Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuğunuzun Hafıza Gücünü Geliştirmenin 10 Etkili Yolu

Küçük çocuğunuzun büyüdüğünü görmek ebeveynler için eğlencelidir. Bu anlar eğlenceli ve heyecan verici ve tüm hayatınız boyunca hatırlayacağınız şeylerdir. Çocuğunuz büyüdükçe ilk kelimelerini söylemeye başlar, renklendirmeyi öğrenir ve sizinle ve diğer çocuklarla oynar ve dahası..

Ancak dünyanın diğer yönleri onun üzerine gelmeye başladıkça, çocuğunuzun bazı şeyleri iyi hatırlamadığını veya kendisine yeni öğretilen bir şeyi unutmaya meyilli olduğunu fark edeceksiniz. Çocuklarda hafızayı geliştirmeye, daha sonraki yaşamlarında faydalı olabilmesi için erken yaşlardan itibaren başlanması gerekir. Çevresel uyarım, ebeveynlerle etkileşim ve eğlenceli aktiviteler, nöronların büyümesi ve sinaps ve dendritlerin çoğalması için önemlidir.

Çocuklarda Hafıza Nasıl Çalışır?

İnsan vücudumuzun en tuhaf özelliği, beynimizin bazı bilgileri depolayabilmesi ve gerektiğinde bu bilgileri geri çağırabilmesidir. Bu, özünde, bellek olarak adlandırılır. Sanılanın aksine beynimiz bilgileri sabit disk gibi belirli bir yerde saklamaz. Bunun yerine, her bilgi, bilginin ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak beynin nöral devresinde ayrı bir yol oluşturur. Belirli bir bellek için daha fazla sayıda nöron yolu varsa, o kadar güçlü olur.

Nadiren kimse çocukken hayatlarındaki olayları hatırlayabilir. Buna tıbbi olarak “çocukluk amnezisi” denir ve bunun nedeni tamamen beynin o yaşta uzun süreli sinir devreleri oluşturamamasıdır. Bu nedenle çocuklara en basit görevleri birden çok kez yapmaları söylenmelidir.

Çocuklarda Hafıza Becerilerini Etkileyebilecek Faktörler

  • Her çocuk benzersiz değildir. Bu nedenle, bazı çocuklar diğerlerine göre daha güçlü bir hafızaya sahip olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, çocuklarda bilgiyi tutma ve hatırlama yeteneğini etkileyebilecek belirli faktörler vardır.
  • Mevcut çeşitli tıbbi durumların varlığı veya tıbbi bir hastalığın geçmişi, beynin bilgiyi tutma yeteneğini etkileyebilir. Bunlar, genetik bozukluklardan, doğumdan önce veya sonra kafa yaralanmalarına veya diğer benzer durumlara kadar değişebilir.
  • Genel olarak görevlere veya eldeki konuya uzun süre konsantre olamama, çocukların ne öğretildiğini hiç hatırlamamasına neden olabilir.
  • Belirli bir unsurun tamamen göz ardı edilmesi, sırf ilginç olmadığı için, dolaylı olarak beyne bunun hatırlamaya değmeyeceğini söyler.
  • Beynin düzgün büyümesi için uygun bir diyete sahip olmak gereklidir. Çocuklarınızın diyeti uygun değilse, çocuğunuzun hafızasını etkileyebilir.
  • Uyku, beyin için son derece gereklidir, çünkü sinirsel bağlantıların güçlendirildiği ve yenilerinin oluştuğu zamandır. Daha az uyku, daha az etkili hafıza anlamına gelir.
  • Çok televizyon izlemeye alışmış çocuklar, beyinlerini hiçbir şeyi hatırlamaya çalışmadan pasif bir şekilde tüketen lapa parçalarına çevirir.
  • Evdeki ortam çocuk için stresli ve kaygı vericiyse, bazı şeyleri iyi hatırlamakta zorlanabilir.

Çocukların Hafıza Gücü Nasıl Geliştirilir?

Beyninizi ne kadar çok kullanırsanız o kadar güçlenir. Bu bizi, yeteneği öncekinden daha yüksek bir seviyeye yükseltmek için kullanılabilecek birkaç tekniğe götürür.

1. Dağlardan Köstebek Tepeleri Yapın

Bir şeyi anlamaya ve öğrenmeye çalışmak, bir çocuk için bunaltıcı olabilir. Sonuç olarak, onun için çok zor olduğu için anlamak için çaba göstermeyecektir. Bu büyük bilgi bloğunu, her birinin ilkelerine odaklanarak daha küçük parçalara dönüştürün. Köklerden başlamasına ve tüm ağacı anlayacak şekilde büyümesine izin verin. Bu, beyindeki doğru yapıdaki bilgilerin düzenlenmesine yardımcı olur.

2. Duyulardan Yararlanın

Bazı çocuklar olayları tam olarak hatırlamayabilir, ancak olayın diğer yönlerini, örneğin duydukları veya gördükleri gibi çok kolay hatırlayabilirler. Bu, çocuğunuzun bir şeyleri nasıl öğrendiğini veya hatırladığını anlamada önemlidir. Bu algıyı, hatırlanması ve geri çağrılması gereken unsurla ilişkilendirmesine yardımcı olmak için bu tür duyulardan yararlanın. Bu sadece hafızayı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzu da daha derin bir seviyeye çeker.

3. Bırakın Çocuk Öğretmen Olsun

Bir şeyi gerçekten anladıysan, onu birine öğretebilmelisin. Çocuğunuza bir şey öğrettiğinizde veya çocuğunuz kendi kendine ders çalışıyorsa, ondan size, kardeşine veya bir arkadaşına öğretmesini isteyin. Malzemeye tekrar başvurması gereken zamanları not edin ve bu yönler üzerinde çalışın.

4. Zihin Haritaları Yapın

Bu, sayısız insanın fikirlerini taslak haline getirmesine ve mevcut olanları çok daha iyi bir şekilde hatırlamasına yardımcı olan kanıtlanmış bir tekniktir. Öncelikle çağrışım kavramı ve mantıksal bağlantılar üzerinde çalışan zihin haritaları, çocuğunuzun tüm materyali bir kavramdan diğerine bir yol oluşturan bir ağ içinde görselleştirmesine yardımcı olur. Bu, materyalin veya kavramın geri çağrılması gerektiğinde çağrılabilecek berrak bir düşünce süreci yaratmaya yardımcı olur.

5. Örneklerinizi Oluşturun

Çoğu ders kitabı veya öğrenme öğesi, kavramın gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğini anlamaya yardımcı olacak örneklerle birlikte gelir. Çocuğunuz bunu anladığında, kendisinden bir örnek bulmasını isteyin. Kavramı kelimesi kelimesine açıklamakta zorlanıyorsa, size kavramı tanıtmak veya öğretmek için örnekler kullanmasına izin verin.

6. Görsel Yardımcıları Kullanın

Bilgi kartları için doğru anahtar kelimeleri ve önemli başlıkları birleştirmek, çocuğunuzun bilgileri hızlı bir şekilde hatırlamasına yardımcı olabilir. Ve bu görsel yardımcılar, hız kesmeden devam etmek için sadece bir basamaktır.

7. Aktif Olarak Öğrenin

Öğrenme ve ezberleme, belirli bir çalışma süresiyle sınırlı olmak zorunda değildir. Akşamları veya sadece televizyonda ilginç bir şey gördükten sonra çocuğunuzla birden fazla kavramı tartışın. Daha büyük resmi görmek için farklı kavramları bir araya getirmek, eleştirel düşünmeye yardımcı olur.

8. Öğrenmeyi Farklı Ortamlara Taşıyın

Tüm öğrenme, çalışma materyali veya öğrenme öğeleri aracılığıyla gerçekleşmek zorunda değildir. Çocuğunuzun dünyanın farklı yönleriyle etkileşime girmesine ve uygulamalı deneyim kazanmasına izin verin. Hayvanlar hakkında bir şeyler öğrenmek? Hayvanat bahçesine git. Ona bitkileri öğretmek, bir bahçeye götürmek ve keşfetmesine izin vermek ister misiniz? Tarihi öğretmek için onu bir müzeye götürün.

9. Öğrenmeyi Müzikal Hale Getirin

Çalışma yolculuğunun belirli yönleri ezberlemeyi ve kelimesi kelimesine hatırlamayı gerektirir. Bunları bir melodi veya kafiyeli bir şarkı ile karıştırarak daha kolay hale getirilebilir. Bu, esasen beynin her iki yarısının birlikte çalışmasını ve bir kavramı hatırlamasını sağlar, böylece daha da güçlü ve uzun süreli sinirsel bağlantılar yaratır.

10. Meraklı Olun

Çocuğunuzu çok fazla soru sorduğu için asla azarlamayın. Bir çocuğun meraklı doğası, büyümesi, gelişmesi ve ezberlenecek, öğrenilecek ve oluşturulan sinir ağları için daha yeni kavramlar arama yeteneğini aşılamak için hayati önem taşır.

Ebeveynler, çocukların hafıza gücünü geliştirmek için çeşitli ipuçlarından yararlanabilir ve okulda ve hatta evde öğrenmenin çeşitli yönlerinde onlara yardımcı olabilir. Çocuğunuza kendi hızında gelişmesi için zaman tanımak ve onu yaşıtlarıyla kıyaslamamasını sağlamak gerekir.

Sonuçta, her çocuk zekidir ve doğal yeteneğini geliştirmek için yalnızca doğru ortama ve uyarana ihtiyaç duyar.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama