Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuklar için En Güzel Eğitsel Oyunlar

Daha önceden kuralları belirlenen ya da o an belirlenen kurallara uygun hareket edilerek eğitsel bir amaç doğrultusunda yapılan etkinliklere eğitsel oyunlar denilmektedir. Eğitsel oyun, öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesini de kolaylaştırmaktadır.

Eğitsel oyunda amaç, çocukların eğlenirken aynı zamanda zihinsel ve bedensel olarak gelişmelerini sağlamaktır. Ancak eğitsel oyunlar sadece belli kazanımları çocuklara vermek amacıyla uygulanmaz. Öğrenme ile birlikte eğlenmeyi ve iyi vakit geçirmeyi de hedefleyen bir etkinlikler dizisidir. Zihinsel gelişim sağlayan eğitsel oyunların yanı sıra psikomotor gelişime katkı sağlayan oyunlar da çocuklar için oldukça önemlidir.

Çocukların Çok Sevdiği Eğitsel Oyunlar

Eğitsel oyunu, esasında oyunlaştırma kavramı ile anlatmak daha doğru olacaktır. Oyunlaştırma, etrafta bulunan elementler ile bulunulan alanı oyun ortamına çevirmeye verilen isimdir. Oyunlaştırma ile verilmek istenen bilgi soyuttan somuta aktarıldığında öğrenme daha hızlı gerçekleşir. Gelin şimdi, çocuklar tarafından epey sevilen ve en çok tercih edilen eğitici ve eğitsel oyunlara birlikte göz atalım:

Tabu

Çocuklar için tabu oyunu eğitsel oyunların başında gelmektedir. Tabu kartları ile oynanabileceği gibi mobil cihazlar aracılığıyla da birçok tabu uygulamasına ulaşılabilir. Bu eğitsel oyun ile çocukların kelime hazneleri artmakta, bu oyun çocuklar için kendilerini ifade etmenin yollarını keşfederek zihinsel gelişim sağlamaktadır.

Gölge Yakalama Oyunu

Bu oyun çocuklaş eşleştirilerek oynanır. Ebe olarak seçilen oyuncu kendi eşinin gölgesini yakalamaya çalışır. Eşinin gölgesine basmayı başaran oyuncular oyunu kazanmış olur. Açık ve güneşli havalarda, geniş bir alanda oynanır. Çocuklarda psikomotor gelişmeye yardımcı olan oyunlardan bir tanesidir.

Yattı Kabak, Kalktı Patlıcan

Kalabalık gruplar ile rahatlıkla oynanmaktadır. 4 yaş ve üzeri için uygun bir oyundur.  En az beş kişi ile oynanması oyunun daha eğlenceli şekilde ilerlemesini sağlar. Bu oyunda her oyuncuya komik sebze ve meyve isimleri verilmektedir. Örneğin oyunu başlatan çocuğun adının ‘Kabak’ olduğunu düşünelim. Diğer oyuncular, dizüstü oturmuş ve başlarını yere dayamış şekilde durmaktadırlar. Kabak arkadaşlarından birisinin adını örneğin Patlıcanın adını “yattı kabak, kalktı patlıcan” şeklinde söyleyerek başını yere dayar. Bu esnada Patlıcanın kalkması gerekmektedir. Oyun bu şekilde devam eder. Bu oyun ile çocuklar dikkat becerisi kazanırken aynı zamanda kaba motor becerilerini de geliştirmiş olur.

Sesli Harf Değiştirmece

2 kişi ile oynanan bu oyun 8 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Bu oyunda ilk olarak bir sesli harf seçilir. Daha sonra oyuncular sırasıyla günlük hayatta kullandığımız kelimelerde bulunan sesli harflerin tamamını seçilen tek bir sesli harf ile değiştirerek söylemeye çalışırlar. Seçilen sesli harf 'e' ise söylenilen kelimelerdeki sesli harflerin tamamının e olması gerekmektedir. Örneğin pezertese, çente, erebe gibi. Bu oyun ile çocuklar hızlı düşünme becerisine sahip olurlar.

MentalUP Eğitsel Zeka Oyunları

Çocuklar, artık eğitim süreçlerinde dijitalleşmeyi de kullanmak zorundalar. Çocuklarına teknolojiyi “Öcü” gibi tanıtan aileler ne yazık ki fazla tutucu olmanın faturasını ağır ödeyebilirler. Teknolojinin verimli ve faydalı yönlerini kullanıp, zararlı yönlerini çocuklardan uzak tutarak en doğru kararı vermiş olmak mümkün. Dijitalle fazla haşır neşir olan çocukların oyun oynarken aynı zamanda zeka becerilerini de geliştirmelerini sağlayan eğitsel zeka oyunları uygulaması  MentalUP’ı hemen deneyin!

Tilki Avı Oyunu

Psikomotor becerilerin gelişmesini sağlayan bu oyunda oyuncular sayılarına bağlı olarak 4, 5 oyuncudan meydana gelen küçük daireler oluştururlar. Çocukların sayısına bağlı olarak daire sayısı belirlenir. Geniş bir alanda oynanan bu oyunda her dairenin içerisinde bir tilki bulunmaktadır. Dairelerin dışında ise bir ebe ile yuvası olmayan bir türkü bulunur. Avcı yuvası olmayan tilkiyi yakalamak için onu kovalar.

Kaçan tilki herhangi bir yuvaya sığındığında yuvanın içerisinde bulunan tilkinin dışarıya çıkması gerekmektedir. Bu şekilde yuvası olmayan tilki sürekli değişmektedir. Tilkinin avcı tarafından yakalanması ile oyuncuların rolleri değiştirilerek oyun yeniden başlar.

Benzetmece

7 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan bu oyunda karşılıklı iki kişi oynamaktadır. Tercihen iki kişiden daha fazla kişiyle de oynanabilir. İlk oyuncu karşısındaki kişiyi bir nesne veya hayvana benzetilir. Karşısındaki oyuncu ise benzetildiği şeyin son harfi ile yeni bir benzetme üretir. Örneğin ilk oyuncu seni "muz"a benzettim derse diğer oyuncunun seni "zımba"ya baya benzettim der. Oyuncular tıkınana kadar oyun devam eder. Bu oyun çocukların hızlı düşünmelerini geliştiren bir oyundur.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama