Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuğuma Nasıl Yemek Yedirebilirim?

Birçok aile çocukların yemek yememesinden yakınır. Zaman zaman bu sorun ailede huzurun kaçmasına neden olabilir. Çocuklar özellikle "Hayır' dönemlerinde (yaklaşık 18 ay ne 3 yaş arası) anne ve babasına karşı çıkmanın ve kişiliğini ispatlamanın bir şeklini de yemeklerde gösterirler.

Önüne koyduğunuz şeyleri daha evvel yiyen, bitiren çocuğunuz bir bakmışsınız ağzına hiç bir şey koymuyor, yaptıklarınızı beğenmiyor, yemek seçiyor ve yemek zamanlarını inanılmaz kabuslara dönüştürüyor.

Bu sık rastlanan olaya yaklaşırken sebeplerini araştırmamız, çocukların neden yemek yemek istemediklerinin ve neler yapıp, neler yapmamamız gerektiğinin üzerinde durmak lazım...

Siz bir anne olarak çocuğunuz yemek yemediği zamanlarda kendinizi çok kötü hissedeceksiniz, hatta suçu belki kendinizde bile arayacaksınız Acaba hasta mı oluyor veya başka bir problemi mi var diye düşüneceksiniz ve soluğu doktorunuzda alacaksınız. Kendi çocuklarının çok güzel yemek yediğini söyleyen arkadaşlarınıza kulağınızı kapatın, kararlı ve istikrarlı bir şekilde, besin dengesini bozmadan ve zorlamadan çocuğunuza yemek yedirmeye gayret edin.

Neden yemek istemezler?

1. özellikle hayır dönemlerinde kişiliklerini ve varlıklarını İspatlamak ve size söz geçirmek için birçok şeye itiraz elliği gibi yemek yemeye de karşı gelecek veya yaptığınız yemekleri beğenmeyip problem yapacaktır.

2. İlerleyen yaşlarında bebeklik dönemindeki kadar hızlı büyümediği için yemek yemesi de azalacaktır Bebekler İkinci yıllarında ilk yılları kadar çok yemeye ihtiyaç duymazlar, bu dönemde büyümeleri daha yavaş olduğu için kalori İhtiyaçları da azalacaktır.

3. Eğer o anda onu çok meşgul eden bir şeyle ilgileniyor veya oyun oynuyorsa kendini de bu yaptığından alamıyorsa, kesinlikle buna ara verip yemek yemek işlemeyecektir.

4. Daha sonra yemek yiyebileceğini düşünebilir ve o anda daha acıkmamış veya istemiyor olabilir.

5. Önüne koyduğunuz yemekleri beğenmiyor olabilir, ne de olsa çocuğunuzun da damak zevki oluşuyor ve bazı yemekleri daha çok seviyor bazılarını da sevmiyor olabilir.

Pratik Öneriler

Çocuğunuz İstediğiniz gibi yemek yamıyorsa neler yapabileceğinizle ilgili size birkaç pratik bilgi vermek istiyorum.

1. İlk olarak sakin ve kararlı bir tutum sergilemeniz, olaylara bilinçli bir şekilde yaklaşıp aile huzurunuzu ve sinirlerinizi bozmadan yemek saatini geçirmelisiniz. Unutmayın ona ceza vererek veya bağırarak hiç bir şeyi çözemediğiniz gibi işleri daha da karıştırırsınız Kesinlikle baskı uygulamayın ve onu anlayışla karşılayın.

2. Çocuğunuz yemek yemiyor veya yemek seçip az yiyorsa yapılan yemeklerin daha besleyici ve kalorili olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Yemek yaparken çocuğunuzun ağız tadını da biraz göz önünde bulundurun, aslında makarna ve pilavdan başka bir şey istemeyecektir ama yine de yedekte onun sevdiği ve reddetmeyeceği yemekler bulunsun.

4. Yemek yaparken veya sofrayı hazırlarken, sonrasında da loplarken size yardım etmesini isteyin, bu çok hoşuna gidecek ve yemek yemesini motive edecektir.

5. Yemek yeme saatlerini düzenleyin, yemek zamanı acıkmış olsun. Mümkünse yemeğe tüm aile bireyleri birlikte otursun ve çocuğunuz tüm ailenin yemek yediğini görsün.

6vemek yeme ve yemek saati alışkanlıklarını kazandırmaya çalışın ve yemek yemenin herkos İçin bir gereksinim olduğunu anlatın.

7. Yemek yerken onunla sohbet edin, başka şeylerle ilgilenip onun da dikkatini dağıtmayın.

8. Kendi kendine yemek yemesine izin verin, belki üzerini ve etrafı kirletecektir ama yemeğini yiyecek ve bundan hoşlanacaktır. Ara sıra ellerini bile kullanmasına izin verebilirsiniz.

9. Yemek yemeyen veya reddeden çocukların yemek aralarında abur cubur yemesine engel olun.

10. Devamlı aynı yemekleri vererek sevdiği yeemeklerden bile çocuğunuzu soğutabilir ve yememesine sebep olabilirsiniz. Devamlı yediği yemeklere yeni ve değişik tatlar ekleyerek bunu engelleyebilirsiniz.

11. İçeceklerin önemini unutmayın, çocuğunuza verdiğiniz süt miktarı yemek yemesini etkileyebilir. Yemek şuasında herhangi bir şey içecekse bu bir bardak İle sınırlı olmalıdır.

Doktorunuz Diyor ki...

Çocuğunuz yemek yemiyor diye paniğe kapılmayın. Bunun bir sebebi olmalı?" diye düşünün. Ve bu sebebi bulun Çocuğunuzun sevdiği yemekleri uygun biçimde verin. Azarlamayla Yemek yemeyi sevdirmeye çalışın. Bunu bir doğallık içinde yapın. Hepsinden önemlisi, yemek yesin diye baskı yapmayın, ceza vermeyin.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama