Çocuğunuzun bu şekilde hissedebileceği ve günlük olarak öğrenebileceği bir alana sahip olması gerekir. Günümüzün rekabetçi dünyasında, çocukların her türlü iyi beceriyi çok erken yaşlardan itibaren edinmeleri, yaşamlarında uygulayabilmeleri için önemlidir.

Yeni ebeveynler, gülümsemelerinden gözlerine kadar yeni doğan bebekleriyle ilgili her şeyi sevimli ve özel bulur. Bu nedenle, mavi gözler oldukça nadir olduğundan, mavi gözlü doğan bebeklerin ekstra özel hale gelmesine şaşırılmamalıdır.

Kekemelik; konuşmadaki akıcılığın bozulması olarak adlandırılır. Kekemelik veya diğer adıyla Akıcı Konuşma Bozukluğu evrensel bir olgudur. Hiçbir kültür, din, ırk, sosyo-ekonomik grup farkı gözetmeden dünyanın her bölgesinde görülmektedir.

Aile ve okulda çocuk eğitiminde "Duygusal Zeka"nın önemi ve gerekliliği yadsınamayacak boyutlardadır. Çünkü duygusal zekâ, çocuğa avantajlar sağlar. Duygusal zeka, gerçekten de bir çocuğa yüksek bir IQ' dan daha fazla avantajlar getirir.

Cinsellik, çocuklarımıza nasıl ve ne kadar anlatacağımızı bilmediğimiz, zaman zaman çekindiğimiz, bazen güç, bazen de hiç girilmemesi gereken bir konudur. Gelişiminin doğal bir parçası olarak çocuk, konuşmaya çekindiğimiz bu konuya karşı meraklıdır; "kendisi bu dünyaya nasıl gelmiştir?" bu soruyu da onu dünyaya getirenlere sorması en doğal hakkıdır.

Site İçi Arama