Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kış aylarında Süt artıran Besinler Nelerdir?

Her zaman olduğu gibi kış mevsiminde de bebeklerin bakımına ve beslenmesine çok özen göstermek gerekiyor. Kış hastalıklarına yakalanmaması ve büyümesinin en iyi şekilde sürmesi için bebeğinizi emzirmeniz önemlidir.

Ne kadar iyi emzirirseniz bebeğiniz o kadar sağlıklı olur ve sağlıklı büyür. Annenin bebeğini yeterli ölçüde emzirebilmesi için beslenmesini sağlıklı bir şekilde düzenlemesi gerekiyor. Annenin sütünün maksimum düzeyde olması için temelde 3 saç ayağı etkilidir.

1. saç ayağı: Pozitif olmak, huzurlu davranmak ve bebeğinizi her istediğinde bol bol emzirmek. Gün İçinde 2-3 saatte bir bebeğinizi emzirmeye çalışın. Gece emzirmeleri de süt üretiminin maksimum düzeyde olmasına destek verir. Bebek ne kadar çok ve sık emerse ve anne ne kadar rahat ve sakin davranırsa süt miktarı ve kalitesi o ölçüde yükselir.

2. saç ayağı: Su tüketimi. Annenin bol bol su içmesi sütün sağlıklı ve dengeli oluşmasında ve sindiriminin kolay olmasında da etkilidir.

3. saç ayağı: Annenin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesidir. Annenin 2-3 saatte 1 olacak şekilde 6 öğün beslenmesi sütün hep aynı kalitede ve lezzette olmasını sağlar.

Bunlara dikkat!

• Yaz-kış, her zaman sütünüzü artıracak birinci besin sudur. Emziren bir anne her gün en az 2-3 litre su tüketmelidir.

• Kahvaltıda 1-2 yemek kaşığı kadar tahin-pekmez karışımı tüketmek, bol süt yapmakla birlikte sütün içeriğini de zenginleştirir.

• Sabah-öğlen-akşam yemeklerde en az 2-3 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği tüketmek verimli süt üretiminin devamını sağlar. Öğün dışında gereksiz abur cubur tüketimini engeller.

• Öğlen ve akşam yemeğinde zeytinyağı ilaveli bol salata yemek, vücudun süt yapma miktarını arttırır. Ayrıca içinde bulunan bitkisel sterollerin süte geçmesi, bebeğin bağırsaklarının çalışmasını sağlar ve kabızlık problemi yaşamasının önüne geçer.

• Her gün bir avuç ceviz tüketmek, sütün miktarını artırır. Ayrıca sütün omega-3 içeriği üzerinde olumlu etki gösterir. Omega-3 bebeğin zihin gelişimi kadar, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

• Her gün 600 gram süt grubu yiyecek tüketmek, süt yapmakla birlikte üretilen sütün kalsiyum-fosfor içeriğini dengeler ve protein kalitesini yükseltir.

• Haftada 2-3 gün bir adet orta boy balık yemek, süt yapımını ve kalitesini arttırır.

• Çok yoğun ve stresli olduğunuz dönemlerde malt içeceği tüketmek de süt üretimini artıran bir yardımcı niteliğindedir. Boza malt içeceklerine bir örnektir. 1 su bardağı boza, sağlıklı bir ara öğün niteliğindedir.

• Az şekerli komposto, sıvı alımını kolaylaştırdığı için bol süt yapan sağlıklı bir içecektir.

• Bitki çayı yapıp içine bal ve limon karıştırmak, süt miktarını arttırmak açısından soğuk kış günlerinde keyifli bir içecektir.

• Her gün 1 fincan salep de kış aylarında İçimizi ısıtan, sütün miktarını ve kalitesini arttıran keyifli bir içecektir.

Gaz yapan yiyeceklerden uzak durun

Bebeğinizin gazının çok olması, emzirme verimliliğini azaltır. Bebeğinizin sürekli sancılı olup iyi emmemesi, uyku düzeninin bozulması ve bunlar sonucunda sizin de huzursuz olmanız süt üretimini sekteye uğratır. Kükürt içeren bazı sebzeler bebeğinizde gaz sancılarını arttırabilir.

Bu sebzeleri ilk 6 ay tüketmemeye özen göstermelisiniz. Gaz yapan yiyecekler; kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller ve lahana, karnabahar, brokoli gibi kükürt içeren sebzelerdir. Annenin bebeğini emzirmesi çok önemli bir işlevdir. Anne için de bebek için de en sağlıklı davranış bebeğin emzirilmesidir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama