Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Eğitimi

Çocuk Eğitimi (21)

Küçük çocuğunuzun büyüdüğünü görmek ebeveynler için eğlencelidir. Bu anlar eğlenceli ve heyecan verici ve tüm hayatınız boyunca hatırlayacağınız şeylerdir. Çocuğunuz büyüdükçe ilk kelimelerini söylemeye başlar, renklendirmeyi öğrenir ve sizinle ve diğer çocuklarla oynar ve dahası..

Rehberlik; bireyi tanımak, onu kendisine tanıtmak, problemlerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, ilgi ve yeteneklerini geliştirmesi, çevresine sağlıklı ve dengeli bir uyum sağlaması ve böylece kendini gerçekleştirmesi için, ilgili kişilerce yürütülen hizmetlerdir.

Çocuğun okula uyum sağlaması, ilerleyen dönemlerde okul ile ilgili olumlu düşünceleri benimsemesi ve okulu sevmesi okulda göstereceği başarı açısından büyük önem taşımaktadır.

Okula başlama, aile hayatında çok önemli ve heyecan verici bir olaydır. Tıpkı ilk sözcüklerin söylenmesi, ilk adımın atılışı gibi okul formaları ve çantalarıyla çocuklarının okula gidişini görmek anne babalara mutluluk verir. Mutluluğun yanı sıra endişe ve kaygı da yoğun yaşanan duygulardır.

Eğitim, kadın, erkek, büyük küçük demeden herkesi içine alan girift bir olaydır. Dolayısıyla eğitimi, kadın eğitimi, çocuk eğitimi gibi bölümlere ayırmak sadece belli alanlarda yapılacakların daha iyi planlanması açısından bir önem taşır. Değilse sonuca ulaşmada etken olan bütünlük şuurunun kaybolmasına sebep olur.

Okul öncesindeki çocuğun bebeklik döneminden farklı olarak 2 ayrı sosyal dünyası vardır. Bunlardan biri akranlarla, diğeri de yetişkinlerle ilişki içinde olunan dünyalardır. Yetişkinlerle olan ilişkide güç ve sınırlamalar genellikle yetişkinden gelir. Yetişkin, çocuğun davranışlarına rehber olur, onu yönlendirir ve ona öğretir.

Çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. Okula hazırlanırken olması gereken fizyolojik, çevresel ve zihinsel faktörleri değerlendirmekte kullanılır.

Anne babalara, "Nasıl bir çocuk yetiştirmek istersiniz?" diye sorulacak olsa alacağımız cevap çoğunlukla sağlıklı, mutlu ve başarılı bir çocuk olacaktır. Sağlık, mutluluk ve başarı, bu üç bileşeni bir arada bir çocukta var edebilmek kolay mıdır peki? Elbette bunun gerçekleşmesi o kadar da kolay değildir.

Uzun yıllardır tartışılan bir konu çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmayan, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini göz ardı eden aile tutumlarıydı. Son yıllarda ise bu tartışmanın yerini her şeyi çocukların ihtiyaç ve isteklerine göre düzenleyen, yaşamda pek çok işi başarabilen, pek çok alanda kabiliyetli olan çocuklar yetiştirmeyi hedefleyen ailelerin tutumları aldı.

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren nitelikli kitap okuma ve anlatmak onların zihinsel becerilerini geliştirmekte, sözcük damarcığını artırmakta ve dili doğru kullanma konusundaki hassasiyetlerini pekiştirmektedir.

Site İçi Arama